
Taxikáři se bouří proti kolegům
Jezdí riskantně, bourají, vydávají se za někoho jiného, v některých případech dokonce převážejí drogy. Tak popisují zákazníci i řidiči alternativních taxislužeb některé své kolegy. Udělat přítrž přívalu takových – často zahraničních – řidičů má novela zákona o silničním provozu.
Taxi na jedno kliknutí téměř kdykoliv a kdekoliv. Často ale není jasné, kdo ho řídí. „Máme tady hodně přestupků, bizarní situace typu jízda autem po Petřínských schodech nebo třeba dopravní nehody. Je to dáno velkým počtem řidičů ze třetích zemí (ze zemí mimo EU, pozn. red.), které sem vozí nejrůznější agentury, a to je problém,“ uvedl předseda Pirátů a pražský náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib.
ČTĚTE TAKÉ: Silnice nahradí pěší zóny. Pařížané v referendu odhlasovali transformaci 500 ulic
„Jsem řidič a občas i zákazník. Dnes jsem si objednal Bolta, řidič měl být dle jména muž, za volantem ale seděla žena a neměla žlutou kartu. Jezdit na cizí profil se nemá,“ okomentoval situaci na sociální síti Facebook jeden z řidičů.
Podle šetření policie navíc převážejí a někdy i prodávají zakázané zboží. „Kriminalisté v Domažlické ulici odhalili a zadrželi prodejce krátce po předávce drogy, kterou vozili na základě poptávky zaslané textovou zprávou. Řidiče obvinili z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů,“ uvedla dříve pražská policejní mluvčí Eva Kropáčová.
Problém má vyřešit zákon
Pražská koalice Spolu, STAN a Piráti vidí řešení v úpravě zákona. Nově by průkaz řidiče taxislužby měl získat pouze držitel řidičského oprávnění vydaného v Česku nebo v jiném členském státu EU. Zákon by měl začít platit v červenci.
„A když někdo bude ze třetích zemí, bude moci tu taxislužbu vykonávat maximálně pět let. Takže to je to zpřísnění, jinými slovy bude mít stejné podmínky, jako ten, který je z Čech nebo z jiné země EU,“ řekl poslanec Ondřej Lochman (STAN).
Tradičně radikálnější je předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Je to výsledek té benevolentní proimigrační politiky Fialovy vlády, protože dneska tady dostává povolení k pobytu každý druhý. My navrhujeme, aby byl přijat náš zákon s pracovním názvem ‚jednou a dost' – pakliže tady cizinec spáchá přestupek, ať mu je zrušeno povolení k pobytu.“
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak nebezpečná byla Turkova jízda? Brzdná dráha při 200 km/h rapidně roste, odhalil test