reklama

Měli jsme přijmout pár migrantů, Evropa by nás vnímala jinak, říká Vladimír Dlouhý

„Kandidáti ze zemí střední Evropy nejsou nejspíš v takové funkci vítáni,“ komentoval prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý svou neúspěšnou kandidaturu na generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). „Během migrační krize z roku 2015 stačilo přijmout velmi omezené množství migrantů, země ze západní a jižní Evropy by nás poté vnímaly jinak,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS .

reklama

Vladimír Dlouhý vypadl z volby generálního tajemníka OECD 12. ledna. „Jsem přesvědčen, že jsme společně během kampaně i při setkáních se zástupci OECD reprezentovali Českou republiku se ctí a představili ji jako zemi, která je schopna ucházet se o nejvyšší posty významných světových organizací,“ řekl.

V pořadu K věci však naznačil, že volba nového generálního tajemníka možná není úplně spravedlivá. „Vzhledem k tomu, že vypadl i polský ministr pro klima Michal Kurtyka, nejsou nejspíš kandidáti ze zemí střední Evropy v takové funkci vítáni. Možná bychom mohli přehodnotit postoj k Evropské unii,“ uvedl Dlouhý.

K tématu

Důvod, proč Evropa nemá o středoevropské kandidáty zájem, Dlouhý vysvětlil následovně: „Během migrační krize z roku 2015 stačilo přijmout velmi omezené množství migrantů, jako to třeba udělaly pobaltské státy. Země ze západní a jižní Evropy by nás poté vnímaly jinak. Vzhledem k riziku nárůstu kriminality šlo ale o těžké rozhodování.“

Dlouhý se po neúspěšné kandidatuře bude nadále věnovat postu prezidenta Hospodářské komory, která usiluje zejména o rozvoj podnikatelského prostředí a zároveň je největším reprezentantem podnikatelů v tuzemsku.

Kompenzace podnikatelům nejsou spravedlivé

Dlouhý v pořadu K věci dále uvedl, že vládní protikoronavirová opatření vnímá jako nezbytná. „Dávám vždy na názory odborníků v daném oboru. Pokud většina epidemiologů říká, že bez vládních opatření koronavirus nezastavíme, věřím jim. Pokaždé, když jsme rozvolňovali, přišla další vlna,“ řekl.

Na krocích vlády se mu ovšem nelíbí chaotičnost nebo nespravedlivé rozdělování kompenzací. „Je smutné, když na ně nedosáhne například čistírna, která smí mít otevřeno, ale nemůže poskytovat služby velkým firmám a hotelům, které tvořily většinu jejího zisku,“ vysvětlil Dlouhý.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Vladimírem Dlouhým si můžete poslechnout i jako podcast:

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze
Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama