Miliardář a poradce vlády slavil na zakázané après-ski party. Následně se omluvil

Rakouský miliardář Florian Gschwandtner, zakladatel známé společnosti Runtastic, se dodatečně omluvil za svou účast na party po pátečním lyžování v Kitzbühelu. Tzv. après-ski je v Rakousku kvůli pokračující pandemii koronaviru zakázané.

Lyžařská sezona v sousedním Rakousku probíhá i v době vrcholící pandemie koronaviru skoro normálně. Svahy jsou plné sportovců, přesto platí jistá omezující pravidla. V uzavřených prostorách, včetně kabinových lanovek je nutné nosit respirátory FFP2. Rakouská vláda už dříve ale zakázala tzv. après-ski, tedy party po lyžování. Během nich se tradičně setkává velké množství lidí například v obřích stanech nedaleko dolních stanic lanovek.

Gschwandtner, který v roce 2009 s kolegy zprovoznil zdravotní a fitness aplikaci pro mobilní telefony a o šest let později ji prodal přednímu výrobci sportovního oblečení a obutí Adidas za 220 milionů eur (v přepočtu téměř 6 miliard korun), zamířil minulý týden do vyhlášeného lyžařského střediska Kitzbühel. A to přesto, že na začátku ledna onemocněl koronavirovou variantou omikron.

K tomu ještě z divoké, ale nelegální party v podniku s názvem Pavillon, sdílel video na kanálech svých sociálních sítí. Je na něm vidět, jak lidé tančí a pijí tzv. hlava na hlavě bez jakýkoliv rozestupů. Navíc v Rakousku stále platí nařízení, že v gastronomii se smí konzumovat pouze, pokud člověk sedí na svém místě. Kromě toho jsou také mimo konzumaci povinné respirátory.

Video z večírku, které koluje po sociálních sítích, okamžitě vyvolalo vlnu kritiky. Do „věci“ se vložila i rakouská ministryně cestovního ruchu Elisabeth Köstingerová a kritizovala „černé ovce“ v gastronomii. Večírek v Kitzbühelu odsoudila.

„Nemám absolutně žádné pochopení pro restauratéry, kteří takovým nepochopitelným porušováním pravidel ohrožují celou zimní sezónu. Již několik měsíců bojuji bok po boku s podnikateli v oblasti gastronomie a cestovního ruchu. Takové chování představuje nebezpečí pro celé odvětví,“ nechala se slyšet.

Na její slova následně reagoval také sám miliardář Florian Gschwandtner. V prohlášení se za svou účast na aprés-ski omlouvá. „V dnešní pro nás všechny těžké době bylo chybou, že jsem se po celodenním lyžování ještě zúčastnil aprés-ski s přáteli. Je mi líto, že jsem zde nesplnil svou funkci vzoru,“ napsal Gschwandtner na svém instagramovém účtu.

A ještě doplnil: „Chtěl bych konstatovat, že jsem v posledních dnech nabyl dojmu, že všichni, kdo se v lyžařském regionu Kitzbühel angažují (lanovky, hotelnictví, gastronomie, obchod), se vždy snaží dodržovat všechny zákonné předpisy.“

Pikantnost celému případu dodává ještě fakt, že Gschwandtner působí od října 2017 jako poradce rakouské vlády pro oblast digitalizace a inovací.

Jak je to vůbec možné, ptá se šéf turismu

Svou rozhořčenost vyjádřil také Christian Harisch, předseda turistické centrály v Kitzbühelu. Pravděpodobně také z toho důvodu, že o nadcházejícím víkendu se na tamní sjezdovce Streif uskuteční nejprestižnější sjezd mužů ve Světovém poháru. Každoročně přitahuje desítky tisíc návštěvníků, pivo teče proudem, celebrity se rády nechávají zabírat televizními kamerami. A ke Kitzbühelu patří také vyhlášené après-ski.

„V naší zemi jsou kontroly přísné a aktivní. Tato hospoda je malý podnik poblíž dolní stanice. Tamní události jsou naprosto odsouzeníhodné, distancujeme se od nich. Jedná se o jasné pochybení. Policie a okresní úřady již byly přivolány a budou z toho vyvozeny důsledky. Je pro mě záhadou, jak je to vůbec možné,“ pravil Harisch.

Tagy: