reklama

Jezdil se záchrankou, teď pomáhá v covidáriu. Moderátor Vágner popsal první službu

Moderátor Petr Vágner si v roli dobrovolníka zkusil v pátek odsloužit den na interně a anesteziologicko-resuscitačním oddělení. „Za pět deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popsal Vágner „skafandr“, který na sobě musí při službě mít. Svěřil se i s dalšími čerstvě nabitými zážitky a prozradil, jestli se jako dobrovolník do nemocnice ještě někdy vrátí.

reklama

Herec, moderátor a tvář televize Prima Petr Vágner chodí pravidelně darovat krev a po prodělaném covidu i plazmu do Thomayerovy nemocnice. Naskytla se mu tam i možnost vyzkoušet si pracovní den v pozici zdravotníka, a to rovnou na ARO. „Ta cesta byla de facto strašně rychlá a v uvozovkách jednoduchá. Já už jsem totiž deset let dobrovolným dárcem krve v Thomayerově nemocnici,“ řekl Vágner v pořadu Nový den.

Náročnou práci na vyzkoušení mu nabídl jeho kamarád a lékař Pavel Suchánek, a tak se z moderátora stal v pátek dobrovolník v první linii. Předcházela tomu ale patřičná školení.

Vágner se pochlubil, že malé zkušenosti ze zdravotnictví měl už z dřívějška. V rámci jednoho natáčení měl praxi v týmu záchranné služby. „Měl jsem nějaké služby s kluky přímo z výjezdovky a měli jsme výjezdy k řadě případů. Dokonce jsem si ještě dělal ve středočeském školicím středisku v Kladně i nějaké kurzy, takže základy mám,“ vysvětlil moderátor.

Po schůzce s přednostou Thomayerovy nemocnice Pavlem Kohoutem a vrchní sestrou Karolínou Vajcovou byl přijat do služby. Musel ale ještě vyřídit potřebné formality. „Vstupní prohlídku, výpis z trestního rejstříku, dokládal jsem i lékařskou zprávu a znovu jsem šel na krev,“ řekl Vágner, který musel před nástupem doložit i všechna dosud absolvovaná očkování.

Nástup na internu

Jednou z nejdůležitějších věcí v první linii je umět se správně obléct, ale i vysvléct ze speciálního ochranného obleku. „Když se vysvlékáš z toho skafandru, poslední jsou rukavice. Musíš si umýt ruce mýdlem a dezinfekcí,“ vysvětlil Petr plný čerstvých zážitků.

Pak se z něj stala pravá ruka zdravotníků a musel být doslova všude. „Když se dělaly náběry pacientů nebo když byli potřeba odvézt na vyšetření, na rentgen a tak dále. To znamenalo se zase obléknout,“ popsal moderátor.

Po chvilce už věděl, kam se odnáší odběry krve nebo výtěry na covid ve speciálních sterilních balíčcích. Musel ale například i polohovat pacienty a přiznává, že je to opravdu fyzicky náročná práce. Díky dobrovolníkům, jako je Petr, se pak lékaři mohou více soustředit na svoji odbornou práci.

„Člověk má třeba osm hodin pořád nasazený respirátor na obličeji, nemluvě o tom, že zdravotníci nebo lékaři na JIP jsou oblečení v tom kosmickém skafandru,“ pokračoval Vágner. „Za pět, deset minut je v tom člověk úplně propocený,“ popisoval náročnost práce zdravotníků.

„Šla paní doktorka a měla nudli u nosu, respirátor a skafandr a nemohla nic. A když se ti chce třeba na toaletu, tak to celé musíš zlikvidovat, vysvléknout, doběhnout si na záchod a zase to celé nasadit. Do toho čeká pacient. Ta práce je opravdu náročná,“ popsal osobní zkušenosti z nemocnice.

Všem popíračům covidu Vágner doporučil vyzkoušet si práci dobrovolníka v nemocnici na vlastní kůži. Sám má za sebou teprve prvních osm hodin, ale s touto prací po první zkušenosti rozhodně nehodlá skončit a své nabité znalosti bude dále rozvíjet. Ve čtvrtek ho čeká opět služba na interně a na ARO v Thomayerově nemocnici, tentokrát už ale odslouží rovnou dvanáctihodinovou směnu.

