reklama

Jezdil se záchrankou, teď pomáhá v covidáriu. Moderátor Vágner popsal první službu

Moderátor Petr Vágner si v roli dobrovolníka zkusil v pátek odsloužit den na interně a anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Za pět deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popsal Vágner „skafandr“, který na sobě musí při službě mít. Svěřil se i s dalšími čerstvě nabitými zážitky a prozradil, jestli se jako dobrovolník do nemocnice ještě někdy vrátí.

reklama

Herec, moderátor a tvář televize Prima Petr Vágner chodí pravidelně darovat krev a po prodělaném covidu i plazmu do Thomayerovy nemocnice. Naskytla se mu tam i možnost vyzkoušet si pracovní den v pozici zdravotníka, a to rovnou na ARO. „Ta cesta byla de facto strašně rychlá a v uvozovkách jednoduchá. Já už jsem totiž deset let dobrovolným dárcem krve v Thomayerově nemocnici,“ řekl Vágner v pořadu Nový den.

K tématu

Náročnou práci na vyzkoušení mu nabídl jeho kamarád a lékař Pavel Suchánek, a tak se z moderátora stal v pátek dobrovolník v první linii. Předcházela tomu ale patřičná školení.

Vágner se pochlubil, že malé zkušenosti ze zdravotnictví měl už z dřívějška. V rámci jednoho natáčení měl praxi v týmu záchranné služby. „Měl jsem nějaké služby s kluky přímo z výjezdovky a měli jsme výjezdy k řadě případů. Dokonce jsem si ještě dělal ve středočeském školicím středisku v Kladně i nějaké kurzy, takže základy mám,“ vysvětlil moderátor.

Po schůzce s přednostou Thomayerovy nemocnice Pavlem Kohoutem a vrchní sestrou Karolínou Vajcovou byl přijat do služby. Musel ale ještě vyřídit potřebné formality. „Vstupní prohlídku, výpis z trestního rejstříku, dokládal jsem i lékařskou zprávu a znovu jsem šel na krev,“ řekl Vágner, který musel před nástupem doložit i všechna dosud absolvovaná očkování.

Nástup na internu

Jednou z nejdůležitějších věcí v první linii je umět se správně obléct, ale i vysvléct ze speciálního ochranného obleku. „Když se vysvlékáš z toho skafandru, poslední jsou rukavice. Musíš si umýt ruce mýdlem a dezinfekcí,“ vysvětlil Petr plný čerstvých zážitků.

Pak se z něj stala pravá ruka zdravotníků a musel být doslova všude. „Když se dělaly náběry pacientů nebo když byli potřeba odvézt na vyšetření, na rentgen a tak dále. To znamenalo se zase obléknout,“ popsal moderátor.

/ fotografií

Po chvilce už věděl, kam se odnáší odběry krve nebo výtěry na covid ve speciálních sterilních balíčcích. Musel ale například i polohovat pacienty a přiznává, že je to opravdu fyzicky náročná práce. Díky dobrovolníkům, jako je Petr, se pak lékaři mohou více soustředit na svoji odbornou práci.

„Člověk má třeba osm hodin pořád nasazený respirátor na obličeji, nemluvě o tom, že zdravotníci nebo lékaři na JIP jsou oblečení v tom kosmickém skafandru,“ pokračoval Vágner. „Za pět, deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popisoval náročnost práce zdravotníků.

„Šla paní doktorka a měla nudli u nosu, respirátor a skafandr a nemohla nic. A když se ti chce třeba na toaletu, tak to celé musíš zlikvidovat, vysvléknout, doběhnout si na záchod a zase to celé nasadit. Do toho čeká pacient. Ta práce je opravdu náročná,“ popsal osobní zkušenosti z nemocnice.

Všem popíračům covidu Vágner doporučil vyzkoušet si práci dobrovolníka v nemocnici na vlastní kůži. Sám má za sebou teprve prvních osm hodin, ale s touto prací po první zkušenosti rozhodně nehodlá skončit a své nabité znalosti bude dále rozvíjet. Ve čtvrtek ho čeká opět služba na interně a na ARO v Thomayerově nemocnici, tentokrát už ale odslouží rovnou dvanáctihodinovou směnu.

Petr Vágner jako dobrovlník v první linii.
Petr Vágner jako dobrovlník v první linii.
Zdroj: CNN Prima NEWS

K tématu

Tagy: moderátor Petr Vágner Thomayerova nemocnice koronavirus COVID-19 ARO dobrovolník interna anesteziologicko-resuscitačním oddělení

Další hlavní zprávy

Politika

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg

Zelení nakonec společně s ČSSD do voleb nepůjdou. Oznámili to spolupředsedové prvně jmenované strany. Důvodem je průběh víkendového sjezdu sociálních demokratů a jeho důsledky. Jedním z vyzyvatelů staronového předsedy ČSSD Jana Hamáčka v boji o post předsedy strany byl dosavadní ministr zahraničí Tomáš Petříček, přičemž Hamáček takřka okamžitě po vyhraném sjezdu oznámil, že současný šéf diplomacie ve své funkci skončí.

Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD
Pandemie koronaviru má už tři miliony obětí. Nákazu prodělalo přes sto milionů lidí
Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Požár pražské haly mají hasiči pod kontrolou. Nevětrejte, vyzývají občany
Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra
PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Další články
reklama
reklama