Co nás rozptyluje za volantem
Riziko vzniku dopravních nehod se zvyšuje, nevěnujeme-li řízení dostatečnou pozornost – co se na první pohled může jevit jako známé klišé, za tím se především v době rozmachu chytrých telefonů skrývá reálně rostoucí hrozba. Vedoucí Samostatného oddělení BESIP Tomáš Neřold v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS vysvětlil, proč je používání mobilů za volantem tak nebezpečné. Svůj vliv podle něj mohou mít také vysoké teploty, které zatěžují organismus a řidiče vyčerpávají.
„Na pozornost řidičů může mít vliv celá škála věcí – že se dívám do navigace, otáčím se ve vozidle na spolujezdce a na děti... nebo držím telefon, což patří k jedněm z těch nejčastějších důvodů,“ vyjmenoval Neřold ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Hromadná nehoda u Prahy: Srážka nákladního a osobních vozidel zablokovala Pražský okruh
I proto podle něj od ledna 2024 vzrostla pokuta za používání mobilu za volantem. Nyní za tento přestupek řidič dostane čtyři trestné body a pokutu na místě v rozmezí od 2 500 do 3 500 Kč. „Mobil nám bere vizuální kontakt s prostorem a dopravní situací. Řidiči si často neuvědomují, jakou vzdálenost ujedou za pár sekund při 70 km/h. Ztrácí odhad,“ sdělil Neřold.
Udržení pozornosti podle něj souvisí s fungováním lidského mozku. „Nemůžu si myslet, že sotva zvednu oči od mobilu, mozek hned funguje. Soustředí se na informace v telefonu a nestihne okamžitě zpracovat dopravní situaci poté, co se podívám na silnici. To mě jako řidiče omezuje,“ popsal Neřold zrádnou chybu, které se mnozí dopouštějí.
Vedle toho expert upozornil i na parná vedra. „Zahraniční výzkumy potvrzují, že vysoké teploty mají na nehodovost poměrně negativní vliv. Lidský organismus je zatíženější, vzniká tak více zdravotních indispozic k řízení a únava narůstá,“ upřesnil. „I když mám v autě klimatizaci, změny teplot a celodenní vystavování se slunci zvyšují počet nehod spojených s únavou,“ dodal.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Pod vlivem nejčastěji bourají čerství řidiči. Odvoz od rodičů není ostuda, říká preventista