Nejsem xenofob, brání se rázně Klopp. Jeho komentáře vzbudily u soupeřů bouři nevole

Na stadionu Anfield v neděli večer zavládla euforie. Domácí trápící se Liverpool navzdory predikcím dokázal zkrotit rozjetého útočníka Erlinga Haalanda a porazil Manchester City. Byl to fotbalový zápas plný napětí i kvůli tomu, že trenér vítězů Jürgen Klopp měl mít před duelem komentáře „na hranici xenofobie“. S odstupem rezolutně odmítá, že by se měl v tomto směru provinit.

Na předzápasové tiskové konferenci se Klopp rozhovořil o tom, jak tři evropské kluby mají nyní díky masivním investicím z ropných asijských velmocí neomezené možnosti. Narážel tím na Paris Saint-Germain, Newcastle United a Manchester City, proti kterému o dva dny později Liverpool v Premier League hrál.

„Po finanční stránce si mohou dělat, cokoliv se jim zachce,“ řekl německý trenér k Citizens vlastněným šejkem Mansourem ze Spojených arabských emirátů. Když to zaslechli u budoucího soupeře, zavládlo rozhořčení. Nejmenovaný zdroj z vedení City podle deníku Times uvedl, že funkcionáři považují Kloppův výrok za něco, co hraničí s xenofobií. Tedy s odporem k něčemu cizímu, v tomto případě viděno hyperkorektní optikou k boháčům z Blízkého východu.

To jen rozdmýchalo napětí před už tak dost očekávaným duelem. Olej do ohně pak během utkání ještě přilili hostující fanoušci, kteří prozpěvovali hanebné chorály o nechvalně proslulých tragédiích na stadionech Hillsborough a Heysel, při nichž zemřely desítky příznivců Liverpoolu. Navíc při výjezdu poničili část Anfieldu.

Kloppův protějšek Pep Guardiola si zase stěžoval na to, že domácí příznivci na něj z tribuny házeli mince.

Střetnutí na hřišti ale i přes emoce nabídlo nesmírně atraktivní podívanou, která Kloppa strhla. Po jednom sporném okamžiku chvíli před koncem rozhodčímu vyčinil natolik, že viděl červenou kartu. Frustrace však volně přešla do spokojenosti, protože díky parádní spolupráci gólmana Alissona Beckera s největší hvězdou týmu Mohamedem Salahem Liverpool dotáhl utkání do cenného vítězství 1:0.

To bych se nenáviděl

S odstupem se pak bývalý kouč Borussie Dortmund vrátil ke svým komentářům, které podle všeho tábor úřadujících mistrů namíchly. Na otázku, zda byly na hranici xenofobie, odpověděl: „V tomto konkrétním případě to tak vůbec necítím.“

Dodal, že xenofoby je třeba hledat jinde: „Znám se. Nemůžete se do mě trefovat něčím, co je na míle vzdálené mé osobnosti. Kdybych byl takový, nenáviděl bych se za to. Mnohokrát jsem řekl věci, které měly sklon k nedorozumění. Vím to. Nebylo to úmyslné, jen někdy něco řeknete a za chvíli si pomyslíte: ‚Ach. Ono se to dá interpretovat takhle,‘“ podotkl slavný 55letý trenér.

Jeho nepochopený výrok vznikl z prohlášení sportovního ředitele Newcastlu Dana Ashwortha, který uvedl, že pro klub neexistuje žádný strop. „Má pravdu, pro Newcastle neexistuje žádný stop. Gratuluji, některé jiné kluby strop mají. Nemůžeme se chovat jako oni,“ konstatoval Klopp na zmíněné tiskové konferenci. Trenér Newcastlu Eddie Howe později upřesnil, že Asworth chtěl říct, že strop neexistuje z hlediska ambic, nikoliv financí.

„Ačkoliv jsme utráceli za hráče peníze, nebylo to v porovnání se zbytkem Premier League nic extravagantního,“ doplnil Howe.

Tagy:
xenofobie fotbal sport Liverpool FC Pep Guardiola Manchester United FC Newcastle United FC Jürgen Klopp