reklama

Kamery místo zrcátek? Našli jsme výhody i nevýhody novodobého řešení

Zpětné kamerové zrcátko u zbrusu nového elektromobilu Honda e
Foto: Bart Běhal

Chytré digitální technologie si čím dál častěji nacházejí cestu do nových aut. K nelibosti velké části konzervativních řidičů. Jedním z nejvíce futuristických řešení jsou náhražky zpětných zrcátek kamerami. Testovali jsme je a zjistili jejich výhody a nevýhody. Digitální zpětná zrcátka jsou stylovější a lépe vidí za tmy. Stát však můžou až desetitisíce korun.

reklama

O nasazení kamer se uvažovalo už v devadesátých letech minulého století. Vždy to však dopadlo fiaskem. Zlomový byl rok 2015, kdy německý gigant Volkswagen uvedl na trh malosériový speciál XL1 s hybridním pohonem a propracovanou aerodynamikou. Tu mimo jiné zlepšovala právě digitální zpětná zrcátka. Zaměněním velkých neforemných špíglů za miniaturní kamerky lze docílit také čistějších a elegantnějších tvarů karoserie.

K tématu

Prvním velkovýrobním vozem s high-tech zrcátky se na konci roku 2018 stal hybridní Lexus ES. O pár týdnů později přišlo se stejným řešením i elektrické Audi e-tron. V současnosti tento systém sdílí většina prototypů a kamionů, u osobních sériových aut je prozatím raritou. My jsme však jedno takové řídili.

Jmenuje se Honda e a jde o zcela bezemisní hatchback. Na českém trhu ho pořídíte od 900 tisíc korun. Palubní deska tohoto roztomilého elektromobilu je osazena přes celou šířku displeji. Na obou krajích se nacházejí obrazovky, jenž promítají obraz ze zpětných kamerových systémů umístěných na bocích vozu. Velmi nás překvapila kvalita rozlišení připomínající nejlepší smartphony.

Na ježdění s „kamerovýma ušima“ jsme si zpočátku dlouho zvykali, a to především kvůli tomu, že se displeje nacházejí jinde než běžná zrcátka. Největší nevýhodu však představuje promítaný obraz, který je vlastně 2D, takže řidič nemá odhad, jak daleko je auto za ním.

K tématu

U Audi e-tron se nám jednou dokonce stalo, že jsme odbočovali do jiného jízdního pásu a v tu chvíli se obrazovka zbarvila do černa. Poté jen napsala: „Vyhledejte servis.“ Nastala lehká panika. Netrvalo ale dlouho a zrcátko znovu začalo fungovat. V tu chvíli jsme vyvázli bez újmy, avšak podobný zkrat někdy může vést i k fatálním následkům. Podobná situace může nastat také v případě, kdy se na čočku kamery dostane nečistota.

V neposlední řadě je problém vyšší cenovka a náklady na servis. Za konvenční vnější zrcátko zaplatíte jen několik tisíc korun. Cena těch digitálních se pohybuje v řádech desetitisíců. Doporučujeme se tedy vyhýbat úzkým městským uličkám. U Hondy e je tento drahý systém k mání již od základní verze.

A teď už dost kritiky, jdeme se podívat na výhody. Jak jsme již avizovali na začátku článku, kamerová zrcátka skvěle fungují jako módní doplněk a zároveň zlepšují aerodynamiku automobilu. Za zmínku stojí bezpochyby také parádní noční vidění. Díky infračervenému záření řidič ve tmě vidí téměř stejně dobře jako za světla. Digitální provedení by navíc nemělo v zimě zamrzat.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Za to, že šli v noci ven, dostali lidé pokutu 10 tisíc. Potvrzení z práce vše ulehčí

Podle ředitele Městské policie Ostrava Miroslava Plačka potvrzení o tom, že jde člověk v noci z práce nebo do práce, není povinné. Pouze urychlí a usnadní projednání celé záležitosti, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové. Noční zákaz vycházení po 21. hodině v Česku platí od středy a v Ostravě strážníci na státní svátek řešili pouze pět případů, kdy lidé vládní opatření nedodrželi.

Sledujte v TV

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod

Ještě nemáte naladěný kanál CNN Prima NEWS? Poradíme vám, jak na to. Stanici si můžete naladit po celé České republice i na Slovensku. Zatímco na Slovensku jej poskytují pouze operátoři, v Česku je dostupný i v terestrice. Nově naladíte CNN Prima NEWS u služby 02TV na programové pozici 16. Pokud se Vám program automaticky nenaladil, restartujte prosím Vaše zařízení.

reklama
Vyzula: Blatný skočil do vlaku, který jede šílenou rychlostí. Situace je katastrofická
V klíčových státech Trump dohání Bidena. Průzkumy se ale vyplatí brát s rezervou
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi
reklama
reklama
Kdo je nový ministr Jan Blatný? Odborník a primář, který zakazoval návštěvy dětí

Vláda

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek zatím přibylo téměř 7000 nakažených. Celkový počet případů přesáhl 300 tisíc
Babiš: Faltýnkova cesta do Španělska se mi nelíbí a není to dobrý příklad pro lidi
Světový den mrtvice. Ročně postihne až třicet tisíc Čechů, první pomoc je nutná do hodiny
Další články
reklama
reklama