Megalockdown. Tak nazývají německá média opatření proti šíření koronaviru, která by chtěla nastolit končící kancléřka Angela Merkelová. Své představy nastíní v úterý při videokonferenci ministrům a předsedům jednotlivých spolkových zemí.
Merkelová hodlá ještě přitvrdit, přestože čísla nově nakažených i osob na jednotkách intenzivní péče v tamních nemocnicích klesají. Vláda vychází z toho, že díky novým opatřením by Německo snížilo počet nově infikovaných k 50 denně na 100 tisíc obyvatel. Chce toho dosáhnout omezením pohybu a cestování mezi spolkovými zeměmi, či dokonce menšími územními celky, jako jsou okresy. Snížit se má také počet lidí v příměstské dopravě a „vylidnění“ továren a kanceláří.
V Německu nyní existuje jediná obava. Nová britská mutace koronaviru, která už sousední zemi zasáhla. Podle nejčtenějšího německého deníku Bild nemá tamní vláda, a dokonce ani experti Institutu Roberta Kocha, který sleduje průběh epidemie v zemi, poznatky o šíření nové varianty viru. Ten se má přenášet údajně až o 40 procent rychleji než původní nákaza, nebezpečnější však není.
V úterý by se mělo v Berlíně rozhodnout nejen o megalockdownu, ale především o prodloužení současných opatření minimálně do poloviny února letošního roku, jak požaduje předseda bavorské vlády Markus Söder. Ten neplánuje další zpřísnění opatření, ale požaduje, aby ostatní spolkové země přísněji dodržovaly nastavená pravidla.
„Čísla v Bavorsku se vyvíjejí poměrně pozitivně, naše opatření zabírají. Ale to není důvod k předčasnému rozvolňování,“ cituje Södera deník Merkur a vysvětluje: „Viděli jsme na případu Irska, že kdo přes noc zruší omezení, dočká se vzápětí rychle rostoucích čísel. Irsko to prožilo až tragických způsobem.“
Narážejí na sebe rozdílné pohledy, přístupy a také nařízení v jednotlivých spolkových zemích. To bavorský předseda Söder kritizuje: „Bylo by lepší, kdyby všechna opatření nařízená z Berlína platila pro celé Německo. Čím rozdílnější jsou, tím méně jsou akceptována. Co platí pro všechny, je spravedlivé a nestranné.“
V Dolním Sasku, v druhé největší ze 16 spolkových zemí, odmítají bavorskou cestu a staví se jak proti zákazu nočního vycházení, tak proti omezení pohybu na okruh 15 kilometrů od bydliště.
Megalockdown, přestože ho politici požadují, by se měl vyhnout německému hospodářství. Ono „vylidnění“ kanceláří má znamenat přesun na tzv. home office. „Pro celé Německo je důležité, aby se zvýšil počet lidí pracujících z domova, aby se tím redukovaly kontakty na pracovištích. Ne, povinnost home office nevznikne, ale prosazujeme daňové zvýhodnění pro home office. Chceme ho všude tam, kde je to možné,“ doplňuje Markus Söder, předseda bavorské vlády.