„Návrh obsahuje zásadní výjimku, která otvírá prostor k obcházení zákona pro skutečné majitele obchodních korporací spravovaných svěřenskými fondy,“ varovala Transparency International (TI) už na začátku roku, kdy se zákon o evidenci skutečných majitelů firem začal řešit poprvé. A byla to zřejmě právě vlna kritiky, která následně přiměla vládu, aby jednání o předpisu, podle mnohých nahrávajícím premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu o údajném střetu zájmů, přerušila. Nyní se norma opět objevila na programu jednání vlády, a to už na pondělí 1. června. Předkladatelem je stále ministerstvo spravedlnosti.
„Po tlaku ze strany Transparency International a občanských platforem Rekonstrukce státu a Milion chvilek pro demokracii vláda návrh zákona z jednání stáhla,“ napsala TI na svém webu v druhé polovině března s tím, že kdyby byla přijata, mohla by tato norma ve výsledku pomoci Babišovi. Mohl by totiž být považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu.
„V návrhu ministerstvo spravedlnosti zavádí ustanovení, kterým se říká, že u obchodních společností, na konci jejichž akcionářského řetězce je svěřenský fond, se nepoužije formální pravidlo pro určení skutečného majitele svěřenského fondu. Místo toho se má zjišťovat, kdo skutečně získává majetkový prospěch. Touto výjimkou se docílí toho, že u společností vložených do svěřenského fondu se nedá automaticky předpokládat, že jejich skutečným majitelem je kdokoliv zapojený do svěřenského fondu,“ vysvětlil problematické místo normy právník TI Jan Dupák.
Právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus upozornil na Twitteru, že zákon se zřejmě opravdu vrací do rukou vlády ve zcela původní kritizované podobě. „Apelovali jsme v rámci Rekonstrukce na vládu, aby návrh upravila. Podle všeho se však návrh za 2,5 měsíce nijak nezměnil, uvedl.
Vláda bude v pondělí projednávat zákon o evidenci skutečných majitelů a související změnový zákon AML. Apelovali jsme v rámci @RekonstrukceCZ na vládu, aby návrh upravila (více zde: https://t.co/mTtn7X0EK8). Podle všeho se však návrh za 2,5 měsíce nijak nezměnil. pic.twitter.com/yjxRxo5EF1
— Lukáš Kraus (@iamlukaskraus) May 27, 2020
Opětovné zařazení zákona na jednání kabinetu neuniklo pozornosti opozice. Na bod programu vlády už upozornili na svém Facebooku Piráti.
„Pamatujete novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, která je šitá na míru premiéru Babišovi? Upozornili jsme na ni...
Posted by Česká pirátská strana on Wednesday, May 27, 2020
„Pamatujete novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, která je šitá na míru premiéru Babišovi? Upozornili jsme na ni v březnu a vláda ji pod veřejným tlakem stáhla. Dnes si ji na své pondělní jednání Vláda zařadila znovu. Nenechme Babiše měnit si zákony na míru,“ burcuje pirátský poslanec za Ústecký kraj František Navrkal.
Kritiku směrem k obsahu normy odmítlo už při prvním předložení na vládu ministerstvo spravedlnosti s tím, že předpisy nepřipravuje tak, aby nahrávaly konkrétním lidem. Stejně tak premiér Andrej Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.
Jakub Michálek: Ministerstvo spravedlnosti činí některé kroky ve prospěch Agrofertu
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek v Partii uvedl, že ministerstvo spravedlnosti činí některé kroky, které jsou ve prospěch Agrofertu. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) oponuje: „Piráti mají paranoidní představy. Vylučuji, že kroky ministerstva souvisí s panem Babišem.“ V pořadu Partie na CNN Prima NEWS debatovali politici o justici, koronavirové krizi, budoucnosti náměstka Romana Prymuly i o premiérovi Andreji Babišovi (ANO).
Premiér i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v březnu poukazovali na to, že předpis společně se zákonem proti praní špinavých peněz navazuje na aktualizovanou evropskou směrnici proti praní špinavých peněz.
Připomeňme, že loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.