Všechny důležité věci ve vládě diktuje ostatním stranám ODS. Tak popisuje chod kabinetu Jakub Michálek – předseda poslaneckého klubu Pirátů, kteří před měsícem z vlády Petra Fialy odešli. Michálek si zároveň stojí za tím, že v ODS jsou kmotři. Pro CNN Prima NEWS také řekl, proč podle něj jeho strana v posledních volbách a průzkumech tolik ztrácí.
Piráti byli po vyhazovu Ivana Bartoše z vlády hodně emotivní. Už se u vás nálada trochu zklidnila?
Jsme normální lidi, takže máme emoce. Ta reakce byla přirozená. Teď konsolidujeme a dáváme se dohromady, přešli jsme do opoziční role, která nám dává křídla. Naše bývalé koaliční partnery už to hrozně rozčiluje, že do věcí vidíme a poukazujeme na slabá místa. Ale konečně mám zase pocit svobody. Můžu říkat věci, které jsou důležité, aby někdo ve veřejném prostoru říkal.
ČTĚTE TAKÉ: Kolář: Hlasování Turka v europarlamentu mě nepřekvapuje. Když zvolíte klauny, máte cirkus
Když jste byli ve vládě, tak jste je říkat nemohl?
Párkrát jsem veřejně řekl, co si myslím. A vždy z toho byla velká koaliční jednání a spory. Občas jsem měl pocit, že kvůli každému slovu padá vláda.
Když se zpětně podíváte na tu tiskovou konferenci – hodně naměřenou proti ODS, nebyla to přeci jen chyba? Neměli jste počkat, až trochu vychladnete?
Jsem rád, že naše tisková konference zaujala. Největší problém v politice je, že když máte střízlivá, věcná a důležitá vyjádření, tak to v médiích nikoho nezajímá. Ta tisková konference byla výsledkem toho, v jaké jsme byli situaci. Premiér se rozhodl rozložit vládu a Ivanu Bartošovi zavolal poté, co vedli úplně normální rozhovor, že bude mít tiskovou konferenci, kde oznámí konec jeho angažmá. Aniž by mu to řekl do očí. Takový krok v politice prakticky znamená, že nemůžete ve spolupráci pokračovat.
Na té tiskovce jste dost poplivali ODS, mluvili jste o tom, že ve straně jsou stále kmotři. Zvláštní bylo, že jste s nimi seděli tři roky ve vládě, a nevadilo vám to.
To je konstatování stavu, který tady byl před tím, než byli Piráti v politice, který tady byl před tím, než byli Piráti ve vládě, který tady byl během toho, co byli Piráti ve vládě, a který tady bude i nadále.
Kdo jsou ti kmotři v ODS?
Jsou to lidé, kteří tahají za různé nitky. Na stole mám výhružku od pana Zajíčka (politik ODS Zdeněk Zajíček - pozn. red. ), kde mi píše, že se mám omluvit za to, že jsem řekl, že se nám pan Zajíček snažil překazit digitalizační projekty. Což podle Zajíčka není pravda. Ale já vím, jak to bylo, když jsem tady seděl a vyjednával jsem zřízení Digitalizační agentury. Vím, kdo nám házel klacky pod nohy, když jsem vyjednával možnost centrálního zadávání zakázek v IT, aby stát neutrácel miliardy pro dodavatele, kteří si rozparcelovali stát.
V tom vám bránili lidé z ODS?
Samozřejmě, že se to pan Zajíček snažil brzdit. Ani to neskrýval. Otevřeně říkal, že s tím nesouhlasí a snažil se to torpédovat, jak mohl.
Kdo další je v ODS kmotr?
To jste řekla vy.
O kmotrech jste mluvili vy na tiskové konferenci.
Nechci tu nikoho takhle vyjmenovávat. Každý takový seznam skončí tím, že se lidé žalují. A nemám čas na to, abych pobíhal po soudech. Ty regionální struktury jsou už klasicky známé. Mluvil o tom už kdysi Mirek Topolánek a od té doby se ten systém nezměnil.
Nárůst platů politiků o 14 procent a renta pro Klause a Zemana? To bychom my ve vládě nedopustili.
Na druhou stranu, myslíte si, že Ivan Bartoš má nějakou sebereflexi? Protože tu nepovedenou digitalizaci kritizuje i řada odborníků a lidí z praxe. A Bartoš pořád tvrdil, že se nic neděje.
