Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) poslalo Evropské komisi odpověď na loňskou auditní zprávu komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Úřad očekává, že budou následovat další jednání s komisí. Ministerstvo to dnes oznámilo na svém webu. Obsah odpovědi MMR blíže nekomentovalo. Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.
Ministerstvo předalo odpověď na audit Stálému zastoupení ČR v Bruselu, které ji během několika dní doručí Evropské komisi. „Odpověď, kterou připravili úředníci Národního orgánu pro koordinaci ministerstva pro místní rozvoj společně s kolegy z dotčených resortů, musí respektovat předchozí žádost Evropské komise o důvěrné zacházení s dokumenty spjatými s auditním řízením,“ sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).
Zákon kritizovaný za „nahrávání Babišovi“ se vrací na jednání vlády
„Návrh obsahuje zásadní výjimku, která otvírá prostor k obcházení zákona pro skutečné majitele obchodních korporací spravovaných svěřenskými fondy,“ varovala Transparency International (TI) už na začátku roku, kdy se zákon o evidenci skutečných majitelů firem začal řešit poprvé. A byla to zřejmě právě vlna kritiky, která následně přiměla vládu, aby jednání o předpisu, podle mnohých nahrávajícím premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o údajném střetu zájmů, přerušila. Nyní se norma opět objevila na programu jednání vlády, a to už na pondělí 1. června. Předkladatelem je stále ministerstvo spravedlnosti.
Evropská komise podle MMR částečně přistoupila na argumenty českých úřadů k auditu. „Předběžná auditní zpráva obsahovala celkem 22 zjištění. Argumentace České republiky k předběžnému návrhu auditní zprávy byla zčásti úspěšná a na jejím základě Evropská komise pět zjištění finálně uzavřela, dvě zjištění zcela zrušila, tři zjištění ponechala částečně otevřená a 12 zjištění nechala zcela otevřených. Dotčené orgány se při přípravě odpovědi soustředily zejména na otevřená a částečně otevřená zjištění,“ oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo.
Jak bude auditní řízení pokračovat, zatím představitelé MMR nechtěli odhadovat. „Předpokládáme, že Evropská komise využije všech možností komunikace a pozve zástupce České republiky k dalšímu jednání,“ uvedla náměstkyně ministerstva pro řízení sekce evropských fondů a mezinárodních vztahů Daniela Grabmüllerová.
To vymysleli v Bruselu, nemají selský rozum aneb Andrej Babiš versus Evropská unie
Premiér Andrej Babiš (ANO) si čas od času vezme na paškál Evropskou unii a kritikou nešetří. K ročnímu výročí voleb do Evropského parlamentu pro vás redakce CNN Prima NEWS připravila analýzu vztahu premiéra Babiše k Evropské unii.
Kontrolní výbor Evropského parlamentu vyzval začátkem května Babiše v nezávazných doporučeních, aby odstoupil, nebo přestal přes firmy spojené s holdingem Agrofert inkasovat peníze z unijního rozpočtu, pokud se premiérův střet zájmů skutečně prokáže. Babiš tehdy jen zopakoval své stanovisko, že žádný střet zájmů nemá a že vyhověl novelizované podobě českého zákona o střetu zájmů. Doporučení nechtěl komentovat.
Brusel pozastavil kvůli auditnímu řízení dotace pro holding Agrofert. Jednalo se o peníze na projekty financované z Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí. Česká vláda v pondělí schválila žalobu na Evropskou komisi kvůli jedné z pozastavených dotací pro Agrofert. Náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek novinářům řekl, že kabinet tak chce získat výklad, zda se na tyto případy uplatní český zákon o střetu zájmů.