Černoši jsou v mnoha případech rasističtější než běloši, říká exšéf F1 Ecclestone

Bernie Ecclestone

Bernie Ecclestone se vyjádřil k rasismu

Protichůdné postoje k rasové problematice zastávají známé tváře Formule 1, její bývalý šéf Bernie Ecclestone a šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton. Zatímco Hamilton se staví na stranu demonstrujících hájících práva Afroameričanů v návaznosti na smrt George Floyda, Ecclestone v rozhovoru pro americkou televizi CNN mimo jiné řekl, že v mnoha případech jsou černí více rasističtí než bílí.

Afroameričan George Floyd zemřel v americkém městě Minneapolis 25. května poté, co mu policista bílé pleti téměř devět minut klečel na krku. Následně se v USA a poté i v dalších zemích světa konaly demonstrace proti rasismu.

Pilot stáje Mercedes Lewis Hamilton svůj názor vyjádřil prostřednictvím sociálních sítí i osobní účastí na demonstraci Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) v Londýně minulou neděli. Den předtím ohlásil, že spouští výzkumný projekt „Hamiltonova komise“, který by měl pomoci vytvořit rozmanitější prostředí v automobilových sportech.

Hamilton má zkušenosti s rasismem

Hamilton spustil projekt nejen v reakci na zabití George Floyda, ale i proto, že má s rasismem vlastní zkušenosti. „Se stigmatem rasismu jsem bojoval od začátku závodní kariéry. Navzdory mému sportovnímu úspěchu přetrvávají ve Formuli 1 institucionální bariéry, které ji udržují vysoce exkluzivní. Jako smysluplný příklad změny nestačí poukazovat na mě nebo na jednoho nového černého zaměstnance. V tomto průmyslu pracují tisíce lidí a tato skupina musí být reprezentativnější,“ vysvětlil Hamilton v rozhovoru pro britský deník The Sunday Times.

Na životech bílých nezáleží, napsala akademička. Podle policie o trestný čin nešlo

Velký rozruch vyvolalo vyjádření akademičky Priyamvady Gopalové z univerzity v Cambridgi. V úterý totiž na Twitteru napsala, že na životech bělochů nezáleží. Sociální síť sice příspěvek smazala, ale Gopalová, která pochází z Indie, ho napsala znovu s tím, že si za svým výrokem stojí. Pedagožce následně začaly chodit výhrůžky a vznikla i petice za její odvolání. Vedení univerzity ale Gopalovou podpořilo.

Na otázku, zda by se lidi ve Formuli 1 měli více a aktivněji zajímat o onu rozmanitost, bývalý promotér Ecclestone odpověděl: „Nemyslím si, že by to někoho zajímalo. Myslím, že je to důležité téma, ale proč s tím někdo něco nedělal už před dvěma, třemi lety? Víte, ve Formuli 1 jsou lidé zaneprázdněni tím, že se snaží vyhrát závody nebo najít sponzory. Vážně, o ostatní věci mají malý nebo i žádný zájem.“

Podle něj by se ve změnách měla prosazovat především veřejnost. „Myslím si, že ti, kteří by měli vést ostatní a měnit jejích postoje, jsou diváci. Protože lidí, kteří jsou ve sportu přímo angažováni, je strašně málo. A tak málo lidí toho moc nezmůže. Myslím si, že je to především veřejnost, která by měla začít přemýšlet,“ pokračoval Ecclestone.

Lidé by měli víc přemýšlet, tvrdí Ecclestone

Ecclestone v rozhovoru pro CNN vychválil Hamiltona za to, jakým způsobem se angažuje v boji za rovnocennost. „Jeho poslední kampaň, kterou pro černochy vytvořil, je úžasná. Dělá skvělou práci a jsou to přesně lidé jako on, snadno poznatelní, které veřejnost poslouchá,“ řekl v říjnu devadesátiletý Ecclestone a dodal: „Nemyslím si, že pro Formuli 1 udělá Hamiltonova komise něco výrazně špatného nebo dobrého. Pouze donutí lidi zamyslet se nad tím, co je důležitější. A to je podle mě stejné pro všechny. Lidé by měli víc přemýšlet a říct si: ‚No a co, že někdo není stejný jako bílí lidé.’ Černoši by si měli myslet to samé o běloších, protože v dosti případech jsou černí lidé víc rasističtí než bílí.“

Neshoda ve strhávání soch

Na hnutí Black Lives Matter, které vzniklo po smrti George Floyda, i na nepokoje s ním spojené má Bernie Ecclestone odlišný názor než Lewis Hamilton. Bývalý promotér mistrovství světa Formule 1 nesouhlasí se strháváním soch kontroverzních historických osobností, které lidé považují za kolonizátory či rasisty a mezi něž patří například Kryštof Kolumbus nebo Winston Churchill. Hamilton naopak jejich odstraňování hlasitě podporuje.

„Myslím, že je hloupé strhávat všechny ty sochy. Měli je tam nechat, vzít k nim děti ze škol, aby se na ně podívaly, a říct jim, proč tam stojí, co ti lidé udělali a také to, co udělali špatného,“ popsal Ecclestone.

Podle něj nejde pouze o dlouhodobý boj černochů proti nespravedlnosti, ale o rovnocennost všech. „Ať už mají jakoukoliv barvu kůže, důležité je už s tím něco udělat. Nemyslím si, že jen tak lehce přimějete lidi změnit jejich postoje. Myslím, že by se děti měly ve školách začít skutečně učit,  aby je takové věci ani nenapadly,“ dodal Ecclestone.

Hamilton: Bernieho slova jsou smutkem a zklamáním

Šestinásobný mistr světa závodů Formule 1 Lewis Hamilton velmi rychle zareagoval na Ecclestonův rozhovor. Podle BBC uvedl, že Ecclestonova slova jsou „smutkem a zklamáním“. Doplnil, že jeho vyjádření demonstrují, „jak daleko jako společnost musíme ještě dojít, než nastane skutečná rovnost“.

„Bernie je mimo sport a jiná generace, ale tohle je přesně to, co je špatně. Pokud má někdo, kdo sport provozuje po celá desetiletí, takový nedostatek pochopení pro hluboce zakořeněné problémy, se kterými se my, černí lidé, potýkáme každý den, jak můžeme očekávat, že to pochopí všichni lidé, kteří pracují pod ním? Začíná to odshora,“ zmínil Hamilton ve svém vyjádření na Instagramu.

„Nyní nastal čas na změnu. Nepřestanu tlačit na vytvoření inkluzivní budoucnosti pro náš sport s rovnými příležitostmi pro všechny. Vytvoření světa, který poskytuje rovné příležitosti pro menšiny. Budu nadále využívat svůj hlas k tomu, abych zastupoval ty, kteří ho nemají, a mluvil za ty, kteří příležitost v našem sportu nedostali, ale měli by,“ uzavřel britský jezdec německé stáje Mercedes.

Tagy: