reklama

Měli jsme přijmout pár migrantů, Evropa by nás vnímala jinak, říká Vladimír Dlouhý

„Kandidáti ze zemí střední Evropy nejsou nejspíš v takové funkci vítáni,“ komentoval prezident Hospodářské komory České republiky Vladimír Dlouhý svou neúspěšnou kandidaturu na generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). „Během migrační krize z roku 2015 stačilo přijmout velmi omezené množství migrantů, země ze západní a jižní Evropy by nás poté vnímaly jinak,“ řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS .

reklama

Vladimír Dlouhý vypadl z volby generálního tajemníka OECD 12. ledna. „Jsem přesvědčen, že jsme společně během kampaně i při setkáních se zástupci OECD reprezentovali Českou republiku se ctí a představili ji jako zemi, která je schopna ucházet se o nejvyšší posty významných světových organizací,“ řekl.

V pořadu K věci však naznačil, že volba nového generálního tajemníka možná není úplně spravedlivá. „Vzhledem k tomu, že vypadl i polský ministr pro klima Michal Kurtyka, nejsou nejspíš kandidáti ze zemí střední Evropy v takové funkci vítáni. Možná bychom mohli přehodnotit postoj k Evropské unii,“ uvedl Dlouhý.

Důvod, proč Evropa nemá o středoevropské kandidáty zájem, Dlouhý vysvětlil následovně: „Během migrační krize z roku 2015 stačilo přijmout velmi omezené množství migrantů, jako to třeba udělaly pobaltské státy. Země ze západní a jižní Evropy by nás poté vnímaly jinak. Vzhledem k riziku nárůstu kriminality šlo ale o těžké rozhodování.“

Dlouhý se po neúspěšné kandidatuře bude nadále věnovat postu prezidenta Hospodářské komory, která usiluje zejména o rozvoj podnikatelského prostředí a zároveň je největším reprezentantem podnikatelů v tuzemsku.

Kompenzace podnikatelům nejsou spravedlivé

Dlouhý v pořadu K věci dále uvedl, že vládní protikoronavirová opatření vnímá jako nezbytná. „Dávám vždy na názory odborníků v daném oboru. Pokud většina epidemiologů říká, že bez vládních opatření koronavirus nezastavíme, věřím jim. Pokaždé, když jsme rozvolňovali, přišla další vlna,“ řekl.

Na krocích vlády se mu ovšem nelíbí chaotičnost nebo nespravedlivé rozdělování kompenzací. „Je smutné, když na ně nedosáhne například čistírna, která smí mít otevřeno, ale nemůže poskytovat služby velkým firmám a hotelům, které tvořily většinu jejího zisku,“ vysvětlil Dlouhý.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Vladimírem Dlouhým si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek
Rozhovor

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkujte se, stihl vyzvat miliony fanoušků. Pak slavný youtuber covidu podlehl

Proslavil se vytvořenými sériemi skriptových videí ze hry Minecraft, na Youtube ho sledovalo více než 1,5 milionu odběratelů. Americký 36letý youtuber Brandon Ashur však podlehl komplikacím spojeným s nemocí COVID-19. Své sledující o svém zdravotním stavu pravidelně informoval na sociálních sítích. „Doufám, že to přežiju,“ psal pod fotografie z nemocnice. Nakonec všechny žádal o jediné: „Prosím, očkujte se, tohle nechcete.“

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama