Jsme hnutím do krize. STAN má plán, jak porazit Spolu a vytěžit z úpadku Pirátů

ODS, potažmo koalice Spolu, má konkurenta v podobě Starostů a nezávislých. Hnutí pod vedením Víta Rakušana v poslední době roste v průzkumech, posílilo ve vládě a celkem se mu dařilo v krajských volbách. A Starostové si to moc dobře uvědomují. Už teď se uvnitř STAN vymýšlí plán, jak si udržet voliče padlých Pirátů a jak se vymezit proti koaličnímu partnerovi Spolu.

„Starostové nám tu rostou jako konkurent. Myslím si, že pro ODS a koalici Spolu to musí být varování, protože pokud voliči ztratí důvěru v Piráty, mohou začít volit Starosty,“ varoval minulý týden v rozhovoru pro Echo24 člen výkonné rady ODS a místopředseda Sněmovny Jan Skopeček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: EXKLUZIVNÍ průzkum: ANO dominuje a STAN vysává Piráty.

A Starostové si svoji sílu moc dobře uvědomují. Podle informací CNN Prima NEWS se tvoří plány, jak se od koalice Spolu odlišit a vymezit se, ale zároveň úplně nepodrýt koaličního partnera. „Chceme hlavně ukázat naši práci a konkrétní věci, než že bychom se opírali do koalice Spolu,“ řekl redakci zdroj blízký vedení hnutí STAN.

Cílem Starostů je také sáhnout si na hlasy lidí z venkova. V kampani do sněmovních voleb chtějí dávat důraz na dvě hlavní témata. První je, že STAN je strana do krize. Druhé je udržitelnost.

„Piráti nemají výsledky, ODS je ideologická“

„Ve vládnutí se to ukazuje. Vezměte si, jakým způsobem ministři Starostů zvládli ukrajinskou krizi, ať to bylo vnitro, závislost na ruském plynu a ministerstvo průmyslu a obchodu, ať to bylo začlenění 100 tisíc ukrajinských dětí do škol a ministerstvo školství. Totéž se ukázalo u povodní, ministři i jednotliví starostové skvěle fungovali. Starostové prostě jsou strana do krize, a nás čeká v budoucnu krizí nemálo, jak to tak vypadá,“ říká pro CNN Prima NEWS poslanec STAN a jeden ze zakladatelů hnutí Petr Gazdík.

Právě v tom se podle něj Starostové mohou odlišit jak od ODS, tak od Pirátů. „Protože když Piráti čelí krizi, tak založí nějakou komisi, ta komise řeší, řeší, a krize běží. A pak se založí ještě dvě komise. Proces rozsáhlý, ale výsledek žádný, to je vidět na digitalizaci. A ODS na to jde bohužel zase hodně ideologicky,“ míní Gazdík.

Připomněl například zrušení superhrubé mzdy, které ODS odhlasovala s hnutím ANO a SPD. „Kdybychom teď měli o 175 miliard v rozpočtu víc, tak bychom netrpěli takovým strukturálním deficitem, jakým trpíme. Tahle ideologie ODS byla v tu chvíli nevhodná, my jsme na to upozorňovali a hlasovali proti tomu,“ vzpomíná Gazdík.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Koalice Spolu bude pokračovat

Green Deal je skvělá věc, zní ze STAN

A dodává: „Druhé téma, kterým se STAN odlišuje, je udržitelnost. Díváme se na svět z pohledu udržitelných kroků – tam patří ekologie, zelená politika. V tom se od ODS odlišujeme. Green Deal sám o sobě je skvělá věc, ale nesmíme ho brát příliš ideologicky a dělat ho v příliš krátkém čase. ODS tomu dává víc ideologický pohled.“

Green Deal hlasitě prosazuje i první místopředseda STAN a nový ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS po svém jmenování začátkem října řekl, že zelená dohoda je obrovskou příležitostí pro modernizaci českého průmyslu, pro rozvoj nových odvětví, pro nová a dobře placená pracovní místa.

„Zároveň je to možnost, jak lidem ušetřit peníze v peněženkách. Jsou to investice do odpadového hospodářství, do vodárenství, abyste platila méně za svoz odpadů, méně za vodné, stočné. Je to o tom, aby se lépe zadržovala voda v krajině a povodňová vlna vám nespláchla váš dům. Je to o zalesňování lesů postižených kůrovcovou kalamitou. Musíme těmito konkrétními příklady ukázat, že Green Deal má smysl,“ nastínil Vlček.

Právě zelená dohoda bude nejspíš jednou z třecích ploch mezi STAN a ODS v předvolební kampani. K předním českým kritikům Green Dealu patří například europoslanec a místopředseda občanských demokratů Alexandr Vondra.

