Slovenská vládní krize se opět komplikuje. Již od minulého týdne je známo, že menší koaliční strany jsou ochotny pokračovat jen v případě, že rezignuje premiér Igor Matovič. Skupina poslanců z Matovičova hnutí nyní do jednání o rekonstrukci vlády vnesla podstatnou změnu. Hrozí, že pokud Matovič ve vládě skončí, opustí oni jeho hnutí, což by mohlo vést k tomu, že by vláda neměla dostatek hlasů.
Mezi poslanci Matovičova hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) se začal šířit list, který vyzývá předsednictvo partaje k setrvání současného premiéra na jeho funkci. „Nebudu součástí poslaneckého klubu, který se rozhodne hodit lídra svého hnutí přes palubu. Budu mít vážný problém stát za takovou koalicí, jejíž součástí bude také poslanecký klub,“ zní ve vyjádření, které na konci vyzývá k podpisu poslance OLaNO.
Vakcína, která rozvrátila zemi. Jak Sputnik V odšpuntoval vládní krizi na Slovensku?
Slovensko aktuálně prožívá kromě pandemie koronaviru ještě jednu krizi – tu na vládní úrovni. V koalici premiéra Igora Matoviče se spory vyostřily do takové míry, že hrozí její rozpad. Sám předseda vlády je pod tlakem kvůli výzvám k rezignaci. Problémy mezi stranami byly sice dlouhodobé, okamžikem, který krizi odstartoval, byl ale Matovičův nákup ruské očkovací látky Sputnik V. Kvůli neschválené vakcíně totiž neváhal obejít právě své koaliční partnery.
V textu se jeho autor vymezuje i proti prezidentce Zuzaně Čaputové, která Matoviče veřejně vyzvala k rezignaci. V listu se o ní píše jako o „paní z prezidentského paláce“ a je zde označena jako lídryně „puče“. „Paní vyzve Igora, aby podal demisi. To nedokázali udělat ani (Robertu) Ficovi či (Vladimíru) Mečiarovi a hlavně se do toho vůbec nemá co plést, protože ne jí, ale parlamentu, tedy nám, se vláda zodpovídá,“ stojí v usnesení.
Autor textu následně rovněž útočí na Matovičovy koaliční partnery, kteří se postavili proti jeho kroku přivést na Slovensko dodávky neschválené ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V. „Dovezl Sputnik a naši ‚kolegové‘ to využili jako záminku. Odstavili nám Marka (Krajčího, exministra zdravotnictví – pozn. red.) a teď chtějí odstavit Igora. V době, kdy to nejhorší je za námi a svítá na lepší časy, na něj veřejně plivou a dělají z něj to největší zlo, aby s takovým jménem z politiky odešel,“ dodává usnesení na podporu Matoviče.
Bez Matovičova hnutí to nepůjde
K existenci listu čelní představitelé premiérova hnutí nejprve tvrdili, že o něm neví. Současný ministr financí Eduard Heger, který zároveň dočasně šéfuje i resortům zdravotnictví a školství, uvedl, že pokud by list existoval, tak by o něm jakožto člen předsednictva hnutí věděl. Podobně měl reagovat i předseda poslaneckého klubu OLaNO Michal Šipoš.
Sulík a jeho SaS opouští slovenskou vládu. Matovičova koalice visí na vlásku
Slovenská strana Svoboda a Solidarita (SaS) v čele se svým předsedou Richardem Sulíkem oficiálně odchází z vládnoucí koalice premiéra Igora Matoviče. Činí tak kvůli ultimátu, které dala strana předsedovi vlády. SaS se ale do koalice může ještě vrátit. Ono ultimátum znělo, že pro zachování SaS ve vládě musí Matovič do středy rezignovat. Slovenský premiér tak ovšem neučinil.
Že list skutečně existuje a pohybuje se mezi poslanci OLaNO potvrdil jeden z nich slovenské televizi TA3. „My stojíme za Igorem Matovičem, a bylo by absolutně nevhodné, aby podal demisi během pandemie,“ sdělil TA3 poslanec OLaNO Ján Herák s tím, že se jedná o iniciativu zhruba 15 či 16 poslanců, kterou ještě poslanecký klub nestihl probrat a podle svých slov netuší, zda by v případě Matovičovy demise skutečně z hnutí odešli.
Bez Matovičova OLaNO přitom absolutně nejde sestavit na Slovensku vládu, ve které by zastoupení neměly Směr-SD dlouholetého předsedy vlády Roberta Fica, nová strana Hlas-SD dalšího expremiéra Petera Pellegriniho či krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby. Matovič se svým hnutím totiž opanoval loňské volby, díky čemuž získal hned 53 mandátů ve 150členné Národní radě (slovenský jednokomorový parlament – pozn. red.).
Spor mezi dvěma rivaly
Igora Matoviče k rezignaci nejprve vyzvaly dvě menší koaliční strany, Svoboda a Solidarita (SaS) a Za lidi, později i prezidentka Zuzana Čaputová. Kvůli krizi již skončilo hned několik ministrů. Kromě ministra zdravotnictví Marka Krajčího kabinet opustili i všichni ministři za SaS, tedy dosavadní šéf resortu hospodářství a předseda strany Richard Sulík, ministr zahraničí Ivan Korčok a ministr školství Branislav Gröhling. Dále rezignovali i ministryně spravedlnosti Mária Kolíková (Za lidi) a ministr práce a sociálních věcí Milan Krajniak (Jsme rodina).
Sulíkova SaS dokonce již oficiálně, alespoň dočasně, vystoupila z vlády. Do jednání o její rekonstrukci se chtějí vrátit až v okamžiku, kdy bude jasné, že jejím premiérem nebude Matovič.
Podle předsedkyně Za lidi Veroniky Remišové je aktuálně kamenem úrazu další působení právě Matoviče a Sulíka. Panuje mezi nimi dlouholetá rivalita, která vrcholí právě při nynější krizi. Matovič svůj konec na postu premiéra podmínil mimo jiné právě Sulíkovou rezignací, na což Sulík skutečně vyhověl. Ten však zrekonstruovanou vládu nepodpoří, pokud v ní Matovič bude mít funkci a Sulík nikoliv.