Člen Světové zdravotnické organizace (WHO) Peter Ben Embarek se v dokumentu pro dánskou televizi svěřil, že když byl se svými kolegy na začátku roku v čínském Wu-chanu pátrat po původu koronaviru, Peking tlačil na to, aby se teorie o možném úniku viru z laboratoře vůbec neobjevila ve finální zprávě.
Lídr expertního týmu WHO, který se snažil v Číně rozluštit hádanku na téma covidový pacient nula, byl v dánském dokumentu The Virus Mystery (Tajemství viru) televize T2 velmi otevřený. Prozradil, že Čína dohlížela na každý krok vědecké delegace a na některá místa vůbec členy WHO nechtěla pustit.
V šibeniční lhůtě čtyř týdnů musel Embarek se svými lidmi vyčíst ze vzorků co nejvíce a formulovat alespoň elementární závěry vyšetřování. V tu chvíli znovu přispěchali čínští dohlížitelé, kteří výrazně apelovali na to, aby teorii o možném úniku koronaviru z laboratoře ve Wu-chanu, byť jakkoli nepravděpodobnou, vůbec ve své zprávě nezohledňovali. Informoval o tom list Washington Post.
Dozví se svět pravdu? Do Wu-chanu dorazili experti WHO, budou pátrat po původu viru
Mezinárodní tým odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes podle místních médií dorazil do čínského města Wu-chan, odkud se koncem předloňského roku do světa začal šířit koronavirus. Experti společně s čínskými vědci budou pátrat po původu onemocnění COVID-19 a budou se snažit zjistit, jak se koronavirus přenesl na člověka.
Nakonec se skupina expertů WHO dohodla, že teorii o úniku virů z laboratoře do zprávy sice zahrne, ale označí ji za „extrémně nepravděpodobnou“. Neexistovaly pro ni totiž žádné pádné důkazy.
Pacient nula z laboratoře?
S odstupem času ale Embarek v dokumentu uznal, že reálné a zároveň velmi nepravděpodobné, jsou vlastně všechny hypotézy. Podle něj mohl být prvním nakaženým (pacientem nula) pracovník laboratoře ve Wu-chanu, který se nakazil při práci s netopýry a posléze nákazu rozšířil. V otevřené přírodě se totiž ve Wu-chanu netopýři prakticky nevyskytují, tvrdí vlivný člen WHO.
Ačkoli Embarek sám vnímá tuto teorii jako možnou, uznává, že pro ni ve Wu-chanu neshromáždili žádné stopy. WHO chce po původu koronaviru nadále pátrat, lednové vyšetřování bylo podle organizace příliš ovlivňované Čínou.
„Pravděpodobně za tím vším stála lidská chyba, to je něco, co se jim příliš nechce přiznávat,“ pronesl Embarek v dánském dokumentu. „Celý jejich systém stojí na neomylnosti, všechno musí být dokonalé. Možná si někdo přál něco ututlat. Kdo ví,“ dodal.
Svou vlastní analýzu začátku koronavirové pandemie mají po Světové zdravotnické organizaci na konci srpna zveřejnit též americké zpravodajské služby.