Kdybychom poslechli epidemiologa Rastislava Maďara, který 24. srpna prosazoval nošení roušek, byli bychom dnes co se týče koronavirové krize někde jinde. Myslí si to molekulární biolog Omar Šerý. V nedělní Partii Terezie Tománkové prohlásil, že samotné roušky už dnes nepomohou.
„V tom srpnu, když pan docent Maďar prohlásil, že je potřeba si nasadit roušky, tak kdyby se nasadily, tak bychom byli jinde,“ míní Šerý. Samotné roušky už dnes podle něj nepomohou, protože nakažených lidí je příliš mnoho.
Epidemiolog Maďar, který byl členem skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru, v srpnu prosazoval nošení roušek na veřejných místech, v obchodech, ve školách i v dopravě. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že se roušky vrátí od 1. září.
Premiér Andrej Babiš (ANO) s tím ale nesouhlasil a Vojtěch po jednání s předsedou vlády nařízení změnil. Roušky pak nebyly povinné pro školy, ani obchody, restaurace a služby. Maďar po zmatcích s rouškami na ministerstvu skončil.
Počkáme pět, šest dní. Pak rozhodneme o lockdownu, říká šéf krizového štábu Hamáček
Konec příštího týdne bude klíčový pro celou Českou republiku. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) se během pěti až šesti dní ukáže, jestli bude muset vláda přistoupit k celoplošnému lockdownu. Hamáček to řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové.
Jako chybu to vidí i šéf České lékařské komory Milan Kubek. „Odborníci na ty problémy upozorňovali už v polovině srpna,“ rozčílil se v Partii. Adam Vojtěch byl podle něj slabý a názory odborníků neprosadil. Chybu podle Kubka udělal především premiér Andrej Babiš (ANO), který se v srpnu řídil jen předvolebními průzkumy.
Důvodů současné krize je podle Šerého více. „Na jaře jsme si neprožili epidemii, vůbec se nekonala. Ta vládní opatření, i když situace vypadala chaoticky a vše se měnilo každý den, zabrala. Díky tomu si víc než půlka národa řekla, že je to blbost a koronavirus neexistuje a že se o nic závažného nejedná,“ uvedl Šerý.
Kubek zároveň apeloval na lidi, aby roušky opravdu nosili. „Má to obrovský význam a nic to nestojí. Chtěl bych poprosit všechny, až vyjdou znovu, ať si nasadí roušku. Pokud nám veřejnost nepomůže a nepodaří se počty stabilizovat, zdravotnictví to nevydrží a může zkolabovat,“ varoval Kubek.
Největším problémem podle Kubka je, že je spousta pacientů, kteří čekají na operace, jež se kvůli krizi musí odložit. „Pacienti jsou v bolestech řadu měsíců, a teď musejí znovu čekat, protože nejsou lůžka. Vůbec nechápu, že tlupa lidí se sjede do Prahy a budou demonstrovat za svá práva chodit na fotbal a na hokej,“ kritizoval Kubek.