Mezi mocnostmi Blízkého východu už to zase skřípe, do ostrého střetu se dostaly tradiční oponenti Izrael a Írán. Jeruzalém viní Teherán, že pokračuje v jaderném programu a snaží se vyvinout atomovou bombu. Írán naopak označil Izrael za slábnoucí zemi a pohrozil její destrukcí a útokem ze všech stran.
Stalo se folklórem Blízkého východu, že kdykoli se Írán blíží k finalizaci vývoje jaderné bomby, zaútočí na jeho výzkumná střediska izraelští agenti. Za poslední dva roky došlo k podezřelým explozím hned ve čtyřech různých íránských nukleárních centrech.
Teherán dlouhodobě odmítá, že by se i přes neustálé obohacování uranu snažil vyvinout jadernou bombu, a Izrael se zase nehlásí k sabotážím. V obou případech jde ale spíše o symbolické popírání.
Exšéf Mosadu v Praze: Hrozí nová migrační vlna. Terorismus nespí, musíme být připraveni
V Praze byla zahájena činnost Centra pro výzkum terorismu. V jeho čele bude stát bezpečnostní expert izraelského původu David Bohbot, na aktivitách nového institutu se bude podílet také Dani Jatom, bývalý šéf izraelské elitní rozvědky Mosad. Ten novinářům řekl, že je potřeba se připravit na teroristické hrozby, které se České republice dosud vyhýbaly, stejně jako na novou migrační vlnu.
„Izrael nemá žádný zájem o válku s Íránem, nedovolíme mu ale, aby získal nukleární zbraně,“ sdělil v tomto týdnu nejmenovaný izraelský bezpečnostní zdroj pro blízkovýchodního zpravodaje BBC.
Chystá se nová jaderná dohoda?
Podle Izraele nyní znovu Írán v jaderném programu pokročil jako nikdy dříve. Informovala o tom katarská Al-Džazíra. V regionu proto roste napětí. I kvůli tomu, že na konci listopadu začnou Spojené státy s Íránem znovu jednat o jaderné dohodě, od které USA pod taktovkou Donalda Trumpa vycouvaly v roce 2018.
Izrael v týdnu oznámil, že si vyhrazuje právo přes jakékoli výsledky jednání o dohodě řešit vztahy s Íránem po vlastní ose. Čímž mohl Jeruzalém nepřímo upozornit na další sabotáž v íránských laboratořích.
Odplata za útok zápalnými balony. Izraelské letectvo bombardovalo Pásmo Gazy
Izraelské letectvo podniklo v noci na úterý útoky na Pásmo Gazy. Vojenská operace je odvetou za zápalné balony, které Palestinci vypustili z Gazy na izraelské území, uvedla agentura AFP. Podle palestinských zdravotnických úřadů si nálety nevyžádaly oběti na životech.
Ve snaze posílení izraelské pozice se před pár dny rovněž konalo historické vojenské cvičení, na kterém spolupracovaly USA, Izrael a dvojice zemí Bahrajn a Spojené arabské emiráty, se kterými Jeruzalém loni díky Trumpovi podepsal mírovou smlouvu.
Írán pohrozil destrukcí Izraele
Írán se ve vojenské propagandě nenechal nijak zahanbit a vyrukoval na Izrael kaskádou velmi tvrdých vyjádření. Teherán prostřednictvím státních médií naznačil, že Izrael (respektive sionistický režim, neboť Írán neakceptuje Izrael jako stát) je v současnosti i vinou domácích politických sporů mimořádně slabý. Podle Íránu proto přišel čas malou blízkovýchodní zemi zničit za pomoci takzvané „osy odporu“ – pod tímto názvem se schovávají íránští spojenci ve státech sousedících s Izraelem, napsal Jerusalem Post.
„Scénář destrukce Izraele během regionální války je velmi reálný. Sionistický nepřítel se obává zvýšené vojenské aktivity hnutí odporu. Nebe okupované Palestiny zaplní tisíce raket a dronů. Z každé strany okupovaného území, od severu na jih, od východu na západ,“ hrozí íránská agentura Tasnim News.