Antibabiš netáhne

Tématem voleb nepochybně bude i tradiční vymezování se proti opozičnímu ANO a Andreji Babišovi. V roce 2021 šlo fakticky o hlavní „tahák“ koalice Spolu. A v protibabišovském duchu bude Spolu mluvit zřejmě i nadále. Při podepisování memoranda o spolupráci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL premiér Petr Fiala (ODS) prohlásil, že lidé budou příští rok rozhodovat o tom, zda se k vládě dostanou demokratické síly, nebo populisté a extremisté.

Hnutí STAN sice hlásí, že by s ANO do vlády nikdy nešlo, ale podle informací CNN Prima NEWS nebude „Antibabiš“ hlavní náplní kampaně. „Antibabiš už tolik netáhne. Člověk se tomu tématu nevyhne, ale určitě to nebude nějaká stěžejní linka v naší kampani,“ řekl redakci zdroj blízký vedení STAN.

Spolupráci s Babišem odmítá i koalice Spolu. U ODS se ale objevují i názory, že by se ANO nemělo tak hlasitě odmítat. Razí je například jihočeský hejtman Martin Kuba. O něm se spekuluje jako o případném nástupci Petra Fialy, pokud by volby pro ODS nedopadly dobře. Kuba však takové scénáře odmítá.

„Povolební strategie, tedy zda jít, nebo nejít s Babišem, se bude ODS hrát hůře. Kvůli tomu, že půjdou do voleb jako Spolu, je potřeba zohlednit, i jak se k celé věci budou stavět KDU-ČSL a TOP 09. STAN to v tomto směru bude mít jednoznačnější. I proto je to možná u ODS takové ne zcela jasné,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

STAN chce zdanit tiché víno, Fiala byl proti

Na rozhodování voličů, zda se přiklonit k Spolu, nebo STAN, budou mít podle Justa vliv i výroky konzervativnějších představitelů ODS. Mezi ty se řadí třeba bývalý europoslanec Jan Zahradil. „STAN míří hlavně na liberální voliče, takže velkou roli v tom, zda a kolik voličů ODS přejde ke STAN, bude mít i veřejné vystupování zejména těch ultrakonzervativních představitelů ODS,“ míní politolog.

„V neposlední řadě tu jsou věcná témata, kde bude vymezování se vůči sobě obtížnější vzhledem k tomu, že jsou v jedné vládě a že nějaký vzdor vůči společným vládním politikám – ať už ze strany ODS nebo STAN – by pak mohl být vnímán jako podrážení společného vládnutí. Ale určitě bude snaha se vymezovat vůči některým programovým věcem,“ hodnotí Just.

V programu a názorech STAN a ODS se dají najít i další rozdíly. Liší se například v přístupu k přijetí eura. Zatímco hnutí STAN chce společnou evropskou měnu přijmout co nejdříve, ODS je rozpolcená. A téma dělí i koalici Spolu, protože například TOP 09 je její velkou zastánkyní.

Další takovou věcí je tolik diskutované zdanění tichého vína. STAN je bude chtít prosadit, zatímco ODS a lidovci byli ve vládě proti. „V konsolidačním balíčku zůstaly určité asymetrie a výjimky. Třeba otázka zdanění tichého vína. Není dobře, že se to téma nevyřešilo. Můžeme si říkat, že by toto zdanění vyneslo ‚jenom‘ 3,5 až čtyři miliardy korun. Ale za to za rok postavíte třeba deset škol. To přece není málo. Ale nyní je to už otázka pro další volební období. STAN o tom bude určitě v programu hovořit, chceme prostředí narovnávat, aby byl systém spravedlivý,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ministr STAN Vlček.

Obava z kauzy Dozimetr

U Starostů ale nepanuje z nadějných předvolebních průzkumů jen dobrá nálada. Uvnitř hnutí podle informací CNN Prima NEWS existují obavy, jak do voleb může zasáhnout korupční kauza Dozimetr. Protože když před více než dvěma lety propukla, klesla podpora STAN až pod pět procent. A soud by se měl už brzy hlavní větví případu zabývat.

Kauza Dozimetr se týká zakázek v pražském dopravním podniku. Mezi obviněnými je například bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) či podnikatel Michal Redl. Kvůli kauze odstoupil z postu ministra školství Petr Gazdík, který se zlínským podnikatelem Redlem podle policie komunikoval skrz speciální šifrované telefony.

Kvůli stykům s Redlem přerušil tehdy členství v hnutí STAN dnes už bývalý europoslanec Stanislav Polčák. Loni v březnu se ale stal opět členem hnutí. Uvedl, že podle policie není ani podezřelý, natož obviněný a že spojení s kauzou považoval za mediální konstrukt.

„Mohu mít jakýkoliv osobní pocit, jakýkoliv dojem. Ale Stanislav Polčák nebyl z ničeho obviněn, z ničeho obžalován. Pokud to třeba srovnám s tím, že jiné strany nominují i do vyšších pozic lidi, kteří se ocitli v podobných situacích... My ho necháváme pouze v pozici řadového člena,“ komentoval loni na jaře pro server iROZHLAS.cz předseda STAN Vít Rakušan.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nerudová a Jakob se přeli o reformu penzí

Tagy: