Rybí ploutve neslouží jen k plavání. Podle nové studie vědců z Chicagské univerzity jsou ploutve alespoň některých druhů ryb stejně citlivé na dotek jako naše prsty. Díky tomu mohou vnímat tlak či různé struktury materiálu.
„Primáty vnímáme jako zvláštní, jelikož disponujeme velmi jedinečnou hmatovou citlivostí. Ve skutečnosti se ale zvířata všech druhů v rámci svého každodenního chování dotýkají mnoha věcí. Platí to i pro ryby,“ vysvětluje Adam Hardy z Chicagské univerzity. „Na dnech žijí rozsáhlé skupiny ryb, které se běžně dostávají do kontaktu s hrubými i hladkými povrchy,“ dodává. „Schopnost rozeznat mezi nimi rozdíl může být velice důležitá.“
Studie byla prováděna na hlaváčích černoústých. Zdroj: Biolib
Při studiu si výzkumníci vzali na pomoc zástupce menšího druhu ryb, hlaváče černoústého, žijícího u dna jezera Michigan. Jakmile byly ryby vloženy do nádrže roztáhly své ploutve a prozkoumávaly jimi různé povrchy uvnitř. Aby vědci zjistili, jak moc jsou jejich ploutve citlivé, vytvořili ozubená kolečka s rozdílnými mezerami, které napodobovaly různé struktury, jako je písek či kamínky. Čím drobnější materiál byl, tím větší citlivost byla k jeho vnímání zapotřebí.
Autoři studie se domnívají, že schopnost vnímání hmatem se vyvinula mnohem dříve, než jsme si dosud mysleli. Zdroj: Pixabay
Autoři studie se domnívají, že schopnost vnímání hmatem se vyvinula mnohem dříve, než jsme si dosud mysleli. Zdroj: Pixabay
„Bylo vzrušující pozorovat, jak ryby na dotek reagují podobně jako primáti,“ prohlašuje Hardy. Podle něj a jeho spolupracovníků se hmatová citlivost u ryb vyvinula už během evoluce. „Tento kontakt s primáty také naznačuje, že dovednost rozpoznat rozdíly v textuře je mnohem starší, než jsme se dříve domnívali,“ uzavírá.