reklama

Proč se zřítila lanovka na Ještěd? Nikdo nemluví o možné sabotáži, upozorňuje expert

Policie vyšetřuje nedělní pád lanovky na Ještěd pro podezření z obecného ohrožení. Při tragické nehodě zemřel strojvedoucí, druhá kabina se třinácti cestujícími a průvodčím zůstala viset ve vzduchu. Přesná příčina ještě není známá. Prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka v Novém dni na CNN Prima NEWS podotkl, že by se při vyšetřování nemělo zapomenout ani na možnou sabotáž.

reklama

K incidentu došlo v neděli 31. října kolem 13:45. Jedna z kabin lanovky vedoucí na vrchol Ještědu se zřítila, v jejích troskách zemřel strojvedoucí. Druhá kabina se třinácti cestujícími a průvodčím zůstala viset ve vzduchu. Hasiči a záchranáři je museli postupně dostat dolů pomocí výškové techniky.

Na lanovce byla od pondělí 1. listopadu plánovaná technická odstávka. „V tomto období se odstávka zahajuje na všech 114 lanových drahách v Česku. Po svátcích dochází k „mrtvé sezoně“. Je to ideální doba, kdy dráha netratí ekonomicky a je prostor klidně v řádu týdnů udělat částečné rekonstrukce, repase, novinky a povinné pravidelné prohlídky,“ vysvětlil v Novém dni prezident Asociace lanové dopravy Jakub Juračka.

Podle prvních informací zřejmě došlo k destrukci, k roztržení nebo vytržení tažného lana. „Vyšetřování pravé příčiny ale může trvat měsíce. Jen spekulujeme, jestli šlo o technickou závadu nebo skrytou vadu. Nikdo také nezmiňuje možnost sabotáže třetí osoby,“ nastínil Juračka. Případem už se zabývají policisté i Drážní inspekce.

„Budeme zkoumat pomocí defektoskopie, co se tam stalo. Rád bych ale zdůraznil, že pokud na lanové dráze praskne tažné lano, lanová dráha má mít mechanismy, jak tomu zabránit,“ vysvětlil generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera.

Zdůraznil však, že samotné prasknutí lana by nemělo stačit k tomu, aby se lanová dráha zřítila. Závěry vyšetřování nehody pak budou zveřejněny na webových stránkách Drážní inspekce. „Šetření trvá několik měsíců. Výsledek bych nečekal dříve než za půl roku,“ doplnil Kučera.

U druhé lanovky zafungoval brzdový systém

Lanové dráhy jsou zároveň vybavené několika bezpečnostními systémy. „Zejména brzdné systémy jsou vždy minimálně dva. Určitě muselo dojít k nějakému selhání. Je otázka, zda to bylo kvůli vyjetí z lana, nebo selhal právě brzdový systém, který je nahoře ve voze a měl by fungovat tak, že pojezd se kousne do lana a kabina zůstane viset. Tedy přesně tak, jak se stalo u druhé kabiny. Jinak by došlo i k dalšímu neštěstí,“ vysvětlil Juračka .

Loni byla lanovka na Ještěd kvůli pandemii koronaviru a protiepidemickým opatřením více než 100 dní mimo provoz. Podle Juračky ale tato doba roli nehrála. „Stály všechny lanovky. Provozovatelé investovali čas lidí do údržby a kontroly všech věcí,“ řekl.

„Lanovka prošla před dvěma lety také zásadní rekonstrukcí. Došlo k výměně elektroinstalace, byla repasována základní pohonná jednotka a vyměnila se i zabezpečovací elektroinstalace. Základní dílčí prvky byly obnoveny do stavu nové lanové dráhy,“ vysvětlil Juračka.

Nevidí proto důvod, proč by se lanovka na Ještěd nemohla vrátit do původního provozu poté, co bude příčina havárie objasněna. „Teď je otázka, co ukáže šetření –⁠ kde se stala chyba, proč tažné lano prasklo a jaká se učiní opatření. Z mého pohledu však nevidím důvod, proč by se lanová dráha po vyšetření těchto skutečností a jejich zveřejnění neměla uvést zpět do provozu,“ uzavřel Juračka.

O velkém štěstí může hovořit také rodina herce Davida Novotného. Jeho manželka s dětmi byla v lanovce, která na laně naštěstí zůstala. Dolů se jeho blízcí dostali po laně a pomocí hasičského žebříku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama