Na Slovensku vře vládní krize. Část koaličních stran volá po rezignaci premiéra Igora Matoviče, jinak hrozí odchodem z kabinetu. Sám předseda vlády se v úterý setká s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, se kterou chce situaci řešit. Matovič i nadále odmítá úvahy o svém konci, přesto se mezi členy koalice začalo skloňovat jméno jeho možného nástupce. Je jím ministr financí Eduard Heger.
Vládní spory jsou na Slovensku tak závažné, že hrozí rozpad celé koalice. V pondělí dokonce s ultimátem vystoupili lídři nespokojených koaličních stran Richard Sulík za stranu Svoboda a Solidarita (SaS) a Veronika Remišová ze strany Za lidi. Ti oznámili, že pokud Matovič nesloží funkci premiéra, jejich partaje můžou vládu opustit.
Sám Matovič dosud jakékoliv pochybení na své straně odmítal a naopak na své odpůrce útočil. Nyní slovenská politická scéna i veřejnost s napětím čekají na to, jaký bude jeho další krok. V úterý odpoledne se má sejít s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Po schůzce by mohlo být jasno.
Matovič sice může odmítat svůj konec a další rekonstrukci vlády, v takovém případě by ale bylo takřka jisté, že svůj kabinet neudrží. Pokud by jej totiž opustili poslanci za SaS i Za lidi, pak by koalice ztratila většinu a přišla o důvěru.
Všichni účastníci nynější krize ale zároveň dodávají, že si nepřejí konání předčasných voleb. Ty by totiž nejspíš skončily především ve prospěch expremiéra Petera Pellegriniho a jeho nové strany Hlas – Sociální demokracie.
Nový premiér? Ministr financí (a zdravotnictví)
Aktuálně se tedy nejpravděpodobněji jeví scénář, ve kterém Matovič odstoupí ve prospěch zachování koalice. Na Slovensku se tak už rozjely spekulace, kdo by jej mohl nahradit. Pokud by opravdu došlo k tomu, že by Matovič přepustil otěže, mohl by ho nahradit nynější ministr financí a dočasný šéf resortu zdravotnictví Eduard Heger, který je zároveň místopředsedou Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).
Hegera v čele země by si totiž dokázali představit i lídři nespokojených koaličních stran. Matovič by si navíc jeho nominací na premiéra zajistil, že vládu povede člověk, který patří do jeho strany.
Současný premiér by tak mohl fungovat jako jeden z jeho předchůdců Robert Fico. Ten odstoupil v roce 2018 po sérii demonstrací po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V čele své strany Smer – Sociální demokracie následně zůstal, ale funkci premiéra přenechal tehdejšímu 1. místopředsedovi Směru-SD Pellegrinimu. Podobným způsobem dodnes funguje například Jarosław Kaczyński v Polsku. Ten je již téměř 20 let předsedou vládní strany Právo a spravedlnost, ale premiérem je místo něj Mateusz Morawiecki.
Obětování ministrů
Případná rekonstrukce vlády by se mohla dotknout i dalších koaličních lídrů. Pokud by Matovič coby premiér skončil, vlády by mohl odejít také Sulík s Remišovou. Oba tuto možnost připustili, ale svoji rezignaci podmínili právě koncem Matoviče.
Dosud kvůli vládní krizi podali demisi ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který byl kandidátem Matovičova OLaNO, a později i ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak z hnutí Jsme rodina. Demise druhého jmenovaného byla poměrně překvapivá, protože minimálně navenek se zdálo, že s jeho působením ve vládě není takový problém.