Mohou se Češi předčasně radovat? Trumpova cla zatím na EU nemíří, přesto důsledky už cítíme

Donald Trump podepsal v Oválné pracovně Bílého domu desítky exekutivních příkazů

Ekonomické dopady po zvolení Donalda Trumpa

Zavedení okamžitých a univerzálních cel na evropské zboží zatím od Spojených států nehrozí. Kdo může být v obavách, jsou společnosti v Mexiku a Kanadě, na jejichž zboží by zřejmě mělo v budoucnu platit clo ve výši 25 procent. Nehledě na to má nástup Trumpa na Česko důsledky již dnes. A to kvůli klesajícím akciím automobilky Volkswagen, pod kterou spadá největší tuzemská firma Škoda Auto.

Prezident Spojených států Donald Trump ve svém projevu nezmínil uvalení univerzálních cel na evropské zboží. Ve své řeči mluvil naopak o clech uvalených na zboží dovážené z Mexika a Kanady. Podle analytiků to může znamenat určitou úlevu pro evropské státy i Českou republiku. „Cla by pro nás byla největším problémem. Je určitě dobrou zprávou, že se v řeči nevěnoval clům tak razantně, jako tomu bylo v kampani. To je pro nás dobrá zpráva,“ řekl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom XTB Pavel Peterka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trumpův ekonomický dopad na Česko: Ročně může domácnosti stát i desítky tisíc. Co hrozí dál?

Pokud si podle něj nejprve Trump zpracuje analýzu k dopadům a důsledkům cel, tak z nich musí vyjít negativní aspekty. „Pokud nebude analýza tendenční, tak ukáže vyšší inflační tlaky, přidušení ekonomiky a pomalejší pokles úrokových sazeb. Zároveň se to projeví nedostatkem nějakého zboží,“ řekl Peterka.

Podle ekonomů z Patria Finance by případné zavedení 25procentních cel na Mexiko a Kanadu znamenalo nárůst inflace Spojených států mezi 3 až 3,5 procenty. Poslední čísla ukazují, že meziroční inflace byla v prosinci 2,9 procenta. Tamní trhy jsou přitom velmi citlivé na jakákoliv vyšší či nižší inflační čísla.

Trumpovy výroky už ale trhy zaznamenávají. Právě zmínění obchodních restrikcí vůči Mexiku mělo za následek pokles akcií evropských automobilek Stellantis a Volkswagen. Firmy totiž postavily v Mexiku továrny, které zásobují americký trh. Německý Volkswagen přitom vlastní tuzemskou Škodu Auto. Další pokles hodnoty společnosti by tak měl za následek i případné tlaky v českých závodech.

Peterka navíc upozorňuje, že by Evropané z cel neměli být překvapeni. V současné době totiž má Evropská unie uvalena cla na některé americké zboží. „My se v Evropě pohoršujeme nad tím, že by Spojené státy zaváděly cla na zboží z EU. V současné době jsou ale cla na dovoz amerických aut vyšší než na dovoz evropských aut do Spojených států. To stejné je u vína,“ řekl ekonom XTB.

Zároveň je nutné podle něj počkat, jak cla nakonec budou vypadat. Zatím totiž Trump o obchodních bariérách pouze mluví. „V případě Mexika to pro Spojené státy může být problém. Své továrny tam má i automobilka Ford. Cla by tedy musela platit i na americké firmy s výrobou za hranicemi,“ dodal Peterka.

Bartoň: Trumpův plán vybrat balík peněz je nereálný

I další ekonomové polemizují s Trumpovými plány na uvalení cel. Podle Petra Bartoně zazněl během inaugurační řeči nesmyslný výrok, že po zavedení cel na ostatní země dojde ke zbohatnutí občanů Spojených států. „Cla vždy nejvíce dopadnou na občany té země, která je uvaluje, protože jim nepřímo zvýší ceny. Téměř všeho, protože i v tak velké ekonomice jako USA je něco zahraničního, dovezeného, téměř ve všem. A případná zvýšená zaměstnanost pomůže jen někomu,“ uvedl Bartoň.

Zároveň ale připouští, že na americké inflaci by se clo projevilo méně než stejné clo na české inflaci. „Právě díky menšímu podílu zdanitelného dovozu na americké ekonomice je ale nereálný Trumpův plán vybrat na clech velké množství peněz,“ dodal Bartoň.

Podle webu Patria Finance si Evropa může po pondělní inauguraci Trumpa prozatím oddechnout. „Nicméně uvidíme, co se stane na začátku února. Je klidně možné, že celní hrozby proti Mexiku a Kanadě nebudou ani zdaleka naplněny. Na druhou stranu nelze vyloučit ani uvalení plošných cel, která by se dotkla všech vývozů do USA. V tomto smyslu nepřináší inaugurační den jednoznačnou úlevu a přenáší nás do dalšího stavu vyčkávání na to, co se ve Washingtonu stane za deset dní,“ dodávají autoři komentáře.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Inaugurace jako sraz nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa. Kdo všechno podpořil Trumpa

Tagy: