Stát přispívá ministru Bekovi 57 tisíc korun na bydlení. Podle experta je to moc

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN)

Mikuláš Bek dostává od státu vysoký příspěvek na pronájem bytu

Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) pobírá každý měsíc od státu náhrady na bydlení ve výši 57 tisíc korun. Brněnský politik si za to pronajímá třípokojový byt včetně garážového stání v atraktivní lokalitě pražského Břevnova. Podle realitních expertů je částka přehnaná. Vládní kolegové Bekovi rozumějí. Sám politik bydlení hájí.

Ačkoliv vláda prosazuje razantní šetření a rozpočtové škrty, přinesl deník Mladá fronta DNES zjištění o velkorysých finančních náhradách pro současného ministra školství. Při bližším porovnání dat se ukázalo, že Bek za své bydlení platí výrazně vyšší částky, než je v dané lokalitě běžné.

ČTĚTE TAKÉ: Vládu nepřekvapují jen Starostové, řekl Bek. Zmínil, kdy koaliční partneři zaskočili STAN

Pro lepší představu v jakých cenových relacích se pohybují pronájmy bytů na Břevnově, oslovila CNN Prima NEWS realitního experta Michala Picha. „On by ten byt musel být opravdu extrémně vybaven a musel by být opravdu atypický. Třeba s nějakou velkou terasou. Pak se ta cena může dostat přes čtyřicet tisíc korun, ale spíš by to byla výjimka. Standardem je dvacet osm až třicet pět tisíc,“ popsal Pich.

Politik, který žil dlouhá léta na Moravě, výběr pronajatého bytu i jeho cenu hájí. V Praze oproti jiným politikům žije i se svou rodinou a potřebuje proto větší bydlení. „Rodič předškolního dítěte nechce rodinu každý pracovní týden opouštět a být s nimi pouze o víkendech. Cena nájmu je tedy ovlivněna i velikostí bytu. Platím realitní kanceláři, od které mám bydlení pronajaté, 49 tisíc a 8 tisíc zálohu na služby,“ uvedl Bek. „Kdybych byl v Praze sám, tak mi stačí garsonka,“ argumentoval ministr.

Členové vlády Bekovi rozumějí

Nárok na příspěvek na bydlení mají ze zákona všichni členové vlády. Je určen zejména pro mimopražské politiky. „Já jsem pražský, žiju normálně v nájemním bytě. Částka, kterou platím se moc neliší od té, kterou jste u říkal u pana ministra Beka,“ uvedl pro CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Faktem je, že pan ministr Bek má rodinu,“ dodal smířlivě.

V podobném duchu jako Bartoš se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU–ČSL). Obhajuje příspěvky na bydlení pro dojíždějící poslance a senátory. „Ale má to být přiměřené a má to být efektivní,“ myslí si Jurečka.

Odlišný názor mají opoziční poslanci. Tady jde o to přespání v pracovní době, aby se nemusel přemisťovat do regionů. Takže já si myslím, že ta částka je prostě přemrštěná,“ argumentuje poslanec Zdeněk Kettner (SPD). Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) apeluje na to, aby ministr Bek využíval příspěvky na bydlení za stejných podmínek, jaké mají poslanci. Poslanci mohou čerpat maximálně 20 500 korun měsíčně, pro ministry žádný strop neexistuje.

Politici mohou využívat rovněž dvě pražské sněmovní ubytovny – na Malé Straně a na Vinohradech. Jak ale upozornila mluvčí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Lustigová, kapacita ubytoven je omezená. Obsazenost činí téměř sto procent. „Malostranská ubytovna je plně obsazená. Ve vinohradské ubytovně je aktuálně volný jeden byt,“ upřesnila Lustigová.

Tagy: