Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?
Ministři chtějí oddělit netestované žáky. Mají mít zvláštní místo v jídelně i na záchodě
Pokud se děti při nástupu do školy odmítnou testovat, nejenže budou muset nosit respirátor, ale navíc budou mít i oddělené místo v jídelně a speciální toalety. Ministři Adam Vojtěch a Robert Plaga (oba za ANO) to řekli ve středu na jednání školského a zdravotnického výboru. Podle Plagy bude toto opatření pro školy pouze doporučením.
Ministerstvo zdravotnictví v těchto dnech zaslalo metodická doporučení jednotlivým školám, jak by měly postupova. „Zásadním doporučením je zachování homogenního kolektivu, omezení hromadných akcí a dodržování zvýšených hygienických opatření,“ stojí v úvodu souhrnu pokynů.
Hromadné akce úřad doporučuje odložit na dobu, až bude situace v kraji, kde se daná škola nachází, z pandemického hlediska příznivá. „Případné školní turnaje, školní výlety, exkurze, školy v přírodě a veškeré pobytové akce domácí i zahraniční by se měly konat jen za podmínek zvýšené hygieny účastníků v souladu s požadavky stanovenými mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví,“ konstatuje resort, v jehož čele stojí Adam Vojtěch (za ANO).
Jídlo s sebou a nutná izolace
Ministerstvo zdravotnictví myslí i na stravování. Školy nabádá, aby omezily množství lidí v prostorách jídelen a například u cizích strávníků jim doporučuje vydávat pokrmy s sebou. Resort považuje také za nutné, aby si školy zřídily izolační místnost pro případ, že se u nich objeví nakažená osoba. „Prostor musí být dobře větratelný a dezinfikovatelný. Pro účely izolace by mělo být vyčleněno také samostatné sociální zařízení s dezinfekcí,“ doplňuje úřad.
Musíme očkovat děti od 6 let a připravit na to rodiče, vyzývá poslanec a lékař Svoboda
Česko by mělo co nejdříve začít očkovat i děti mladší 12 let. Na jednání zdravotního výboru v Poslanecké sněmovně to řekl poslanec ODS Bohuslav Svoboda. Je to podle něj jediná cesta, jak epidemii zvládnout. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) ale pro mladší děti ještě není schválená vakcína.
Jak to bude s rouškami na školách?
Povinnost nošení roušek či respirátorů ponechává resort zdravotnictví zatím navázané na to, jaká budou v dané době platit opatření. „Ochranu dýchacích cest užít v souladu s aktuálně platným mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví,“ píše resort.
Samozřejmostí je doporučení dodržovat hygienické standardy a hojně dezinfikovat. Ministerstvo zdůrazňuje, jak by měla vypadat tělesná výchova. „Při ní a dalších podobných aktivitách je třeba dbát na dezinfekci prostor, načiní a pokud je to možné, tak tyto aktivity pořádat ve venkovních prostorách,“ uvádí.
Tříkolové testování od září
Už na konci června vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) schválila od září povinnost plošného testování na školách u těch žáků, kteří v té době nebudou mít ukončené očkování či nemoc COVID-19 neprodělali. Testování se nebude týkat také žáků se speciálními potřebami. První testovací den má proběhnout hned 1. září u drtivé většiny žáků. Výjimku budou mít pouze ti, kteří nastupují do prvních ročníků ZŠ, aby „nebyl narušen jejich první školní den“.
Žáky v prvních školních dnech čekají celkem tři antigenní testy. Po nich si ministerstvo plánuje veškeré výsledky zhodnotit. Ve hře bude i konec testování v případě minimální pozitivity. „V případě, že screening ukáže méně než 25 pozitivních případů na 100 000 obyvatel za 7 dnů, testovací akce se ukončí. V opačném případě bude testování rozšířeno do konce září a proběhne další kolo testování,“ uvedlo již v červnu ministerstvo zdravotnictví s tím, že znovu půjde o tříkolové testování.