Mlýnská strouha v Plzni: Kouzelné místo se vzácnými stromy, sochami i poeziomatem

Nabízí klidné místo k relaxu.

S pořadem Prima Česko jsme v dalším díle vyrazili do centra Plzně. Do místa, kam můžete jet na výlet, jen tak relaxovat nebo si v trávě udělat piknik – do Mlýnské strouhy. Ta už učarovala místním i turistům, kteří se tam rádi vracejí.

Jak už sám název Mlýnská strouha napovídá, v minulosti zde fungoval mlýnský náhon, který vedl těsně za středověkým opevněním města Plzně a přiváděl vodu z řeky Radbuzy. Nedaleko odsud potom stával panský mlýn, ve kterém voda sloužila svému účelu. „Mezi lety 1921 až 1923  byla strouha zasypána. Důvodem byla regulace řeky Radbuzy i posílení nové vodní elektrárny a údajně i fakt, že v pomalém toku strouhy se shromažďovaly odpadky a zápach,“ říká Lucie Davídková, vedoucí úseku zeleně Správy veřejného statku města Plzně.

Místo se začalo postupně obnovovat až v roce 2008 – cílem správců bylo vytvoření plochy, která bude sloužit k rekreaci a nabídne jiné prostředí než třeba Městské sady. „Toto je jediné místo v sadovém okruhu, kde skutečně můžeme nalézt vodní hladinu. Je zde jezero, které je umělé, vybudované na klasické rybniční folii, voda sem je přiváděná z řeky Mže,“ vysvětluje správkyně v pořadu Prima Česko.

Místo pro relax i umění

Na návštěvníky tady čeká nespočet zajímavých stromů, keřů i rostlin. Jednou z dominant je ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný, který roste na ostrůvku uprostřed vodní plochy. „Další zajímavý strom je ambroň západní. Může se zdát, že se jedná o javor, ale jde o samostatný druh, který zejména na podzim hraje všemi nádhernými odstíny od oranžové, červené až po rubínovou,“ láká turisty Lucie Davídková.

Na zelených trávnících si zase lidé s oblibou dělají pikniky, což byl také záměr autorů. V rámci revitalizace Mlýnské strouhy byly vytvořeny i sochy, které vydávají psychedelický zvuk. Návštěvníci je mohou využít k sezení nebo jako herní prvek. „Autorkou je Tereza Damcová, sochy zajímavě pomalovala a pro turisty, zejména pro mladší generace, jsou velmi atraktivní,“ říká správkyně.

A příchozí jí dávají za pravdu. „Jsme tady asi podruhé v životě. Je to tady moc hezké,“ říká jeden z nich.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tisíc skalniček na jednom místě. Pěstitel otevřel svou unikátní zahradu pro veřejnost

Nedávno byl v Mlýnské strouze slavnostně odhalen také poeziomat. Jde vlastně o jukebox, který obsahuje básně, texty a písně autorů, kteří svůj život spojili s Plzní. Kdo chce, zatočí klikou a pustí si cokoli z nabídky.

Místní i turisté si s oblibou sedají na lavičky a pozorují vodní hladinu, ve které se odráží okolní příroda. I samotný podvodní svět nabízí zajímavou podívanou. „Lidé milují průzračnou vodu, proto je třeba se tomu věnovat. Jinak by to byly zbytečně vynaložené prostředky. Šli jsme na to po biologické cestě. To znamená malé množství ryb tak, aby se rozvinul plankton, který filtruje vodu,“ vysvětluje princip čištění vody hydrobiolog Jindřich Duras.

Správci Mlýnské strouhy se občas setkají i s nedisciplinovanými návštěvníky, kteří odhazují odpadky nebo krmí kachny nebo ryby ve vodě. „Kachnám i rybám zkazí žaludek a do vody nám přicházejí živiny, které podporují vegetační zákal. Máme tu nasazeny speciální ryby – ostroretky, které okusují kamínky a výborně tím brání rozmáhání vláknitých řas,“ dodává Jindřich Duras.

Průzračnost vody dosahuje až do hloubky jeden a půl metru. Čas od času si do jezírka skočí malé děti nebo psi, které tu venčí jejich páníčci. Primárně by nicméně měla být voda jen okrasným prvkem. Přijeďte si plzeňskou Mlýnskou strouhu prohlédnout i vy, kouzelný pohled nabízí v každém ročním období.

Tagy: