reklama

Michal Picek: Zámečník je všechno

Každý výrobek je zpravidla originál.
Zdroj: Prima DOMA

„Když se chcete někam dostat, musíte se odrazit,“ říká zámečník Michal Picek. Michal se odrazil, a to tak, že pořád ještě jede. Zámečnictví ho táhlo odmalička a jeho originální výrobky dnes najdou lidé třeba v pražské státní opeře. Práce se železem má svoje kouzlo a nabízí neomezené možnosti v kreativním myšlení.

reklama

„Obor zámečník jsem si vybral proto, že jsem věděl, že je to všechno. Už můj pradědeček byl kovář a skončil jako podkovář. Srdce mi šlo ke kovu a ruce, které jsem zdědil, mám šikovné,“ svěřuje se Michal Picek.

K tématu

Ve škole se vyučil jako zámečník – specialista na příhradové konstrukce. Ty umí nejen sám vyrobit, ale také navrhnout. A právě kombinace šikovnosti a inteligence otevřela Michalovi cestu k velké kariéře. Dnes se specializuje na zakázkovou výrobu a z jeho dílny vychází výrobky, které by nikde jinde pravděpodobně nevznikly.

Michal a Picka táhlo zámečnictví odmalička
Michal a Picka táhlo zámečnictví odmalička
Zdroj: Prima DOMA

„Do interiéru státní opery jsem například vytvořil energomosty ve formě zábradlí, kdy jsem vyrobil zázemí pro zhruba tisíc čtecích zařízení,“ dodává Michal.

K tématu

Jak začíná jeho typický pracovní den? Obvykle kávou. Hned po ní nastupuje na scénu kreativita a zlaté české ručičky. Každý výrobek je zpravidla originál a vyžaduje si nejméně padesát různých operací od svařování, vrtání, ohraňování nebo soustružení. V Michalově dílně je slyšet například rozbrušovací pila, pásovka, vrtačka. Náročnější dělení materiálů – třeba pomocí vodního paprsku – si Michal Picek zajišťuje dodavatelsky.

Michal Picek zámečník
Michal Picek zámečník
Zdroj: Prima DOMA

„Zámečník má velkou výhodu, že nemusí dělat pásovou výrobu a může se sám svobodně rozhodovat. Když uvažujete nad tím, co v životě dělat, tak za mě je to rozhodně tohle řemeslo,“ zdůrazňuje Michal.

Tagy: řemeslo zámečník Michal Picek
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí

Očkování funguje, ukázala nová data. Po druhé dávce vakcíny proti covidu mělo pozitivní test 3 792 lidí z 2,097 milionu plně očkovaných, tedy 0,18 procenta. Z toho zhruba polovina případů byla zachycena dříve než dva týdny po aplikaci, kdy podle odborníků vzniká maximální imunita. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) k pondělí 14. června.

Plzeňský kraj

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce

Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce

Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni má třetí oběť. V sobotu zemřel jeden z mužů, který byl vážně zraněn a hospitalizován, oznámila to administrátorka fakultní nemocnice v Plzni Libuše Kufnerová. Stav druhého zraněného muže se ráno mírně zlepšil a je ve stabilizovaném stavu. Plzeňští kriminalisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.

KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny
Úřady vyšetřují 82 podezřelých úmrtí po vakcíně. PŘEHLED častých vedlejších účinků
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Epidemie dál ustupuje. Přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl pod stovku
Stav jednoho muže po úniku plynu z plzeňské čističky se zlepšil. Druhý bojuje o život
Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí
Další články
reklama
reklama