PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Lubomír Metnar, Petr Pavel, Jiří Šedivý, Jiří Pospíšil, Alexandr Vondra - 8.11. v 11:57
„Přijedou nám pomoci lékaři z USA, Velké Británie i Německa. Naši vojáci pomáhají všude tam, kde je jich třeba,“ popsal ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pořadu Partie Terezie Tománkové armádní a lékařskou mezinárodní pomoc v boji s pandemií. Spolu s ním o tom v pořadu diskutovali armádní generál v záloze Jiří Šedivý a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.
„Nejvíce vojáků máme rozprostřeno v nemocnicích a sociálních domech. Chtěl bych jim poděkovat za kvalitní práci,“ pronesl Metnar v Partii. „Hodláme navýšit počet vojáků v terénu z 360 na 900. Přiletí k nám sedmičlenný tým vojenských zdravotníků z USA, který se zapojí do práce v Ústřední vojenské nemocnici. V neděli přicestují dva lékaři z Německa, ti se rovněž zapojí do práce v Ústřední vojenské nemocnici a čekáme na pomoc z Velké Británie, kdy přiletí šest zdravotních sester,“ dodal.
Podle ministra obrany jsou lidé v tomto roce svědky reálných činů, které potvrzují, že Evropská unie jen neřeční, ale také koná. „Máme mezi sebou řadu euroskeptiků, ale tady vidíme, že přichází konkrétní pomoc,“ řekl Metnar.
Mezinárodní pomoc
Moderátorka Partie se ministra obrany zeptala, proč tedy v březnu nepomohli čeští vojáci a lékaři v Itálii. Podle Metnara byla tehdy situace příliš nepřehledná a nebezpečná. „Není pravda, že jsme nepomáhali v Itálii vůbec, posílali jsme tam zdravotnický materiál,“ odvětil.
S tím souhlasil i bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. „V té době málokdo věděl, jak se v situaci zorientovat. Roli armády v řešení této krize vnímám velmi pozitivně, a to nejen z vnitřního pohledu, ale i mezinárodního,“ řekl.
Armádní generál v záloze Šedivý se ale domnívá, že Italové mezinárodní (ne)pomoc vnímali. „Je to politické rozhodnutí, které může mít důsledky. Italové mohou být rozhořčeni. Ale jistá opatrnost v té době byla namístě, nyní bychom naši armádu asi poskytli. U nás plní armáda vnitřní roli pomoci zdravotnictví, vojáci si plní své úkoly velmi dobře, a to zvyšuje celkovou prestiž naší armády,“ myslí Šedivý.
O vojácích a armádním rozpočtu se diskutovalo také v první části Partie, kde se střetli Radek Vondráček (ANO) a Tomio Okamura (šéf SPD), který obvinil vládu, že v návrhu rozpočtu nemyslí na české občany a namísto toho chce utratit desítky miliard za nákup vojenské techniky. „Že se bude dávat 52 miliard na nákup německých vojenských vozidel a francouzských děl, nikdo z ekonomů nedoporučuje. Pro naše lidi pak nejsou peníze,“ řekl.