Varování meteorologa
Česko v noci na sobotu zasáhne velmi silný vítr, který může krátkodobě dosáhnout rychlosti přes 90 kilometrů za hodinu. Meteorologové vydali varování s vysokým stupněm nebezpečí pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Královéhradecký, Pardubický kraj a Vysočinu. Do půlnoci už na několika místech znovu popadaly stromy na železniční tratě, což komplikovalo dopravu už ve čtvrtek. Jaké počasí nás čeká o víkendu v pořadu 360° doplnil meteorolog ČHMÚ František Šopko.
Při velmi silném větru hrozí poškození stromů a lesních porostů, přerušení elektrického vedení, nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi nebo dopravní komplikace, upozornili meteorologové.
„Během večera přešla studená fronta spojená s bouří Eunice přes Čechy, kolem půlnoci přejde přes Moravu a Slezsko. Nejsilnějších projevů zatím dosáhla v Plzni, kdy dosáhla 27 m/s. Nejen tam došlo k pádům stromů či větví,“ popsal Šopko. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) očekává, že škod bude ubývat.
Komplikace v dopravě
Správa železnic evidovala hodinu před půlnocí 14 mimořádných událostí, především popadaných stromů. Na Twitteru uvedla, že kvůli varování meteorologů z preventivních důvodů zastavila provoz vlaků mezi Plzní a Chebem v úseku Pňovany - Valy u Mariánských Lázní a v úseku Františkovy Lázně - Aš. Pražský magistrát zase vyzval občany, aby nechodili do lesů, parků a na další podobná místa. „Zároveň doporučujeme, abyste byli obezřetní i při Vašich cestách po Praze,“ dodal magistrát.
Vichřice zasáhla Česko už ve čtvrtek, kdy způsobila rozsáhlé výpadky v dodávkách elektrického proudu, problémy na železnici i na silnicích a značné materiální škody. Meteorologové v pátek uvedli, že větrná bude kvůli tlakové níži Eunice i noc a sobota, vítr by už ale neměl být tak silný.
„Na večerní konzultaci bylo rozhodnuto o zvýšení stupně nebezpečí, tzn. na velmi silný vítr. Nárazy mohou být až kolem 90 km/h ve středních, východních a jižních Čechách a na Českomoravské vrchovině. Výstraha platí do sobotní 01:00,“ informovali meteorologové na Facebooku.
⚠️Velmi silný vítr, silný vítr a povodňová bdělost⚠️ Sledujte www.chmi.cz ❗️ Na večerní konzultaci bylo rozhodnuto o...
Posted by Český hydrometeorologický ústav on Friday, February 18, 2022
V Krkonoších a Jizerských horách má v pátek večer zase vydatně pršet, což může znovu zvednout hladiny řek, ale už jen na první, nejnižší povodňový stupeň. Povodňová bdělost platí od pátečního večera do sobotního poledne pro okolí Jilemnice, Semil, Tanvaldu a Železného Brodu v Libereckém kraji a pro Trutnovsko a oblast Vrchlabí v Královéhradeckém kraji. Ve čtvrtek se některé řeky kvůli dešti a tání sněhu dostaly až na třetí stupeň povodňové aktivity, během pátku se situace uklidnila.
Podle některých expertů by toto extrémní počasí mohlo signalizovat i delší kalendářní zimu. „Leden i únor byl teplotně nadprůměrný, nemusí to znamenat, že bude studené jaro. Vypadá to, že březen by mohl být vlhčí, než jsme byli zvyklí,“ vysvětlil Šopko ve vysílání CNN Prima NEWS.
Bouře Eunice udeřila v pátek dopoledne nejdříve v jižní oblasti britských ostrovů. Během dne pak velmi rychle postupovala na východ. Zanechávala za sebou škody a působila problémy v dopravě. V Anglii zahynuli tři lidé v automobilu, v Irsku jeden muž zemřel při odklízení následků bouře, když na něj spadl strom a v Nizozemsku zásah padajícími stromy nepřežili čtyři lidé. Jednu oběť má bouře i v Belgii. Více se dočtete zde.