reklama

Kamery místo zrcátek? Našli jsme výhody i nevýhody novodobého řešení

Chytré digitální technologie si čím dál častěji nacházejí cestu do nových aut. K nelibosti velké části konzervativních řidičů. Jedním z nejvíce futuristických řešení jsou náhražky zpětných zrcátek kamerami. Testovali jsme je a zjistili jejich výhody a nevýhody. Digitální zpětná zrcátka jsou stylovější a lépe vidí za tmy. Stát však můžou až desetitisíce korun.

reklama

O nasazení kamer se uvažovalo už v devadesátých letech minulého století. Vždy to však dopadlo fiaskem. Zlomový byl rok 2015, kdy německý gigant Volkswagen uvedl na trh malosériový speciál XL1 s hybridním pohonem a propracovanou aerodynamikou. Tu mimo jiné zlepšovala právě digitální zpětná zrcátka. Zaměněním velkých neforemných špíglů za miniaturní kamerky lze docílit také čistějších a elegantnějších tvarů karoserie.

Prvním velkovýrobním vozem s high-tech zrcátky se na konci roku 2018 stal hybridní Lexus ES. O pár týdnů později přišlo se stejným řešením i elektrické Audi e-tron. V současnosti tento systém sdílí většina prototypů a kamionů, u osobních sériových aut je prozatím raritou. My jsme však jedno takové řídili.

Jmenuje se Honda e a jde o zcela bezemisní hatchback. Na českém trhu ho pořídíte od 900 tisíc korun. Palubní deska tohoto roztomilého elektromobilu je osazena přes celou šířku displeji. Na obou krajích se nacházejí obrazovky, jenž promítají obraz ze zpětných kamerových systémů umístěných na bocích vozu. Velmi nás překvapila kvalita rozlišení připomínající nejlepší smartphony.

Na ježdění s „kamerovýma ušima“ jsme si zpočátku dlouho zvykali, a to především kvůli tomu, že se displeje nacházejí jinde než běžná zrcátka. Největší nevýhodu však představuje promítaný obraz, který je vlastně 2D, takže řidič nemá odhad, jak daleko je auto za ním.

U Audi e-tron se nám jednou dokonce stalo, že jsme odbočovali do jiného jízdního pásu a v tu chvíli se obrazovka zbarvila do černa. Poté jen napsala: „Vyhledejte servis.“ Nastala lehká panika. Netrvalo ale dlouho a zrcátko znovu začalo fungovat. V tu chvíli jsme vyvázli bez újmy, avšak podobný zkrat někdy může vést i k fatálním následkům. Podobná situace může nastat také v případě, kdy se na čočku kamery dostane nečistota.

V neposlední řadě je problém vyšší cenovka a náklady na servis. Za konvenční vnější zrcátko zaplatíte jen několik tisíc korun. Cena těch digitálních se pohybuje v řádech desetitisíců. Doporučujeme se tedy vyhýbat úzkým městským uličkám. U Hondy e je tento drahý systém k mání již od základní verze.

A teď už dost kritiky, jdeme se podívat na výhody. Jak jsme již avizovali na začátku článku, kamerová zrcátka skvěle fungují jako módní doplněk a zároveň zlepšují aerodynamiku automobilu. Za zmínku stojí bezpochyby také parádní noční vidění. Díky infračervenému záření řidič ve tmě vidí téměř stejně dobře jako za světla. Digitální provedení by navíc nemělo v zimě zamrzat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost
Politika

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros
Tenis

Nechá se Djokovič očkovat? Pokud ne, bude mít utrum také na Roland Garros

Loni Novak Djokovič vyhrál Australian Open a při další grandslamové zastávce v Paříži si přivlastnil Pohár mušketýrů. Jisté je, že letos v australském Melbourne trůn přenechá někomu jinému. A zdá se, že ani na Roland Garros nebude mít možnost obhajovat titul z roku 2021. Francie totiž zpřísnila protikoronavirová opatření, kvůli kterým neočkovaní nemohou prakticky nic.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

reklama

Domácí zpravodajství

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

reklama