Názory jsou různé. Slyšel jsem názor vedoucí stavebního úřadu, která říkala, že je skvělé, že se konečně někdo pustil do toho, že nebude možné machinovat se spisy na stavebních úřadech a nebude možné fixlovat s pořadím, aby někomu bylo urychlováno povolování stavby a jiní lidé na to čekali několik let. Ivan Bartoš veřejně vystoupil s vysvětlením, jak ten projekt vznikal, jaké byly příčiny komplikací, a omluvil se za chyby, které jsme udělali. Měli jsme velké ambice, chtěli jsme pro občany dodat to nejlepší. Systém, který bude moderní, rychle hotový a za dobré peníze. A pracovali jsme ve velmi těžkých podmínkách, házel nám do toho vidle Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ale když se podíváte, že před námi se osm let na ministerstvu pro místní rozvoj nic digitálního neudělalo, a za tři roky našeho působení vznikl portál stavebníka a digitální stavební dokumentace, tak po Ivanu Bartošovi něco zůstane. Vedle toho eDoklady, portál občana, který má už pětkrát víc uživatelů. Řadu změn jsme doručili. Ale je to třeba i holý fakt, že vůbec vznikla agentura, která řeší společné základy digitalizace.
Takže vám ten vyhazov z vlády nepřijde oprávněný?
Kategorie oprávněného v politice moc nefunguje. Politika funguje na základě dohod a toho, co subjekty vnímají jako výhodné v daný moment. ODS se rozhodla, že už pro ně výhodní nejsme. Ve vládě jsme byli početně navíc. Potřebovali nás pro hlasování, když někdo z jejich poslanců nedorazil do práce, protože měl další funkci v kraji, nebo byl na dovolené. Ale početně mají možnost vládu sestavit i bez nás. Proto se už dávno v ODS diskutovalo, jestli a kdy se nás bude chtít zbavit.
Takže si myslíte, že nepovedená digitalizace byla jen záminka? Že se vás ODS stejně chtěla zbavit?
Myslím si, že ano. Protože my jsme nedělali moc kompromisy toho typu, že bychom přestali šťourat do některých věcí. A po tom, co jsme z vlády odešli, tak je vidět, co se tam začalo dít.
Co konkrétního máte na mysli?
Když se podíváte, co se děje s důchodovou reformou – vláda hodila přes palubu nějakých 130 tisíc lidí, kteří pracují v těžkých podmínkách, třeba skladníky v mrazu. Jiný příklad je, že na hospodářském výboru si ANO a ODS a další strany odhlasovaly, že členové vlády budou moct brát veřejné zakázky do svých firem. To je přesně ta věc, kterou zneužíval Andrej Babiš, který během své funkce premiéra a ministra financí pobral veřejné zakázky za 12 miliard korun. Premiér Fiala říká, že bude deagrofertizovat, a ve skutečnosti jeho lidi ve Sněmovně hlasují v uvozovkách pro Agrofert. 14 procent nárůst platů politiků nebo renta pro Klause a Zemana? To bychom my ve vládě nedopustili. Tohle se začalo rozjíždět potom, co jsme ve vládě skončili.
Samozřejmě, že všichni přemýšleli o tom, jak by mělo složení vlády vypadat a jestli spolupráce dává smysl.
A tak neměli jste ve vládě zůstat, abyste to mohli hlídat, jak vy říkáte?
Zůstávat můžete, pokud máte základní vzájemnou důvěru. A tu jsme ztratili. Nedávalo smysl tam zůstávat. Dostávali jsme se do podobné situace, ve které jsou lidovci, TOP 09 a STAN – že jim důležité věci diktuje ODS. A v takové situaci jsme být nechtěli, chtěli jsme dělat pirátskou politiku, mít možnost do věcí mluvit, abychom mohli za tou vládou stát. Ale v případě, že by nám rozpočet řídil Zbyněk Stanjura, personálie diktoval Petr Fiala a návrhy ve Sněmovně by ostatní poslanecké kluby brzdily, tak bychom skončili jako přívažek.
Říkal jste, že byly náznaky, že dřív nebo později by se vás ODS chtěla zbavit. Já jsem naopak slyšela, že Piráti stejně chtěli z vlády odejít, a že to bylo jen kdo s koho, jestli s tím první přijde Fiala, nebo vy. Je to pravda?
Plán to z naší strany určitě nebyl. Samozřejmě, že všichni přemýšleli o tom, jak by mělo složení vlády vypadat a jestli spolupráce dává smysl. Lidi nám ve volbách dali políček a my jsme šli za Petrem Fialou s věcmi, které by se měly změnit. Určitě bychom exit neudělali takovým způsobem.
