reklama

Ministr Plaga: K plošnému opakování ročníků zatím nevidím důvod

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ve středu oznámil výjimku z 5. stupně systému PES. V pondělí 4. ledna se do školy vrátí žáci jen 1. a 2. tříd základních škol (ZŠ), prezenční výuka zůstane v mateřských a speciálních školách. Ostatní se budou učit distančně. Plaga v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS také uvedl, že k plošnému opakování ročníků kvůli neustálému prodlužování distační výuky zatím nevidí důvod.

reklama

Blíží se pololetní vysvědčení a mnozí rodiče si stěžují, že jejich děti mají špatné známky, příliš nezvládají distanční výuku a očekávají tak, že pololetní vysvědčení bude výrazně horší. Moderátory CNN Prima NEWS proto zajímalo, jak se na známkování v době výuky poznamenané restrikcemi dívá ministr školství.

Doba přímo vybízí k využití tzv. formativního hodnocení, tedy slovního hodnocení.

„Doba přímo vybízí k využití tzv. formativního hodnocení, tedy slovního hodnocení,“ sdělil ministr s tím, že školy na začátku školního roku dostaly metodiku s pokyny, jak postupovat. „Znovu říkám – neznamená to, že musí (učitelé) nějak bezhlavě známkovat. Lepší je skutečně poskytnout zpětnou vazbu žákovi, rodičům, protože doba je skutečně těžká,“ dodal.

Bude tedy na pololetním vysvědčení známka, anebo hodnocení? „Může tam být známka, může tam být také hodnocení, ale to není žádné novum. Tak řada škol funguje, protože si uvědomuje, že slovní hodnocení je mnohdy lepší a poskytuje lepší zpětnou vazbu než hodnocení známkou. Ale hodnotit v tomto pololetí určitě budeme, byť je to mnohem obtížnější než v letech předcovidových,“ vysvětlil Plaga.

Maturity a přijímací zkoušky zvládneme

K plošnému opakování ročníků ministr školství v tuto chvíli nevidí důvod. „Situace je vážná, a proto se také s řediteli bavíme o masivnějším doučování, letních kempech, které chceme podpořit ještě více než v minulém roce, respektive teď v létě,“ uvedl Plaga.

Podle ministra nejsou v „ohrožení“ ani maturity nebo přijímací zkoušky. „Jak jsme slíbili, na konci listopadu jsme řekli scénář, jak to bude vypadat, jak budeme postupovat s podporou, kterou chceme poskytnout nad rámec standardních uvolněných testů Cermat žákům a studentům. To znamená nějaká výuková videa na nejvíce problematické oblasti třeba u didaktických státních testů. Samozřejmě pevně doufám, že se společnými silami z té situace dostaneme, abychom se vrátili minimálně ke čtvrtému stupni PES, kdy se do škol vrací závěrečné a další prioritní ročníky, tedy deváté třídy, a probíhá na středních školách i praktická výuka. Nejsou ohroženi, jsou naší prioritou,“ dodal na závěr rozhovoru Plaga.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama