reklama

Černoši jsou v mnoha případech rasističtější než běloši, říká exšéf F1 Ecclestone

Protichůdné postoje k rasové problematice zastávají známé tváře Formule 1, její bývalý šéf Bernie Ecclestone a šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton. Zatímco Hamilton se staví na stranu demonstrujících hájících práva Afroameričanů v návaznosti na smrt George Floyda, Ecclestone v rozhovoru pro americkou televizi CNN mimo jiné řekl, že v mnoha případech jsou černí více rasističtí než bílí.

reklama

Afroameričan George Floyd zemřel v americkém městě Minneapolis 25. května poté, co mu policista bílé pleti téměř devět minut klečel na krku. Následně se v USA a poté i v dalších zemích světa konaly demonstrace proti rasismu.

Bernie Ecclestone na archivním snímku z roku 2016 z paddocku okruhu v britském Silverstone.
Bernie Ecclestone na archivním snímku z roku 2016 z paddocku okruhu v britském Silverstone.
Zdroj: AP

Pilot stáje Mercedes Lewis Hamilton svůj názor vyjádřil prostřednictvím sociálních sítí i osobní účastí na demonstraci Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) v Londýně minulou neděli. Den předtím ohlásil, že spouští výzkumný projekt „Hamiltonova komise“, který by měl pomoci vytvořit rozmanitější prostředí v automobilových sportech.

Hamilton má zkušenosti s rasismem

Hamilton spustil projekt nejen v reakci na zabití George Floyda, ale i proto, že má s rasismem vlastní zkušenosti. „Se stigmatem rasismu jsem bojoval od začátku závodní kariéry. Navzdory mému sportovnímu úspěchu přetrvávají ve Formuli 1 institucionální bariéry, které ji udržují vysoce exkluzivní. Jako smysluplný příklad změny nestačí poukazovat na mě nebo na jednoho nového černého zaměstnance. V tomto průmyslu pracují tisíce lidí a tato skupina musí být reprezentativnější,“ vysvětlil Hamilton v rozhovoru pro britský deník The Sunday Times.

K tématu

Na otázku, zda by se lidi ve Formuli 1 měli více a aktivněji zajímat o onu rozmanitost, bývalý promotér Ecclestone odpověděl: „Nemyslím si, že by to někoho zajímalo. Myslím, že je to důležité téma, ale proč s tím někdo něco nedělal už před dvěma, třemi lety? Víte, ve Formuli 1 jsou lidé zaneprázdněni tím, že se snaží vyhrát závody nebo najít sponzory. Vážně, o ostatní věci mají malý nebo i žádný zájem.“

Podle něj by se ve změnách měla prosazovat především veřejnost. „Myslím si, že ti, kteří by měli vést ostatní a měnit jejích postoje, jsou diváci. Protože lidí, kteří jsou ve sportu přímo angažováni, je strašně málo. A tak málo lidí toho moc nezmůže. Myslím si, že je to především veřejnost, která by měla začít přemýšlet,“ pokračoval Ecclestone.

Lidé by měli víc přemýšlet, tvrdí Ecclestone

Ecclestone v rozhovoru pro CNN vychválil Hamiltona za to, jakým způsobem se angažuje v boji za rovnocennost. „Jeho poslední kampaň, kterou pro černochy vytvořil, je úžasná. Dělá skvělou práci a jsou to přesně lidé jako on, snadno poznatelní, které veřejnost poslouchá,“ řekl v říjnu devadesátiletý Ecclestone a dodal: „Nemyslím si, že pro Formuli 1 udělá Hamiltonova komise něco výrazně špatného nebo dobrého. Pouze donutí lidi zamyslet se nad tím, co je důležitější. A to je podle mě stejné pro všechny. Lidé by měli víc přemýšlet a říct si: ‚No a co, že někdo není stejný jako bílí lidé.’ Černoši by si měli myslet to samé o běloších, protože v dosti případech jsou černí lidé víc rasističtí než bílí.“

Neshoda ve strhávání soch

Na hnutí Black Lives Matter, které vzniklo po smrti George Floyda, i na nepokoje s ním spojené má Bernie Ecclestone odlišný názor než Lewis Hamilton. Bývalý promotér mistrovství světa Formule 1 nesouhlasí se strháváním soch kontroverzních historických osobností, které lidé považují za kolonizátory či rasisty a mezi něž patří například Kryštof Kolumbus nebo Winston Churchill. Hamilton naopak jejich odstraňování hlasitě podporuje.

K tématu

„Myslím, že je hloupé strhávat všechny ty sochy. Měli je tam nechat, vzít k nim děti ze škol, aby se na ně podívaly, a říct jim, proč tam stojí, co ti lidé udělali a také to, co udělali špatného,“ popsal Ecclestone.

Podle něj nejde pouze o dlouhodobý boj černochů proti nespravedlnosti, ale o rovnocennost všech. „Ať už mají jakoukoliv barvu kůže, důležité je už s tím něco udělat. Nemyslím si, že jen tak lehce přimějete lidi změnit jejich postoje. Myslím, že by se děti měly ve školách začít skutečně učit,  aby je takové věci ani nenapadly,“ dodal Ecclestone.

Hamilton: Bernieho slova jsou smutkem a zklamáním

Šestinásobný mistr světa závodů Formule 1 Lewis Hamilton velmi rychle zareagoval na Ecclestonův rozhovor. Podle BBC uvedl, že Ecclestonova slova jsou „smutkem a zklamáním“. Doplnil, že jeho vyjádření demonstrují, „jak daleko jako společnost musíme ještě dojít, než nastane skutečná rovnost“.

Lewis Hamilton tvrdě zareagoval na slova Bernieho Ecclestonea.
Lewis Hamilton tvrdě zareagoval na slova Bernieho Ecclestonea.
Zdroj: AP

„Bernie je mimo sport a jiná generace, ale tohle je přesně to, co je špatně. Pokud má někdo, kdo sport provozuje po celá desetiletí, takový nedostatek pochopení pro hluboce zakořeněné problémy, se kterými se my, černí lidé, potýkáme každý den, jak můžeme očekávat, že to pochopí všichni lidé, kteří pracují pod ním? Začíná to odshora,“ zmínil Hamilton ve svém vyjádření na Instagramu.

„Nyní nastal čas na změnu. Nepřestanu tlačit na vytvoření inkluzivní budoucnosti pro náš sport s rovnými příležitostmi pro všechny. Vytvoření světa, který poskytuje rovné příležitosti pro menšiny. Budu nadále využívat svůj hlas k tomu, abych zastupoval ty, kteří ho nemají, a mluvil za ty, kteří příležitost v našem sportu nedostali, ale měli by,“ uzavřel britský jezdec německé stáje Mercedes.

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi v Česku dvacet lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Noční razie: Policisté zadrželi v Česku dvacet lidí kvůli výjezdům na Ukrajinu

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) během nočních zásahů po celé republice zadrželi téměř dvacet lidí v souvislosti s výjezdy na Ukrajinu. S informací přišel Deník N. Policie podezírá pět lidí z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně tzv. Doněcké lidové republiky, uvedl žalobce.

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Jde o útok na Evropskou unii. Na Vrbětice reagujme společně, žádají šéfové skupin EP
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama