reklama

Americké tajné služby zkoumají obří databázi z Wu-chanu. Pídí se po původu koronaviru

Americké tajné služby se nadále pídí po původu koronaviru. Již delší dobu se prohrabávají obřím katalogem genetických dat a vzorků z laboratoří v čínském Wu-chanu. Lidé obeznámení s vyšetřováním se domnívají, že by informace mohly odpovědět na otázku, co nastartovalo pandemii nemoci COVID-19, uvedl na základě důvěryhodných zdrojů web CNN ve své exkluzivní reportáži. Vyšetřování ale tíží série komplikací.

reklama

Není úplně jasné, kdy a jak získaly tajné zpravodajské služby přístup k novým citlivým materiálům. Podle některých zdrojů CNN k nim mohly přijít i hacknutím, jelikož tato zařízení pro zpracovávání genetických dat virů bývají připojená k externím cloudovým serverům. Třebaže zapojené agentury mají přístup k hoře dat, naráží na sérii problémů.

Předně je poměrně obtížné takové množství vědeckého materiálu převést do čitelných a použitelných informací. Údajně chybí i dostatečná výpočetní kapacita ke zpracování dat, přestože se rozvědka opírá o výkon superpočítačů v laboratořích amerického ministerstva energetiky, v rámci kterých spolupracuje 17 elitních vládních výzkumných institucí.

Agenturám také chybí kvalifikovaní vědci pro správnou interpretaci složitých dat, všichni z nich navíc musí disponovat bezpečnostní prověrkou. Velkou limitací se ukázala být také skutečnost, že bez znalosti odborné mandarínštiny, kterou jsou sepsané poznámky z laboratoří, se nedá příliš hnout.

„Samozřejmě existuje hodně vědců, kteří mají (bezpečnostní) prověrku. Ale těch, kteří mluví mandarínsky a mají prověrku? To je velmi malá skupina,“ uvedl pro stanici CNN jeden ze zdrojů obeznámených s průběhem vyšetřování. Daní experti se navíc musí specializovat na poměrně úzkou biologickou disciplínu, což problém ještě více prohlubuje.

Již na konci května si americký prezident Joe Biden vyžádal od rozvědek zprávu o původu pandemie, přičemž na to dostaly 90 dní. Výzkumníci chtějí hlavně zjistit, jak virus dokázal přeskočit ze zvířat na lidi – to pak pomůže určit, zda COVID-19 unikl z laboratoře, nebo se jím šlo nakazit ve volné přírodě, cituje CNN další zdroje.

Na definitivní odpověď dojít nemusí

Vyšetřovatelé uvnitř i vně vlády již dlouho usilovali o získání genetických informací z více než 22 tisíc vzorků virů, které byly zkoumány ve Wuchanském virologickém institutu. Data čínští úředníci v září 2019 odstranili z internetu a Čína od té doby odmítá údaje o prvních případech koronaviru předat Světové zdravotnické organizaci (WHO) a USA.

Otázkou je, zda i jiné laboratoře měly k dispozici podobné vzorky virů nebo další informace, které by pomohly vysledovat evoluční historii koronaviru. K tomu jsou ale vyšetřovatelé skeptičtí. Věří, že odpověď mají nejspíše pod nosem, jen je potřeba se k ní dostat a zanalyzovat dokumenty.

Zdroje obeznámené s případem nicméně uznávají, že ani nalezení chybějící genetické vazby nemusí okamžitě a definitivně odpovědět na otázku, zda virus vznikl kompletně v laboratoři, nebo se objevil v přírodě. Pracovníci zpravodajských agentur tak budou muset s bádáním pokračovat, aby zcela přesně určili původ pandemie.

„Nejcennějšími technickými údaji jsou v této souvislosti genetické sekvence, záznamy v databázích a informace o původu vzorků, stejně jako jejich datace a kontext, v němž byly získány,“ uvádí dále zdroje CNN.

