Latinská Amerika se dává do pohybu. Guatemala totiž po měsících otevřela své hranice, čehož hodlají využít občané z okolních států, aby se dostali do Mexika a pak následně mířili k hranicím s USA. Tam chtějí proniknout – ať už legální cestou, nebo nelegálně.
Pandemie koronaviru výrazně zhoršila životní podmínky v trojúhelníku Guatemala, Honduras a Salvador. Obzvlášť devastujícím způsobem dopadají následky pandemie na takzvaný neformální trh práce v Hondurasu, kterému se „věnuje“ přes 60 procent tamní populace.
S batohy na zádech a rouškami na ústech
„Koronavirová pandemie znásobila chudobu a nezaměstnanost ve Střední Americe,“ popsala pro honduraský zpravodajský portál Proceso Ines Klissenbauerová z katolické organizace pro Latinskou Ameriku Adveniat. Situaci však zhoršují i další vlivy.
Šestnáctiletý chlapec se schoval pod návěs kamionu, ze Srbska dojel až do Polska
Asi 1 000 kilometrů ujel šestnáctiletý chlapec, schovaný pod návěsem kamionu. Schoval se tam v Srbsku a vystoupil až na parkovišti u Radomi v centrální části Polska, uvedl zpravodajský server Onet. Na parkovišti jeden z místních obyvatel koupil chlapci kávu a zavolal policii. Radom leží asi 100 kilometrů jižně od Varšavy.
„Kromě akutního stavu nouze jde o beznaděj mnoha lidí, rostoucí násilí, stoupající kriminalitu a desetiletí problémů s obživou. Proto lidé odchod považují za možnost lepší budoucnosti,“ doplnila Klissenbauerová.
Poté, co guatemalští úředníci povolili přechod hranic, ať ze země nebo do země, především v Hondurasu se začaly shromažďovat stovky lidí. Někteří přišli pěšky, jiní dorazili autostopem. Na zádech měli objemné batohy, na ústech roušky. Přes sociální sítě se na prvního října svolávají do honduraského druhého největšího města San Pedro Sula. Od tamního autobusového nádraží mají v karavaně vyrazit na sever směrem ke guatemalské hranici. Skupina lidí podle informací portálu Proceso vyrazila už v noci ze středy na čtvrtek, tedy den předem.
První etapa měří 90 kilometrů
Guatemalská imigrační služba hlásí, že na tisíc migrantů směřuje z honduraského města Choloma k hraničnímu přechodu Corinto. Protože je nutné obejít hory, jde o pouť dlouhou 90 kilometrů.
Honduraský velvyslanec v Guatemale Mario Fortín však varuje, že do sousední země lze vstoupit pouze s negativním výsledkem testu na nemoc COVID-19. To pro většinu z nich může být nepřekonatelný problém. Ať z čistě zdravotních důvodů, nebo finančních.
Situaci sledují už i organizace a bezpečnostní složky v Mexiku, které leží 140 kilometrů od hondurasko-guatemalské hranice. „Budeme vynucovat bezpečnou, řádnou a legální migraci. Nepodnikneme nic, abychom podpořili vznik či průchod nové karavany,“ zaznělo od mexické pohraniční stráže, která odmítla zprávy, že by migrantům umožnila vstup do země a pohyb v ní bez platných dokladů.
Americké velvyslanectví v Hondurasu na Twitteru reagovalo upozorněním, že emigrace do USA může být v souvislosti s pandemií koronaviru složitější a také nebezpečnější.
Nebezpečné únikové cesty a hranice bez dozoru
Podle zástupců organizace Adveniat jsou pohraniční úřady v Guatemale a Mexiku vzhledem ke zprávám z Hondurasu v pohotovosti. „Vzhledem k přísnějším bezpečnostním opatřením na hranicích stále více lidí používá nebezpečné únikové cesty a hranice bez dozoru,“ uvedl mluvčí Adveniatu.
Podle expertů se rodí největší lidská karavana za poslední dva roky. V posledních letech proběhlo několik pochodů uprchlíků z Hondurasu do USA. První v říjnu 2018, kdy se přes Guatemalu a Mexiko přesunulo na sever kolem 2 000 lidí. Lidé se dostali až do pohraničního města Tijuana na severu Mexika. Jejich pokus o překročení hranice USA ovšem selhal.
V následujících měsících následovaly podobné akce. V reakci na to americký prezident Donald Trump vyslal na hranici s Mexikem 6 000 vojáků a varoval před „invazí zločinců“. Několik tisíc občanů Hondurasu nyní čeká v Mexiku na odpověď amerických úřadů na jejich žádosti o azyl.