Slovenský premiér Igor Matovič oznámil rezignaci. Kabinet má po něm vést dosavadní ministr financí Eduard Heger, kterého sám předseda vlády navrhl a odsouhlasili ho i koaliční partneři. Ti hrozili, že pokud Matovič neodstoupí, opustí vládu. Kabinet kromě Matovičova OĽaNO tvoří ještě strany Jsme rodina, Svoboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. Matovič by měl naopak převzít Hegerovu funkci.
„Na předsednictví hnutí OĽaNO jsem navrhl takový postup, aby došlo k výměně mezi mnou a Eduardem Hegerem ve vládě,“ řekl Matovič novinářům. Z jeho vyjádření vyplývá, že by si měl s Hegerem prohodit funkce. Koaliční strany tento návrh podpořily.
Do vlády by se měli vrátit i někteří bývalí ministři, kteří dříve kvůli vládní krizi rezignovali.
Po Matovičově konci volaly především dvě menší koaliční strany slovenské vlády, Svoboda a Solidarita (SaS) a Za ľudí. Šéf prvně jmenované partaje Richard Sulík a předsedkyně Za ľudí Veronika Remišová se shodli, že Matovič zemi v dobách epidemické krize řídí příliš chaoticky a porušuje dohody.
Slovenská krize: Pokud Matovič skončí ve vládě, tak odejdeme, hrozí jeho poslanci
Slovenská vládní krize se opět komplikuje. Již od minulého týdne je známo, že menší koaliční strany jsou ochotny pokračovat jen v případě, že rezignuje premiér Igor Matovič. Skupina poslanců z Matovičova hnutí nyní do jednání o rekonstrukci vlády vnesla podstatnou změnu. Hrozí, že pokud Matovič ve vládě skončí, opustí oni jeho hnutí, což by mohlo vést k tomu, že by vláda neměla dostatek hlasů.
Problém viděli také v Matovičově emotivním chování. Slovenský premiér je pověstný tím, že pro tvrdé a někdy i vulgární výroky nechodí daleko. Navíc se neštítí drsně častovat i své kolegy. Zmiňovaného Sulíka například před nedávnem označil za „idiota“ a osočil ho z toho, že „má na svých rukou krev zemřelých na COVID-19“.
Matovič svůj konec již dříve podmínil několika věcmi, část jeho podmínek koalice vyslyšela. V neděli ale slovenský premiér sdělil, že na jejich splnění trvat nebude. Rezignace premiéra znamená podle ústavy pád nynější vlády, stávající čtyřčlenná koalice bude ale možná pokračovat a vytvoří nový kabinet.
Návrat ministrů
Sulík večer na tiskové konferenci řekl, že se do nové vlády hodlá vrátit jako ministr hospodářství, stejně jako Ivan Korčok na post šéfa slovenské diplomacie a Branislav Gröhling na funkci ministra školství. Ti na svou pozici během krize rezignovali.
Krizi navenek odstartovala Matovičova akvizice ruské vakcíny Sputnik V navzdory svým koaličním partnerům. Ti s nákupem nesouhlasili, protože vakcína stále nemá souhlas k užití od Evropské lékové agentury (EMA).
Slovensko zkušenosti s výměnou premiéra během volebního období a bez vypsání nových voleb už má. V roce 2018 podal demisi předseda vlády Robert Fico v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Tehdejší koalice se pak dohodla na novém kabinetu Petera Pellegriniho, ve kterém pokračovala většina ministrů Ficovy vlády. Ficova strana Směr-sociální demokracie po porážce v posledních volbách v únoru 2020 odešla do pozice a po následném rozkolu ji opustila skupina poslanců v čele s Pellegrinim.