V OVM jste řekl, že vládu de facto řídí Zbyněk Stanjura. Já jsem se ho na to ptala a on to zásadně odmítl, vaše výroky označil za hloupé a řekl, že jste na vládě nikdy neseděl, tak to nemůžete vědět. Na základě čeho to tedy tvrdíte?
Tak ať zveřejní zvukové záznamy z vlády. Nemám s tím problém.
Vy jste je slyšel? Nebo to víte od Ivana Bartoše?
Vím to od ministrů nejen z pirátské strany. Ale nejde přece jen o vládu. Politická rozhodnutí se předjednávají na koaličních jednáních. Těch jsem se účastnil. Popsal jsem svůj dojem a myslím, že jsem ho popsal trefně. Lidem by se nemělo lhát. Řekl jsem, jak to bylo.
Umíte si představit, že byste šli zase s ODS někdy zase do vlády?
V politice musíte spolupracovat s těmi, kdo připadají v úvahu. Nechci vydávat žádná silná stanoviska. Když jsem byl kdysi na pražském magistrátu v opozici vůči ANO, tak jsme museli v některých věcech spolupracovat i s komunisty, protože byli také v opozici. Jak to bylo asi příjemné, když mám rodinu, která byla komunisty perzekuována. Ale dělali jsme to pro lidi, ne pro svůj dobrý pocit.
Takže nevraživost vůči ODS není tak velká, abyste s ní ještě někdy třeba vstoupili do vlády?
Bude to záležet na novém vedení. To není věc, kterou bychom teď řešili. Ale představa, že budeme říkat, s kým vším nepůjdeme, tak to by bylo absurdní. Naše pozice pro budoucnost je rozumná, nohama na zemi.
Co Piráti udělali špatně? Před několika lety se o Bartošovi mluvilo jako o budoucím premiérovi, před volbami 2021 jste v koalici STAN měli v průzkumech až k 30 procentům. Stačily tři roky ve vládě, a jak jste dopadli.
Je to výslednice několika různých vlivů. Myslím si, že nás lidi vnímali jako příliš slabou partaj. A to je základní věc, kterou musíme změnit. Musíme být strana, která je silná, má rozhodné vedení, která je jednotná, má vyfutrovaný program a mluví o něm tak, že je pro voliče jasné, v čem je výhodný.
Jak to myslíte – příliš slabá partaj? Nechali jste se ve vládě převálcovat ostatními stranami?
Dostali jsme se do byrokratických koleček, kterými se řídí stát. Od Pirátů se očekává, že budou důraznější a budou prosazovat zájmy voličů ve vládě i v opozici dravě. A současně si myslím, že se strana potřebuje zaměřit na důležité věci pro občany a měla by přestat řešit některé pozice ideologicky. Zachovat cíl chránit přírodu a řešit globální oteplování, ale volič z toho musí chápat, jaký z toho bude mít užitek. Naše kroky pro ochranu klimatu by měly být pro široké vrstvy lidí výhodné nejen ekologicky, ale i ekonomicky, aby se lidé nemuseli bát. Piráti by měli reprezentovat svobodomyslné, tolerantní a pokrokové lidi, kteří nechtějí ani údržbu aktuálního stavu, ani bezuzdný populismus. To je moje představa, kam by bylo dobré, aby Pirátská strana a obecně česká politika směřovala.
Na předsedu Pirátů už je šest kandidátů, mezi známějšími jmény Lukáš Wagenknecht nebo Zdeněk Hřib. Koho byste tam vy osobně rád viděl?
Mám své favority, je jich víc. Ale nechci nikomu v uvozovkách dělat kampaň přes média. Je důležité volit lidi, kteří za sebou mají výsledky, a kteří dokázali uspět u voličů v kraji, okresu. Pak mohou uspět i na celostátní úrovni. A to nemluvím o nikom konkrétním, aby to nevyznělo tak, že propaguji Zdeňka Hřiba. I Lukáš Wagenknecht byl úspěšný senátor, který rozkryl největší korupční kauzu ROP Severozápad.
Vy chcete u Pirátů pokračovat?
Nekandiduji do vedení. Baví mě práce ve Sněmovně a myslím, že má smysl. Mám rozdělaných několik zákonů, protikorupční zákony, lobbing, zpřísnění střetu zájmů, zákony o dětských skupinách, navýšení rodičovského příspěvku. To jsou věci, které chci dotáhnout.
I v dalším volebním období?
Uvidíme.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Fico v ruské televizi kritizoval EU. Efekt bude minimální, Kreml ho odpálkoval, říká Just