Mexická záchranářská skupina Tortugueros del Desemboque vypustila do Kalifornského zálivu rekordní počet ohrožených mořských želv. Organizaci se podaří každý rok vrátit do přírody 500 až 1 000 zvířat, ale tento rok to bylo rekordních 2 250 mláďat.
Studie poukazují na vzkvétající čísla divoké říše díky tomu, že lidstvo zahnala celosvětová epidemie do domovů. Ačkoliv v oblasti veřejného zdraví, celkové svobody a ekonomiky způsobila velké utrpení, želvám umožnila pokojně hnízdit. Koordinátorka skupiny pro ochranu přírody Mayra Estrella Astorga k tomu řekla USA Today, že vypuštění želvy je v tomto temném roce jedním z mála světlých bodů.
„Tento rok byl pro komunitu jedním z nejtěžších,“ nechala se slyšet Mayra. „Proto jsme tak šťastní, že uprostřed této tragédie došlo i k zázraku přírody, a to díky menšímu počtu rybářských člunů a turistů, ale také díky úsilí místní komunity.“ Pandemie koronaviru si vybrala svou daň i na ní, protože v létě sama onemocněla. Zrovna navíc v době, kdy se želvy vracely na břeh, aby tu nakladly vajíčka.
„Dalo by se říci, že je to nejhorší rok mého života,“ řekl Mayra pro Fronteras Desk. „Ale na druhou stranu taky tím nejlepším.“ Druh želvy jménem Olive Ridley, který záchranáři vypustili do přírody, je nejběžněji vyskytujícím se druhem mořské želvy. I přesto je podle seznamu Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) jedním z nejohroženějších druhů – jejich populace se snížila o 30 až 50 procent.