Spojené státy nebudou s Mexikem sdílet své zásoby vakcín proti nemoci COVID-19. Podle prezidenta Joea Bidena zůstává prioritou proočkovat obyvatelstvo USA. Při videokonferenci mexickému prezidentovi Andrési Manuelovi Lópezovi Obradorovi přislíbil „spolupráci“ mezi oběma zeměmi. Mexiko se přitom potýká i s nedostatkem základních léčiv.
„Administrativa se nyní zaměřuje nato, aby každý Američan byl vakcinován. Jakmile dosáhneme tohoto cíle, tak budeme rádi diskutovat o dalších krocích,“ řekla ještě před jednáním obou prezidentů mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador před samotným jednáním s Bidenem totiž naznačil, že by chtěl požádat o část amerických zásob pro mexické obyvatele.
„Prezident dal jasně najevo, že jeho cílem je zajistit dostupnost vakcín pro každého obyvatele,“ vyvrátila jakékoliv sdílení zásob Psakiová. Socialistický prezident Obrador tlačí na Bidena ohledně dodávky amerických vakcín od ledna tohoto roku, kdy se mezi oběma prezidenty uskutečnil první telefonát. Jasné odpovědi od Bidena se ale nedočkal.
Mexiko zatím zajistilo pro svých 126 milionu obyvatel jen něco přes 3 miliony vakcín proti koronaviru. Většina z nich pochází z Evropské Unie, Číny, Ruska a Indie. Obrador již dříve obvinil „bohaté země“ z toho, že si nechávají vakcíny samy pro sebe a žádal zakročení OSN.
Mexiku chybí i základní léčiva
Mexická socialistická vláda se vedle toho potýká i s nedostatkem běžných léčiv v lékárnách a nemocnicích. Obrador obvinil privátní distributory léčiv z korupce a inicioval vytvoření státního úřadu pro centralizovaný nákup léků. Důsledkem tohoto kroku je například nedostatek základních sedativ a léků proti bolesti. „Nemáme absolutně žádné léky k uspání pacientů, není propofol, midazolam, ani další léky k intubaci pacientů. Všichni jsou vyčerpaní a máme toho dost,“ řekl listu Reforma jeden lékař z nemocnice v Mexico City.
Mexické pacienty ale vedle toho také již přes dva roky trápí nedostatek medikamentů souvisejících s léčbou rakoviny. „Už měsíce jsme bez dexrazoxanu,“ řekla listu El Universal María Vargas. Lék chrání srdeční sval před následky chemoterapie. Problémem je však i samotná chemoterapie. „Ta vůbec není nebo je výrazně zpožděná,“ postěžovala si pro list matka dvouletého chlapce bojující s leukémii Zenaida Ramírez.
Mexické ministerstvo zdravotnictví se problémy spojené s nedostatkem léčiv snaží vyřešit od května minulého roku. V červenci minulého roku proto federální vláda uzavřela s OSN dohodu o spolupráci při mezinárodním nákupu léku, zdravotních služeb a vakcín. Obrador si od dohody sliboval snížení ceny léků a jejich lepší dostupnost. Situace se ale nelepší. Na konci října bylo navíc ukradeno ze skladu distributora léčiv přes 38 tisíc léků proti rakovině. Léky, které byly určeny pro veřejné nemocnice, podle policie zamířily na mexický černý trh. Ten se stal v době pandemie ještě více lukrativním.