Předvolební sliby jak koaličních partnerů, tak opozice, stojí podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) za nespokojeností učitelů. Ti měli dostat 130 procent průměrné mzdy, nyní argumentují, že je to ve skutečnosti jen 113 procent. Sám Bek se prý honu za sliby neúčastnil, teď se musí vyrovnávat s následky, celou situaci totiž zkomplikovala inflace, řekl v rozhovoru pro iDnes.cz.
Bek chápe, že si učitelé mohli slib špatně vyložit, nicméně tímto způsobem se údajně běžně postupuje při výpočtu platu všech profesí, které ho mají garantovaný. Za nedorozuměním podle něj stojí předvolební sliby, uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz. „Je jasné, že sliby, ve kterých se předháněla jak dnešní koalice, tak současná opozice ještě před minulými volbami, jsou teď vystaveny zkoušce konsolidace veřejných financí, energetické krizi, potřebě konsolidovat schodek, takže je pochopitelné, že napětí roste.“
ČTĚTE TAKÉ: Vláda je arogantní, tvrdí odbory. Odmítají jednat, kontruje kabinet. Atmosféra houstne
„Já jako Mikuláš Bek jsem se naštěstí nikdy tohoto honu za sliby neúčastnil. Ale teď se jako ministr musím vyrovnat s následky,“ řekl v rozhovoru ministr. Upřesnil, že vlivem vysoké inflace je rozdíl velký. „V ekonomicky klidnějších letech to ale dává docela dobrou garanci, že reálný plat od toho vypočítaného tak vzdálený nebude,“ upřesnil.
Před volbami údajně padaly sliby ve výši 130 procent, ministr prý dokonce viděl i fotku některých koaličních partnerů s transparentem slibujícím 150 procent. „Teď je alespoň jasno v tom, že máme v zákoně závazek, který říká, že musíme v rozpočtu vyčlenit celkovou částku na platy učitelů tak, aby umožňovala 130 procent, což se počítá jako u ústavních činitelů podle stavu minulého roku,“ dodal Bek pro iDnes.
Mnohem rozumnějším řešením by podle něj bylo zafixování podílu výdajů vůči HDP, jak je tomu u resortu obrany: „To by bylo vlastně mnohem lepší než vést tady debatu o 130 procentech, která navíc rozděluje i skupiny zaměstnanců ve školství, protože učitelé tu garanci mají a ostatní ne.“
Výdělek ve výši 130 procent průměrné mzdy učitelé příští rok mít nebudou, přestože to ukládá zákon, uvedla v září pro ČTK místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Školy totiž mají dostat méně peněz na platy pro ostatní pracovníky, kterým budou muset ředitelé dorovnat platy právě z peněz pro pedagogy. Základem pro výpočet valorizace by navíc podle ministerstva školství měla být průměrná mzda za rok 2022. Platy by se tak ve skutečnosti měly pohybovat kolem 113 procent průměrné mzdy.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přeplněné čekárny a zahlcené ambulance. Protest lékařů brzy zasáhne drtivou většinu nemocnic