
Černochová: Často hlasuji jinak než Benda. Jsem pro nejpřísnější variantu ochrany dětí
Kam se děti hlásí nejčastěji, pokud ne na gymnázia a další maturitní obory? Největší nápor se čeká u automechaniků, špatně si nicméně nevedou ani učiliště zaměřená na služby v restauračním byznysu či kadeřnictví. Vyplývá to z dat, která zveřejnilo ministerstvo školství a Cermat na základě podaných přihlášek na střední školy. Ve srovnání s loňským rokem došlo k mírnému nárůstu zájmu o studium zakončené výučním listem. Podívejte se na přehledný pořadník, na které nematuritní obory se uchazeči hlásili nejčastěji a které profese u nich naopak propadly.
Jednoznačná dominance gymnázií, ale také zvýšený zájem o podnikání. Cermat s ministerstvem školství zveřejnil statistiky po uzavření přihlašování na střední školy. Z prezentovaných dat je zřejmé, že největší nápor ve čtyřletých maturitních oborech stále připadá na gymnázia. Přihlášky mířily ve velkém ovšem i na obchodní akademie či zdravotnické specializace. Podívejte se na přehled nejpopulárnějších oborů, kde panuje největší konkurence.
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) by nehlasoval pro rozpočet na příští rok, který by podle něj nebyl férový vůči kapitole školství, a za riskantní by považoval to, zda by ho podpořili poslanci vládního hnutí STAN, které zastupuje. Řekl to v úterý novinářům po jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě. Nechtěl prozradit, jaké navýšení rozpočtu by si na příští rok představoval, první ostré kolo debat na vládě začne ve druhé polovině srpna. S prezidentem dále hovořil o podpoře profesního vzdělávání a revizi vzdělávacího programu pro základní školy.
Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.
Do školství vkládáme značné prostředky. V resortu je třeba hledat položky, které nejsou vynakládány efektivně, tam je potřeba hledat úspory. Tak se k rozpočtu ministerstva školství vyjádřil poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Potřeba je podle jeho slov šetřit na každém ministerstvu. O návrhu ministra školství Mikuláše Beka (STAN), aby se výdaje ve školství pokryly pomocí zvýšení daní firmám s vyššími zisky, se mezi vládními stranami diskuse nevedla, řekl Kohajda .
Povinné zvýšení učitelských platů či peněz na obranu komplikují vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. Ministr školství Mikuláš Bek s odvoláním na záměry hnutí STAN navrhl, že by se vyšší výdaje mohly pokrýt dalším zvyšováním daní. To by se podle jeho vyjádření pro CNN Prima NEWS mohlo týkat firem s vysokými zisky. Mluví se například o zbrojařích. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by ale vláda takovou variantu nestihla legislativně schválit do konce roku, eventuálně by se mohla týkat až roku 2025. Podobné kroky by podle některých expertů mohly ubrat vládě na důvěryhodnosti.
Ne každý se dočkal ideálního začátku školního roku na svém vysněném gymnáziu. Kvůli obřímu náporu zájemců, nedostatečným kapacitám i neohebnému přijímacímu systému nejedno dítě – premianty nevyjímaje – muselo studium na preferované škole zkrátka oželet. Místo odpočinku během prázdnin se mnozí stresovali, zda v září vůbec usednou do lavic. Občas situaci nepomohli ani samotní rodiče. „Otec počítal s tím, že se dostanu na vybraný gympl, takže byl z výsledku docela naštvaný. Říkal mi, že jsem debil, ať jdu radši makat rukama,“ podělil se o svou zkušenost čerstvý středoškolák František.
Ministerstvo školství (MŠMT) navrhne, aby zájemci o studium na střední škole mohli podávat elektronickou cestou tři přihlášky. Přitom budou školáci sami stanovovat pořadí přihlášek na obory a školy, kde by chtěli studovat nejvíc.
Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.
Nebýt Správy státních hmotných rezerv (SSHR), možná by se žáci základních škol testovali na koronavirus také testy ze stolice nebo hlenů. Ministerstvo zdravotnictví už pod vedením Petra Arenbergera (za ANO) totiž SSHR zaslalo specifikaci pro nákup testů, která zmíněné typy rovněž zahrnovala.
Letní prázdniny se krátit nebudou. Doplnit mezery ve vzdělání si mohou žáci během letních škol či kempů. Výuka o prázdninách má být ale dobrovolná. Ministerstvo školství plánuje pro žáky i možnost dlouhodobého doučování.
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) věří, že celý letošní školní rok neproběhne v distančním režimu. On sám prý bojuje za to, aby se žáci a studenti mohli vrátit do škol co nejdříve. „Hlavní slovo má ale ministr zdravotnictví,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. V té diskutoval s předsedou hnutí STAN a poslancem Vítem Rakušanem.