reklama

Ministr Plaga: K plošnému opakování ročníků zatím nevidím důvod

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil výjimku z 5. stupně systému PES. V pondělí 4. ledna se do školy vrátí žáci jen 1. a 2. tříd základních škol (ZŠ), prezenční výuka zůstane v mateřských a speciálních školách. Ostatní se budou učit distančně. Plaga v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS také uvedl, že k plošnému opakování ročníků kvůli neustálému prodlužování distační výuky zatím nevidí důvod.

reklama

Blíží se pololetní vysvědčení a mnozí rodiče si stěžují, že jejich děti mají špatné známky, příliš nezvládají distanční výuku a očekávají tak, že pololetní vysvědčení bude výrazně horší. Moderátory CNN Prima NEWS proto zajímalo, jak se na známkování v době výuky poznamenané restrikcemi dívá ministr školství.

Doba přímo vybízí k využití tzv. formativního hodnocení, tedy slovního hodnocení.

„Doba přímo vybízí k využití tzv. formativního hodnocení, tedy slovního hodnocení,“ sdělil ministr s tím, že školy na začátku školního roku dostaly metodiku s pokyny, jak postupovat. „Znovu říkám – neznamená to, že musí (učitelé) nějak bezhlavě známkovat. Lepší je skutečně poskytnout zpětnou vazbu žákovi, rodičům, protože doba je skutečně těžká,“ dodal.

K tématu

Bude tedy na pololetním vysvědčení známka, anebo hodnocení? „Může tam být známka, může tam být také hodnocení, ale to není žádné novum. Tak řada škol funguje, protože si uvědomuje, že slovní hodnocení je mnohdy lepší a poskytuje lepší zpětnou vazbu než hodnocení známkou. Ale hodnotit v tomto pololetí určitě budeme, byť je to mnohem obtížnější než v letech předcovidových,“ vysvětlil Plaga.

Maturity a přijímací zkoušky zvládneme

K plošnému opakování ročníků ministr školství v tuto chvíli nevidí důvod. „Situace je vážná, a proto se také s řediteli bavíme o masivnějším doučování, letních kempech, které chceme podpořit ještě více než v minulém roce, respektive teď v létě,“ uvedl Plaga.

Podle ministra nejsou v „ohrožení“ ani maturity nebo přijímací zkoušky. „Jak jsme slíbili, na konci listopadu jsme řekli scénář, jak to bude vypadat, jak budeme postupovat s podporou, kterou chceme poskytnout nad rámec standardních uvolněných testů Cermat žákům a studentům. To znamená nějaká výuková videa na nejvíce problematické oblasti třeba u didaktických státních testů. Samozřejmě pevně doufám, že se společnými silami z té situace dostaneme, abychom se vrátili minimálně ke čtvrtému stupni PES, kdy se do škol vrací závěrečné a další prioritní ročníky, tedy deváté třídy, a probíhá na středních školách i praktická výuka. Nejsou ohroženi, jsou naší prioritou,“ dodal na závěr rozhovoru Plaga.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme

Epidemická situace v Česku se už několik týdnů lepší. Vláda proto začíná připravovat plán postupného rozvolňování. Veřejnosti ho ale nepředstaví dříve než ve čtvrtek. CNN Prima NEWS se ale přesto podařilo zjistit, že by se v první vlně měly otevřít obchody. A pokud postrádáte některou ze služeb – třeba kadeřníka – budete si nejspíš muset počkat až na druhou fázi rozvolnění.

Joe Biden

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Biden reaguje na Chauvinovu vinu. Volal Floydově rodině, plánuje veřejný projev

Ihned poté, co byl bývalý policista Derek Chauvin uznán vinným z vraždy Afroameričana George Floyda, volal rodině zesnulého muže americký prezident Joe Biden. Spolu s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou mluvili s Floydovým bratrem Philonisem. Veřejné prohlášení plánují Biden a Harrisová později. Chauvin byl v úterý večer středoevropského času prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně.

Krimi

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí

Policie ukončila vyšetřování střelby před domem vlivného podnikatele z Liberce. Jiří Vařil, který podle zasvěcených dlouhou dobu skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v zemi, s největší pravděpodobností stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. A není to jediný jeho problém se zákonem. Už tři roky jeho jméno figuruje v policejním spisu rozsáhlé korupční kauzy ve veřejné dopravě.

Dejte nám čas, překřikoval se Petr Čech s fanoušky Chelsea kvůli Superlize
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Zeman chce přitáhnout pozornost, Babiš posiluje pozici Ruska v Česku, tvrdí experti
Volný: Za výbuchem stojí Američané, mám pro to stejné informace jako BIS
Pomozte s pátráním u řeky, prosí rodina zmizelého Tomáše. Policie se obává nejhoršího
Další články
reklama
reklama