Další oslovené osoby ale neočekávají, že by se jen tak dostaly ke „kouřící zbrani“, tedy k jasnému důkazu třeba ve formě uniklé komunikace, který by potvrdil jednu z hlavních teorií o původu koronaviru. Bidenova administrativa vychází z očekávání, že klíčem k rozluštění hádanky bude věda, nikoliv úsilí rozvědky.

Ve vládních pokynech, které má CNN k dispozici, stojí, že se má zpravodajská komunita zaměřit na identifikaci původního hostitele koronaviru a způsob, jak se virus dokázal adaptovat na člověka. Stejně tak je po agenturách požadováno, aby našly jakéhokoliv předchůdce koronaviru, který by posloužil jako páteř pro účely genetického inženýrství.

Bývalý šéf amerických tajných služeb za Trumpovy vlády John Ratcliffe uvedl pro CNN, že vyšetřovatelé již mají k dispozici dostatečný soubor informací ke zjištění původu koronaviru.

„Samozřejmě čím více, tím lépe. Ale už mnoho měsíců máme o tomto tématu mimořádný přehled – mnohem větší, než bylo dosud odtajněno. Předstírat, že jsme neměli nic na stole, je politické divadlo,“ uvedl v prohlášení pro CNN.

V čem mohou data z Wu-chanu pomoci? Genetický kód viru obsahuje indikátory, podle kterých se dají například rozlišit varianty beta a delta. Umí také napovědět, jakým způsobem se virus vyvíjel a mutoval. Pokud bude na stole dat dostatek, půjde i vyčíst, jestli do kódu nezasáhla lidská ruka.

Chybí mezihostitel, ze kterého virus přeskočil na lidi

Mnoho vědců se nadále domnívá, že nejpravděpodobněji virus přešel ze zvířat na člověka přirozenou cestou, ani tisíce testů ale nedokázaly odhalit onoho mezihostitele, přes kterého se koronavirus dokázal adaptovat na člověka. Proto tajné služby ani představitelé americké administrativy nevylučují možnost, že se s virem manipulovalo v laboratoři, kde pak nakazil výzkumníky.

Ze hry není ani vysvětlení, že k prvotní nákaze došlo přirozenou cestou třeba při sběru vzorků ve volné přírodě, načež se infekce rozšířila po návratu z laboratoře. Něco takového ale z tabulek vyčíst zřejmě nepůjde a Čína se ke spolupráci rovněž příliš nemá.

„I kdyby měli vyšetřovatelé k dispozici celou historii variant (koronaviru), mohou postrádat kontextové informace, které by doplnily díry v mozaice,“ vysvětlil pro CNN zdroj obeznámený s vyšetřováním. „Bez kontextu nám výsledky nemusí o původu pandemie říct nic,“ doplnil.

Je tedy stále možné, že se Biden na konci 90denní lhůty nedočká zcela uspokojivého výsledku. Jeho administrativa ale již dříve naznačila, že může nařídit druhé kolo vyšetřování.

Tajné služby se mají mimo koronavirus zaměřit i na čínské snahy, které souvisely s blokováním mezinárodního vyšetřování a mlžením o původu nemoci COVID-19. Takový scénář Peking dlouhodobě odmítá a místo toho vloni naznačil, že původ pandemie mohl ležet i v jiných zemích – třeba i v České republice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny
Miloš Zeman

Klíčový povolební hráč. Prezident Miloš Zeman slaví své 77. narozeniny

Prezident republiky Miloš Zeman v úterý slaví své 77. narozeniny. Dvakrát zvolená hlava státu vykonává svou funkci od roku 2013, třebaže v posledních letech nešetřil řadou kontroverzních výroků. V uplynulých dnech se dostal do mediálního prostoru také kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici, kde mu bylo diagnostikováno vyčerpání a dehydratace. Odtamtud byl propuštěn minulou středu a tento týden stihl podepsat několik zákonů.

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

KLDR podle Soulu odpálila balistickou raketu krátkého doletu. Střela dopadla do moře

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala dnes agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama