reklama

Jezdil se záchrankou, teď pomáhá v covidáriu. Moderátor Vágner popsal první službu

Moderátor Petr Vágner si v roli dobrovolníka zkusil v pátek odsloužit den na interně a anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Za pět deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popsal Vágner „skafandr“, který na sobě musí při službě mít. Svěřil se i s dalšími čerstvě nabitými zážitky a prozradil, jestli se jako dobrovolník do nemocnice ještě někdy vrátí.

reklama

Herec, moderátor a tvář televize Prima Petr Vágner chodí pravidelně darovat krev a po prodělaném covidu i plazmu do Thomayerovy nemocnice. Naskytla se mu tam i možnost vyzkoušet si pracovní den v pozici zdravotníka, a to rovnou na ARO. „Ta cesta byla de facto strašně rychlá a v uvozovkách jednoduchá. Já už jsem totiž deset let dobrovolným dárcem krve v Thomayerově nemocnici,“ řekl Vágner v pořadu Nový den.

Náročnou práci na vyzkoušení mu nabídl jeho kamarád a lékař Pavel Suchánek, a tak se z moderátora stal v pátek dobrovolník v první linii. Předcházela tomu ale patřičná školení.

Vágner se pochlubil, že malé zkušenosti ze zdravotnictví měl už z dřívějška. V rámci jednoho natáčení měl praxi v týmu záchranné služby. „Měl jsem nějaké služby s kluky přímo z výjezdovky a měli jsme výjezdy k řadě případů. Dokonce jsem si ještě dělal ve středočeském školicím středisku v Kladně i nějaké kurzy, takže základy mám,“ vysvětlil moderátor.

Po schůzce s přednostou Thomayerovy nemocnice Pavlem Kohoutem a vrchní sestrou Karolínou Vajcovou byl přijat do služby. Musel ale ještě vyřídit potřebné formality. „Vstupní prohlídku, výpis z trestního rejstříku, dokládal jsem i lékařskou zprávu a znovu jsem šel na krev,“ řekl Vágner, který musel před nástupem doložit i všechna dosud absolvovaná očkování.

Nástup na internu

Jednou z nejdůležitějších věcí v první linii je umět se správně obléct, ale i vysvléct ze speciálního ochranného obleku. „Když se vysvlékáš z toho skafandru, poslední jsou rukavice. Musíš si umýt ruce mýdlem a dezinfekcí,“ vysvětlil Petr plný čerstvých zážitků.

Pak se z něj stala pravá ruka zdravotníků a musel být doslova všude. „Když se dělaly náběry pacientů nebo když byli potřeba odvézt na vyšetření, na rentgen a tak dále. To znamenalo se zase obléknout,“ popsal moderátor.

Po chvilce už věděl, kam se odnáší odběry krve nebo výtěry na covid ve speciálních sterilních balíčcích. Musel ale například i polohovat pacienty a přiznává, že je to opravdu fyzicky náročná práce. Díky dobrovolníkům, jako je Petr, se pak lékaři mohou více soustředit na svoji odbornou práci.

„Člověk má třeba osm hodin pořád nasazený respirátor na obličeji, nemluvě o tom, že zdravotníci nebo lékaři na JIP jsou oblečení v tom kosmickém skafandru,“ pokračoval Vágner. „Za pět, deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popisoval náročnost práce zdravotníků.

„Šla paní doktorka a měla nudli u nosu, respirátor a skafandr a nemohla nic. A když se ti chce třeba na toaletu, tak to celé musíš zlikvidovat, vysvléknout, doběhnout si na záchod a zase to celé nasadit. Do toho čeká pacient. Ta práce je opravdu náročná,“ popsal osobní zkušenosti z nemocnice.

Všem popíračům covidu Vágner doporučil vyzkoušet si práci dobrovolníka v nemocnici na vlastní kůži. Sám má za sebou teprve prvních osm hodin, ale s touto prací po první zkušenosti rozhodně nehodlá skončit a své nabité znalosti bude dále rozvíjet. Ve čtvrtek ho čeká opět služba na interně a na ARO v Thomayerově nemocnici, tentokrát už ale odslouží rovnou dvanáctihodinovou směnu.

Tagy:
moderátor Petr Vágner Thomayerova nemocnice koronavirus COVID-19 ARO dobrovolník interna anesteziologicko-resuscitačním oddělení

Hlavní zprávy

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní
360°

Syn zpěvačky, která zemřela na covid: Flegr byl omyl. Ale není divu, že jsem agresivní

Když došlo na lámání chleba, co se týče očkování si kolem sebe postavila tlustou zeď. Těmito slovy popsal v pořadu 360° smýšlení své matky Jan Rek, syn zpěvačky Hany Horké, která zemřela po prodělání koronaviru. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že sama věřila v přírodu a schopnost těla odolávat. To její však nakonec selhalo, umělkyně o víkendu zemřela ve věku 57 let.

Sleva na jízdném by nově měla činit 50 procent. O návrhu rozhodne vláda ve středu

Aktualizováno

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) vládě navrhne snížení výše slev v dopravě ze současných 75 procent na 50 procent z ceny jízdného. Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Babišovi se při jednání v Evropské unii smáli. Neměl věcné argumenty, tvrdí Prouza

Bývalému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) se při jednání o Zelené dohodě na evropské půdě smáli. Neměl věcné argumenty, o něž jde především, nešetřil kritikou prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza na adresu expremiéra. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS podotkl, že klíčové budou dopadové studie ke Green Dealu, na něž se bývalá vláda vykašlala.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko v případě dohody stáhne žalobu ohledně Túrowa. Korektní jednání, říká Hubáčková

Aktualizováno

Pokud se česká vláda dohodne na podmínkách řešení sporu kolem polského hnědouhelného dolu Turów, stáhne žalobu, kterou podala k Soudnímu dvoru EU. Uvedla to ve středu podle agentury Reuters polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí Polskie Radio 1. K dohodě podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) zatím nedošlo. Podle Moskwové je ale konec sporu na dohled.

Firmy nahlásily 9098 pozitivních samotestů. Celkový počet testovaných znám není

Za pondělí a úterý tohoto týdne zaměstnavatelé nahlásili 9 098 pozitivních samotestestů. Uvedl to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet zaměstnanců, kteří se testovali za první dva dny, co nová povinnost platí, známý není. Testování ve firmách má bránit šíření varianty omikron, která tento týden už v Česku tvoří naprostou většinu případů.

Jandák se zastal Prymuly: Kdo vás odstřelil, komu jste vadil? Po vás nastal chaos

Jepičí život vakcinologa Romana Prymuly v čele ministerstva zdravotnictví byl způsoben tím, že někomu vadil, je přesvědčen bývalý politik a herec Vítězslav Jandák. V pořadu Co Čech, to politik dodal, že po Prymulově odchodu z resortu nastal „odborný chaos“, jelikož se vyrojily desítky expertů, kteří se najednou začali vyjadřovat k pandemii koronaviru. Prymula podotkl, že ho odchod z politiky příliš nemrzí, protože mu více vyhovuje pozice odborníka.

reklama