CNN Prima News Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Výpis příspěvků ke štítku „Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy“

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, když dítě po přijímačkách skončí „pod čarou“. Na odvolání zapomeňte

Termín přihlašování na střední školy prostřednictvím nového elektronického systému vypršel. Nyní se bude čekat na první kola přijímaček a také výsledky, které rozhodnou o dalším postupu. Ten ale doznal několika zásadních změn, především v situaci, kdy dítě skončí takzvaně „pod čarou“. Rodiče mnohdy sáhli po odvolání a doufali, že jim jiný uchazeč nakonec uvolní místo. To už ale od letošního roku neplatí, o rozřazení rozhodne právě nový systém.

Kohajda: I ve školství lze najít zbytné výdaje. O zvyšování daní „bohatým“ firmám se nejedná

Do školství vkládáme značné prostředky. V resortu je třeba hledat položky, které nejsou vynakládány efektivně, tam je potřeba hledat úspory. Tak se k rozpočtu ministerstva školství vyjádřil poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Potřeba je podle jeho slov šetřit na každém ministerstvu. O návrhu ministra školství Mikuláše Beka (STAN), aby se výdaje ve školství pokryly pomocí zvýšení daní firmám s vyššími zisky, se mezi vládními stranami diskuse nevedla, řekl Kohajda .

STAN navrhuje další zvyšování daní. Chce více sáhnout na firmy s velkými zisky

Povinné zvýšení učitelských platů či peněz na obranu komplikují vyjednávání o státním rozpočtu na příští rok. Ministr školství Mikuláš Bek s odvoláním na záměry hnutí STAN navrhl, že by se vyšší výdaje mohly pokrýt dalším zvyšováním daní. To by se podle jeho vyjádření pro CNN Prima NEWS mohlo týkat firem s vysokými zisky. Mluví se například o zbrojařích. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by ale vláda takovou variantu nestihla legislativně schválit do konce roku, eventuálně by se mohla týkat až roku 2025. Podobné kroky by podle některých expertů mohly ubrat vládě na důvěryhodnosti.

Otec říkal, že jsem debil, ať jdu makat rukama. Kde jsou děti, kterým nevyšla vysněná škola?

Ne každý se dočkal ideálního začátku školního roku na svém vysněném gymnáziu. Kvůli obřímu náporu zájemců, nedostatečným kapacitám i neohebnému přijímacímu systému nejedno dítě – premianty nevyjímaje – muselo studium na preferované škole zkrátka oželet. Místo odpočinku během prázdnin se mnozí stresovali, zda v září vůbec usednou do lavic. Občas situaci nepomohli ani samotní rodiče. „Otec počítal s tím, že se dostanu na vybraný gympl, takže byl z výsledku docela naštvaný. Říkal mi, že jsem debil, ať jdu radši makat rukama,“ podělil se o svou zkušenost čerstvý středoškolák František.

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Rakušan: Best in covid? V boji s pandemií jsme nejhorší, ať to vláda přizná

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) věří, že celý letošní školní rok neproběhne v distančním režimu. On sám prý bojuje za to, aby se žáci a studenti mohli vrátit do škol co nejdříve. „Hlavní slovo má ale ministr zdravotnictví,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na televizní stanici CNN Prima NEWS. V té diskutoval s předsedou hnutí STAN a poslancem Vítem Rakušanem.

Zrušte didaktické testy u maturit, vyzývá premiér. Ministr Plaga rozhodne během týdne

Premiér Andrej Babiš (ANO) je pro zrušení didaktických testů u maturit na zdravotnických školách. Studenti tohoto oboru měli podle jeho názoru studium silně poznamenané koronavirovou pandemií. Kvůli spravedlnosti by zrušení didaktických testů mělo platit i pro maturanty dalších škol, míní Babiš. Řekl to v pravidelném nedělním příspěvku Čau lidi na svém facebookovém účtu.

Studentům skončí ve středu pracovní povinnost. Trvala přes dva měsíce

Studenti, pro které dosud platila pracovní povinnost ve zdravotních a sociálních zařízeních, se budou moci od středy naplno vrátit ke svému studiu. Vláda v pondělí schválila zrušení pracovní povinnosti i pro zbývající vysokoškoláky a středoškoláky, jimž v říjnu nařídila pomáhat s druhou vlnou epidemie covidu. Informaci uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Slabší žáky by od února mohli doučovat pedagogové v rámci školy

Doučování slabších žáků, o kterém by podle návrhu ministerstva školství mohli v budoucnu kromě poraden rozhodovat i ředitelé škol, by se od února mělo stát součástí přímé pedagogické činnosti učitelů. Práce, kdy se pedagog věnuje výuce, by se tak mohla vyučujícímu při doučování navýšit automaticky přechodně o jednu hodinu týdně. Vyplývá to z návrhu novely nařízení vlády o rozsahu přímé pedagogické činnosti, který v pondělí probere vláda.