Světová squashová federace zrušila mistrovství světa mužských družstev v Malajsii pouhých devět dnů před jeho začátkem. Reagovala tím na fakt, že tamní vláda zakázala vstup izraelským sportovcům s odůvodněním, že jim nedokáže garantovat bezpečnost. Podle předsedy České asociace squashe Tomáše Cvikla to bylo správné rozhodnutí.
Problém se objevil v polovině listopadu, kdy na něj upozornili zástupci Izraelské squashové federace. A dopisem ostatním národním svazům požádali o podporu, kterou si představovali tím, že se ostatní demokratické státy, jejichž hlavním náboženstvím není islám jako v Malajsii, šampionátu též nezúčastní.
Malajsijci zakázali Izraelcům přijet na MS ve squashi. Nejde o první problém
Mistrovství světa mužských družstev ve squashi v malajském hlavním městě Kuala Lumpur provází skandál ještě před jeho začátkem. Tamní vláda zakázala vstup do země izraelským sportovcům.
To zpočátku představitelé Světové squashové federace odmítli, ale po víkendovém kongresu mistrovství přece jen zrušili. Jaké to má dopady na českou reprezentaci, na kolik by účast hráčů v Kuala Lumpuru vyšla a jak to bude s náhradami, vysvětluje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Tomáš Cvikl, předseda České asociace squashe.
Světová squashová federace zrušila 10 dnů před začátkem mistrovství světa mužů družstev. Co bylo podle vás skutečným důvodem? Jak na sebe „naráží“ pandemie koronaviru a politické rozhodnutí malajské vlády nevpustit do země izraelské sportovce?
Podle oficiálního vyjádření Světové federace squashe (WSF) a tak, jak jsem poznal lidi z jejího vedení, si myslím, že se skutečně jedná o rozhodnutí vyplývající ze zásady otevřenosti a rovnosti WSF ke všem svým členům.
Takže si nemyslíte, že šlo o novou variantu koronaviru omikron?
To si nemyslím. Podle mě nová varianta je pouze komplikací, kterou by se i v tomto případě podařilo překonat.
Nebo se to nyní zástupcům federace prostě hodilo, aby nemuseli řešit politicko-sportovní konflikt?
Podle mě ne. Vím, že představitelé WSF na celém případu velice úzce spolupracovali se Squashovou federací Malajsie, včetně setkání s tamním ministrem vnitra, ale prostě odmítli, aby sport, v tomto případě squash, byl rukojmím politických či jiných názorů vůdců Malajsie. Já s tímto rozhodnutím vřele souhlasím!
Musím se přiznat, že jsem rád, že tuto situaci za mne vyřešila WSF. Jako představitel České asociace squashe bych byl postaven do pro mne velice nepříjemné situace.
Jeli by čeští reprezentanti do Kuala Lumpuru, pokud by se šampionát konal, ale nesměli by na něm startovat Izraelci?
Musím se přiznat, že jsem rád, že tuto situaci za mne vyřešila WSF. Jako představitel České asociace squashe bych byl postaven do pro mne velice nepříjemné situace. Nejpravděpodobnější varianta by byla taková, že bychom naši výpravu na mistrovství světa nechali odjet a šampionát odehrát. A to přesto, že zásadně nesouhlasím s postojem malajské vlády. Ale financování celé této akce jde z programu na podporu státní reprezentace, kterou čerpáme od Národní sportovní agentury (NSA), tedy formy státního rozpočtu. Protože veškeré platby související s akcí jsme již realizovali a nepředpokládám, že bychom byli schopni dostat jakoukoliv částku kvůli zrušení naší účasti zpět, vytvořilo by to neřešitelnou situaci ohledně dokladování využití prostředků ze státního rozpočtu. A to, jak víme, může vést nakonec i k trestněprávní zodpovědnosti nás funkcionářů. Což bych si vzhledem k povaze mé funkce, která je dobrovolná, a po tolika letech odvedené práce rozhodně nepředstavoval.
Domlouvali se funkcionáři demokratických států ze zemí s jiným než islámským náboženstvím, že své národní týmy do Malajsie kvůli podpoře Izraele nepošlou?
Žádnou takovou iniciativu jsem nezaznamenal, i když vím, že podobné dotazy, jako jsme měli my směrem k WSF, pokládaly i další země. Dorazila nám pouze nóta právníků Izraelské squashové federace, která vyzývala k podpoře izraelské výpravy tím, že svojí účast na mistrovství světa zrušíme a na velvyslanectví Malajsie v Praze podáme protestní nótu.
Nyní je všem jasné, že pokud se bude někdo chtít ucházet o pořadatelství u Světové squashové federace, bude muset počítat s tím, že politiku si do squashe tahat nenecháme. A to je dobře!
Jak takový problém může pokračovat, případně eskalovat?
To si netroufám odhadnout, ale nyní je všem jasné, že pokud se bude někdo chtít ucházet o pořadatelství u Světové squashové federace, bude muset počítat s tím, že politiku si do squashe tahat nenecháme. A to je dobře!
Česká reprezentace měla jistě zakoupené letenky, objednané bydlení, zaplacené startovné. Kolik jste za to všechno zaplatili?
Pokud mám informace, tak se náklady pro šestičlennou výpravu na mistrovství světa do Malajsie pohybovaly kolem 450 tisíc korun.
Po kom budete peníze vymáhat zpět? Po světové federaci? Po malajské vládě?
Vzhledem k tomu, že celá akce byla zrušena světovou federací ve spolupráci s Squashovou federací Malajsie, je jasné, že nám všechny prostředky budou do poslední koruny vráceny malajskou federací. V tom by absolutně neměl být žádný problém.
Měli jste pojištění i pro takový případ?
O formě pojištění pro případ vměšování politiky do konání mistrovství světa jsem nikdy neslyšel…
Jakým způsobem budete jako předseda České asociace squashe akci „vyúčtovávat” Národní sportovní agentuře, abyste o dotaci nepřišli a mohli ji použít v příštím roce na stejný typ turnaje?
S vyúčtováním prostředků bychom žádný problém mít neměli vzhledem k tomu, že obdržené prostředky ze strany státu, tedy Národní sportovní agentury, a potřeby, které český squash v oblasti reprezentace zajišťuje, nejsou zdaleka v rovnováze. Podobně jako je tomu i u ostatních sportů.