Česko protestovalo proti postupu ruských úřadů vůči pracovníkům českého velvyslanectví v Moskvě. Ministerstvo zahraničí na Twitteru oznámilo, že náměstek ministra Martin Smolek si kvůli tomu v sobotu večer předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Důvodem byly podle Černínského paláce provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu.
„Pracovníci našeho zastupitelského úřadu v Moskvě se stali cílem hrubého obtěžování ze strany ruských orgánů. Proti tomu jsme vznesli ostrý protest a náměstek Martin Smolek si předvolal ruského velvyslance velmi urgentně dnes večer. Detaily nebudeme z bezpečnostních důvodů uvádět, ale apelujeme na ruskou stranu, aby dodržovala Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích,“ řekla v sobotu mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.
Diplomatické vztahy mezi Českem a Ruskem jsou delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle kterých jsou ze dvou explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí agenti GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků ruské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a označilo český postup za nepřátelský akt.
Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Česka. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na „striktní paritu“, počty tak mají být stejné.
V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu pozastavilo Česko provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně. Vláda současně rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů.
V sobotu ráno na protest proti ruské invazi polili aktivisté schody před ruským velvyslanectvím v Praze-Bubenči rudou barvou. Policisté z ochranné služby na místě zajistili čtyři osoby. Případ policie vyhodnotila jako přestupek.