Mlékárna Olma loni zvýšila tržby o pětinu na rekordních 4,418 miliardy korun z 3,669 miliardy korun v roce 2021. Čistý zisk olomoucké mlékárny v roce 2022 vzrostl o čtyři procenta na 215,8 milionu korun, což je také nejvyšší hodnota v historii této akciové společnosti. Vyplývá to z výroční zprávy Olmy, která patří do skupiny Agrofert.
Vedení Olmy ve výroční zprávě uvedlo, že mlékárna se loni potýkala s rostoucími cenami syrového mléka, které se v závěru roku 2022 dostaly na rekordní hodnotu a meziročně byly vyšší o 25 procent. Mlékárna se musela také vyrovnat s rostoucími cenami energií, chemických látek, plastových i papírových obalů a dalších vstupů. „Všechny tyto faktory stály za nutností alespoň částečně vyrovnat cenové tlaky zvýšením ceny našich produktů,“ komentovalo loňské hospodaření vedení Olmy.
ČTĚTE TAKÉ: Policie odvezla kokain zabavený v krabicích od banánů. Přes půl tuny drogy zamíří do spalovny
Ceny mléka v roce 2022 podle vedení Olmy rostly kvůli vyšším nákladům na jeho produkci i vývozu do Německa, kde sílily obavy z nedostatku syrového mléka. „Společnost (Olma) nakoupila zhruba o tři procenta méně suroviny než v předchozím roce,“ stojí ve výroční zprávě. Olma si loni podle informací z výročí zprávy udržela první pozici na trhu s čerstvým mlékem a byla lídrem v segmentu jogurtů a ostatních zakysaných výrobků a dezertů.
U Fremra selhali Pavlovi poradci i Pražský hrad. Prolustrujte v archivech i Baxu, radí expert
Měla to být vzorová ukázka transparentnosti. Nakonec se ale z výběru nových ústavních soudců stal obří přešlap, který zanechal kaňku na prezidentské kanceláři, panelu vybraných expertů i Senátu. A k transparentnímu výběrovému procesu stejně nedošlo, myslí si analytik webu Česká justice Petr Dimun. Navíc to kauzou, nyní již bývalého, kandidáta Roberta Fremra neskončilo. Otazníky létají i nad novým předsedou Ústavního soudu Josefem Baxou. „On nebo Kancelář prezidenta republiky by měli požádat archiváře o rešerši, aby zahnali pochybnosti. Je potřeba to vyřešit okamžitě, rychle a hned,“ má jasno Dimun.
Rozhodující částí prodejního sortimentu Olmy jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Mezi hlavní odběratele Olmy dlouhodobě patří obchodní řetězce. Více než desetinu tržeb Olma získává z prodeje výrobků v zahraničí, aktivní je hlavě v Polsku a na Slovensku. Mléčné výrobky Olma vyváží také do dalších států EU a sušené mléko exportuje hlavně do třetích zemí.
Olma loni zaměstnávala v průměru 469 pracovníků a zvýšila jim mzdy. Osobní náklady mlékárny tak v roce 2022 vzrostly na 286,5 milionu korun proti 262 milionům v roce 2021, tedy o 9,3 procenta.
Olma v posledních letech masivně investuje. Od roku 2011 s pomocí evropských dotací připravila investiční projekty bezmála za 600 milionů korun. Dotace pokryjí takřka polovinu nákladů na modernizaci výrobních technologií Olmy. V roce 2020 mlékárna dokončila vývoj tvarohových dezertů, jogurtů se sníženým obsahem cukru a nových typů pudingových dezertů.
VÝSTRAHA: Do Česka se valí velmi silné bouřky s kroupami. Kde udeří nejvíce?
Na západě Čech hrozí v úterý odpoledne a v noci velmi silné lokální bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) předpovídá přívalové srážky s krátkodobými úhrny kolem 50 litrů vody na metr čtvereční a kroupy. Ve středu odpoledne se bouřky mohou objevit znovu, tentokrát už na většině území Česka. Nyní je v platnosti varování před vysokými teplotami. Ve středu se teploty nad 31 stupňů Celsia očekávají už jen v Polabí, na Moravě a ve Slezsku.
Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do firmy Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Konsolidovaný zisk Agrofertu loni stoupl víc než dvojnásobně na 12,97 miliardy korun. Vzrostl o 124 procent oproti 5,8 miliardy korun v roce 2021. Tržby skupiny vzrostly loni o 33 procent na 245 miliard korun. Do února 2017 vlastnil koncern někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.
Rekordní zisky hlásí i další
Olma není jedinou potravinářskou společností, které se oproti loňsku zvýšily zisky. Přestože ještě nedávno zemědělci i potravináři zvyšovali ceny potravin, a přitom hrozili krachem, někteří hlásí nárust zisků i v řádech tisíců procent. To je například situace společnosti Alimpex food, která se specializuje na výrobu paštik. Oproti loňskému roku zaznamenala nárust zisku o více než 1 500 procent z tří miliard na 54 miliard.
Zisky vyšší o více než sto procent vykázalo také Vodňanská drůbež (stejně jako Olma i ono je součástí koncernu Agrofert) či výrobce cukrovinek Mondelez ČR. Značný nárust zisků zaznamenaly také pekárny United Bakeries, Cukrovar Vrbátky či Mlékárna Kunín.
MOŽNÁ VÁM UNIKLO: Předražené řetězce dostaly od Čechů facku, míní Křeček. Po nákupech v Polsku má další radu