Tagy:
moderátor Petr Vágner Thomayerova nemocnice koronavirus COVID-19 ARO dobrovolník interna anesteziologicko-resuscitačním oddělení

Hlavní zprávy

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí
Volby 2021

Reportáž: Sudety volí Okamuru a Babiše, komunisté v pohraničí ztrácejí

Všemi zapomenuté vesnice v severovýchodním pohraničí čekají spásu od populistů či extremistů. Ve Svatoňovicích v okrese Opava vyhrála poslední parlamentní volby v roce 2017 strana SPD, když získala 32 procent hlasů. V obci má volební právo 222 občanů, budou i druhý víkend v říjnu opět volit Okamuru? „Samozřejmě,“ říká 50letý Petr Valový. SPD, ANO a KSČM mají nadstandardní popularitu i v okolních obcích, které reportér CNN Prima NEWS také navštívil.

Šubrtová: Přístup policie k sebevraždě mé sestry je skandální. Nenecháme to vyšumět

Přístup policie ve věci sebevraždy policistky Kristýny Litomerické je skandální, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS sestra zesnulé Markéta Šubrtová. Kdyby její kolegové konali, tak tu podle ní její sestra ještě mohla být. Rodina je připravena nenechat celou situaci být a plánuje dát podnět k prošetření toho, co se Litomerické ve Varšavě během mise na Frontexu skutečně stalo a zda byla obětí šikany ze strany kolegů.

Berlín vyvlastní byty, zmínil Pirát. Držte si výpisy z katastru, rýpla si Schillerová

Poprask na sociálních sítích způsobil pirátský poslanec František Kopřiva, když si rýpl do konzervativních příznivců Západu. Připomněl, že Berlíňané v referendu rozhodli o vyvlastnění čtvrt milionu bytů od místních developerů. Kopřiva sklidil kritiku a jeho tweet využila i ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Pirátský poslanec začal svůj tweet vzápětí vysvětlovat.

Exkluzivní průzkum: Drtivá většina Čechů se bojí o důchody. Na řešení se neshodnou

Důchodový systém je ve špatném stavu a je potřeba to urychleně napravit, myslí si valná většina Čechů napříč ideologickým spektrem. Dvě třetiny dospělých si na důchod spoří. V souvislosti s penzijní reformou by lidé nejčastěji souhlasili s výraznější změnou daní, u dalších možných řešení už se ale neshodnou a dochází ke generačnímu střetu, ukázal exkluzivní průzkum agentury STEM pro CNN Prima NEWS.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Znásilněná Nela předčasně ukončila sbírku. Už jsem vše vykřičela, říká

Do světa vykřičela vše, co chtěla. Nyní se chce třicetiletá Nela Moravcová soustředit hlavně na svou budoucnost. Dívka si před čtyřmi lety prošla hotovým peklem. Stala se obětí brutálního znásilnění svým sousedem Jiřím Meindlem. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna, kvůli čemuž skončila na invalidním vozíku. Teď se mladá žena snaží se svými zdravotními problémy poprat a postavit se zpět na nohy. K tomu jí měla dopomoci sbírka, Nela ji však předčasně ukončila.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Kocoura strčil do pytle a dal na silnici na Českolipsku. Minimálně jednou ho přejelo auto

Krutý způsob, jak sprovodit se ze světa kočku, zvolil zatím neznámý člověk na Českolipsku. Zhruba tříletého kocoura zavázal do pytle a položil na silnici. Pak už jen čekal, až nějaké auto pytel přejede, protože jej umístil hned za zatáčku. Zřejmě proto, aby řidič nestačil reagovat. Přestože minimálně jedno auto pytel přejelo, kocour měl neuvěřitelné štěstí a přežil.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář opět pod drobnohledem. Kvůli dotacím na sportovní ubytovnu ho vyšetřuje NSA

Hradního kancléře Vratislava Mynáře vyšetřuje Národní sportovní agentura (NSA). Důvodem je dotace ve výši 26 milionů korun, kterou před více než deseti lety získalo Mynářovo občanské sdružení Chřibák na výstavbu sportovní ubytovny. Podnět podala nevládní organizace Transparency International, jež zároveň kritizuje zbytečné průtahy, informoval web iRozhlas.cz.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V pokoji si vylepil 11 tisíc fotek Zemana. Říkají mi, že patřím do Bohnic, přiznává Kočiš

Prezident Miloš Zeman slaví 77. narozeniny a od svého největšího fanouška Pavla Kočiše dostane opět vlastnoručně zavařené okurky. Kočiš v Novém dni na CNN Prima NEWS však neprozradil, kolik jich hlavě státu daruje. Kočiš je známý tím, že má pokoj vytapetovaný fotografiemi Miloše Zemana, ne vždy ale obdivoval současného prezidenta. Dříve jeho srdce tíhlo k bývalé hlavě státu Václavu Klausovi.

reklama