Mezi mocnostmi Blízkého východu už to zase skřípe, do ostrého střetu se dostaly tradiční oponenti Izrael a Írán. Jeruzalém viní Teherán, že pokračuje v jaderném programu a snaží se vyvinout atomovou bombu. Írán naopak označil Izrael za slábnoucí zemi a pohrozil její destrukcí a útokem ze všech stran.
Stalo se folklórem Blízkého východu, že kdykoli se Írán blíží k finalizaci vývoje jaderné bomby, zaútočí na jeho výzkumná střediska izraelští agenti. Za poslední dva roky došlo k podezřelým explozím hned ve čtyřech různých íránských nukleárních centrech.
Teherán dlouhodobě odmítá, že by se i přes neustálé obohacování uranu snažil vyvinout jadernou bombu, a Izrael se zase nehlásí k sabotážím. V obou případech jde ale spíše o symbolické popírání.
„Izrael nemá žádný zájem o válku s Íránem, nedovolíme mu ale, aby získal nukleární zbraně,“ sdělil v tomto týdnu nejmenovaný izraelský bezpečnostní zdroj pro blízkovýchodního zpravodaje BBC.
Chystá se nová jaderná dohoda?
Podle Izraele nyní znovu Írán v jaderném programu pokročil jako nikdy dříve. Informovala o tom katarská Al-Džazíra. V regionu proto roste napětí. I kvůli tomu, že na konci listopadu začnou Spojené státy s Íránem znovu jednat o jaderné dohodě, od které USA pod taktovkou Donalda Trumpa vycouvaly v roce 2018.
Izrael v týdnu oznámil, že si vyhrazuje právo přes jakékoli výsledky jednání o dohodě řešit vztahy s Íránem po vlastní ose. Čímž mohl Jeruzalém nepřímo upozornit na další sabotáž v íránských laboratořích.
Ve snaze posílení izraelské pozice se před pár dny rovněž konalo historické vojenské cvičení, na kterém spolupracovaly USA, Izrael a dvojice zemí Bahrajn a Spojené arabské emiráty, se kterými Jeruzalém loni díky Trumpovi podepsal mírovou smlouvu.
Írán pohrozil destrukcí Izraele
Írán se ve vojenské propagandě nenechal nijak zahanbit a vyrukoval na Izrael kaskádou velmi tvrdých vyjádření. Teherán prostřednictvím státních médií naznačil, že Izrael (respektive sionistický režim, neboť Írán neakceptuje Izrael jako stát) je v současnosti i vinou domácích politických sporů mimořádně slabý. Podle Íránu proto přišel čas malou blízkovýchodní zemi zničit za pomoci takzvané „osy odporu“ – pod tímto názvem se schovávají íránští spojenci ve státech sousedících s Izraelem, napsal Jerusalem Post.
„Scénář destrukce Izraele během regionální války je velmi reálný. Sionistický nepřítel se obává zvýšené vojenské aktivity hnutí odporu. Nebe okupované Palestiny zaplní tisíce raket a dronů. Z každé strany okupovaného území, od severu na jih, od východu na západ,“ hrozí íránská agentura Tasnim News.