Je známo, že viry, jako jsou spalničky, příušnice a meningitida, někdy způsobují náhlou ztrátu sluchu. Stále více se ale objevují důkazy, že do seznamu by měl být přidán i COVID-19. Ztrátu sluchu na jedno ucho kvůli koronaviru zažila i 42letá Američanka Meredith Harrellová. A není jediná.
Jednoho červnového dne, když se Meredith Harrellová vracela ze svého dvorku zpět do domu, jí najednou začalo zvonit v pravém uchu. Uvědomila si, že kromě zvonění neslyšela na ucho nic jiného. „Bylo to, jako by někdo přepnul vypínač,“ řekla.
Vše bylo záhadou až do doby, než se o týden později nechala testovat na koronavirus. Byla pozitivní, jinak ale neměla žádné zdravotní potíže. Otolog (lékař se specializací na sluch, pozn. red.) jí sdělil, že pravděpodobným viníkem její ztráty sluchu je právě virus. „Stále častěji slyšíme, že lidé trpí ztrátou sluchu, která je součástí jejich nákazy koronavirem,“ uvedl pro CNN Matthew Stewart, docent otolaryngologie z lékařské fakulty Univerzity Johnse Hopkinse.
Zatím neexistují žádné rozsáhlé statistiky o tom, jak často pacienti s COVID-19 ztratili sluch, ale několik drobných studií ukazuje na možnou spojitost.
13 procent pacientů
Tým z anglického Manchesteru se pacientů s COVID-19 po osmi týdnech od propuštění z nemocnice zeptal, zda pocítili nějaké změny sluchu nebo zvonění v uších. Ze 138 pacientů ve studii, publikované v časopise International Journal of Audiology, přibližně 13 procent odpovědělo, že ano.
Lékaři ale nemohou s jistotou říct, že virus napadá vnitřní ucho. Biopsie této části těla může být nebezpečná, protože by mohlo dojít k poškození tkáně. Stewart a jeho kolegové však provedli zákrok u tří lidí, kteří zemřeli po nákaze COVID-19. U dvou z nich našli koronavirus ve středním uchu a mastoidní kosti, která se nachází těsně za uchem. Studie byla publikována v odborném měsíčníku JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery.
Je přitom známo, že některé viry způsobují náhlou ztrátu sluchu. „Osobně mám podezření, že COVID-19 má potenciál být ještě horší,“ uvedl Stewart s tím, že koronavirus způsobuje krevní sraženiny v různých částech těla. Lékař si myslí, že by k tomu mohlo docházet v „extrémně malých krevních cévách“ ve vnitřním uchu. Podle spoluautora manchesterské studie Kevina Munroa má Stewartova teorie logiku.
Munro a jeho tým na univerzitě v Manchesteru plánují další a rozsáhlejší studie o COVID-19 a ztrátě sluchu. Do té doby nemohou s jistotou říct, proč někteří pacienti s koronavirem o sluch přijdou, zatímco jiní ne.
Stewart a Munro oznámili, že léčba spočívá ve vysokých dávkách perorálních steroidů. Pomohly podle nich třeba Liamovi, 23letému studentovi, který po infekci ztratil 70 až 80 procent sluchu v levém uchu.
Liam se koronavirem nakazil v červnu. Měl horečku, bolesti hlavy a byl několik týdnů vyčerpaný. Poté, co se začal cítit lépe, náhle ztratil sluch a zvonilo mu v uchu. Po kole steroidů slyší všechno kromě vysokých tónů. Zvonění ale přetrvává a podle lékařů možná nikdy nezmizí. „Je to opravdu hrozné,“ postěžoval si Liam, který nechtěl zveřejnit své příjmení.
Není to legrace
U Harrellové ale steroidy nezabraly. Podle slov lékařů je prý nepravděpodobné, že by se jí sluch v pravém uchu obnovil, a proto v dohledné době dostane naslouchátko. Zvonění se podle nich také nemusí zastavit.
Harrellová se koronavirem nakazila koncem června poté, co přišel na návštěvu její kamarád. O několik dní později volal, že je pozitivní. Manžel Harrellové i její děti se nakazili také. Muž prý cítil svírání na hrudi, děti byly bezpříznakové. „Nebyla jsem nemocná, ale stále mám následky. Doufám, že lidé po této zprávě pochopí, že to není legrace,“ dodala Harrellová.