Kilo medu za 300 korun? Podle včelařů i ekonomů to už brzy bude realita. Na vině je drahý cukr, kterým se včely dokrmují, aby přežily zimu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) za to tepe obchodní řetězce, ty se ale brání.
Například z několika málo včelích úlů v pražském vnitrobloku je ročně asi 265 kilogramů medu. Bez cukru by třeba nebyl vůbec. „Med, který včelám vezmeme, na konci sezony nahradíme cukrem, aby včely přežily do jara,“ popisuje včelař František Krejčí.
ČTĚTE TAKÉ PŘEHLEDNĚ: Kolik musí měsíčně uspořit třicátníci a čtyřicátníci, aby v důchodu netřeli bídu?
Jedno včelstvo, tedy jeden úl, potřebuje dokrmit až dvaceti kily cukru. Ten ale meziročně zdražil o sto procent. „Když je dvojnásobná cena, tak to velký náklad bude, ale vy včelám cukr dát musíte,“ říká předsedkyně Včelařského svazu Jarmila Machová.
Rekordní cena
Čeští včelaři navíc přišli od začátku roku o polovinu dotací, a zatímco loni se cena jednoho kila medu pohybovala okolo dvou set korun, teď ekonomové varují před zdražením. „Jedno kilo se může vyšplhat až na tři sta korun. Tak drahý med v historii Česka ještě nebyl,“ potvrzuje ekonom Lukáš Kovanda.
Vášnivým včelařem je také ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Právě on už týdny obviňuje supermarkety z vysokých cen cukru. Svaz obchodu v tom ale vidí střet zájmů. „Místo toho, aby ministr Nekula řešil ceny potravin pro lidi, tak řeší cenu cukru pro kamarády včelaře,“ kritizuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.
Nekula si však na vzkazy přes média nepotrpí. „Chci se vždy bavit věcně u stolu, ne si vyříkávat témata rádoby vtipnými bonmoty přes média,“ tvrdí. Ke kulatému stolu na ministerstvu se skutečně zasedne, a to v pondělí, kdy mají zástupci zemědělců, potravinářů, řetězců i státu projednávat právě ceny cukru.