reklama

Ministr pro Evropu je legrační. Tři nové posty ve vládě jsou zbytečné, říká komentátor

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský označil vznik dalších ministerských postů ve vládě koalice Spolu a Pirátů se Starosty za legrační. Další úřady podle něj nepotřebujeme, ale pokud půjde jen o přesunutí agendy, je to podle komentátora zanedbatelná věc. Analytička webu Echo24 Lenka Zlámalová považuje za rozumné, že pravděpodobná vláda nemá ve svém návrhu programového prohlášení zmínku o covidu.

reklama

Rýsující se nová vláda ve složení koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se Starosty a Piráty by měla mít 18 postů. Jednou z novinek má být takzvaný ministr z portfeje pro vědu a výzkum. Podle dohody mezi koalicemi se funkce má chopit buď ODS, lidovci, nebo TOP 09.

Dalšími nově vzniklými posty jsou ministr pro evropské záležitosti a předseda Legislativní rady vlády.

„Vznik dalších ministerstev je vždy legrační. Hlavně, když vláda říkala, že chce šetřit. Pokud ale nebudou vznikat nové úřady, tak je to zanedbatelné. Ty tři nové posty jsou zbytečné. Nutně je nepotřebujeme, ale když je budeme mít, nic se nezhroutí,“ zhodnotil ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Petr Kamberský.

Post po evropské záležitost bude nejspíše pod hlavičkou hnutí STAN. „Ministr pro Evropu je legrační. Prezident dělal zahraniční politiku, máme premiéra, máme ministra obrany, což je také diplomatický post. Na Černínský palác zbývá Afrika a Asie, hlavní věci se řeší v Bruselu a Washingtonu,“ zkritizoval expert.

Covid je fakt za námi, tvrdí analytička

Analytička Lenka Zlámalová pak okomentovala návrh koaličního programu, který ve středu unikl do médií a CNN Prima NEWS ho má k dispozici. Velkou část odborníků překvapilo, že v dokumentu není zmínka, jak se vypořádat s následky a stále trvající koronavirovou pandemií.

„Vláda si myslí, že s covidem už není potřeba nic dělat. V tichosti najíždíme na politiku Velké Británie, která zrušila všechna opatření. Restrikce jsou papíroví draci. Máme hodně nakažených, ale protože hodně lidí má přirozenou imunitu a protilátky, je počet hospitalizací nižší. Bude docházet k výraznému uvolnění. Covid je fakt za námi. Máme řešit počet hospitalizovaných,“ uvedla Zlámalová.

Ve čtvrtek ale testy v Česku potvrdily 8 419 nových případů onemocnění COVID-19. Hospitalizovaných s prokázanou koronavirovou infekcí je 2 489, nejvíc za poslední půlrok. Zhoršují se také statistiky úmrtí.

To, že se vláda v dokumentu nezmiňuje o covidu, Zlámalová chápe. „Je rozumné, že se nevěnuje tomu, co se stane za pár měsíců minulostí,“ prohlásila.

Covid řeší jiná skupina

Proč covid není součástí materiálu, vysvětlovali politici ve středečním pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Na to bude dost času, až bude jmenován premiér. Nevíme, jak dlouho bude trvat vznik vlády. Proto tam není covid. Až vznikne vláda, jasně představíme opatření ohledně epidemie. Situace za pár týdnů se určitě změní,“ vysvětlil místopředseda hnutí STAN a jeden z kandidátů na ministra školství Petr Gazdík.

Poslanec Ondřej Kolář z TOP 09 podotkl, že pandemii se už věnuje samostatná skupina politiků i expertů. „Covid je samostatná kapitola a nemusí být v tomto dokumentu. Až představíme programové prohlášení, předpokládám, že ho řešit budeme,“ ujistil.

Tagy:
program politika ministerstvo zahraničí počet nakažených vláda Lenka Zlámalová počet hospitalizovaných volby 2021 SPOLU Petr Kamberský Piráti a Starostové

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Přeočkování proti covidu bude zřejmě nutné každý rok, připouští výrobci vakcíny

Je stále pravděpodobnější, že se lidé budou muset proti onemocnění COVID-19 přeoočkovávat každý rok. Shodli se na tom šéfové společností Pfizer a BioNTech. Ti u výroby vakcíny s déletrvajícím účinkem poukazují na podobný problém, se kterým se medicína setkává v případě chřipky. Mutování viru je totiž rychlejší než výroba vakcinační látky.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

reklama