reklama

Morava povstává z trosek jako Fénix z popela. Podívejte se, co se změnilo 12 dnů po tornádu

Prohlédněte si snímky tornádem poničených Lužic z pátku 25. června. A jak se stejná místa stačila proměnit o uplynulých svátcích? Tornádem poničené obce povstávají z popela jak bájný pták Fénix, i když trosky více než stovky domů zároveň boří buldozery.

reklama

Velkomoravská ulice tvoří hlavní tepnu Lužic a za nádražím pokračuje do Mikulčic. Obě obce patří k nejvíce poškozeným na Moravě, tornádo se tu pohnalo s intenzitou až 300 kilometrů za hodinu, zatímco pendolina po zdejším železničním koridoru frčí jen poloviční rychlostí.

Po dvanácti dnech zmizela většina rozmlácených či ohořelých automobilů i hromady trosek v ulicích. Některé rozvaliny už srovnaly buldozery a do jiných se bagry teprve zakousnou, jako například do rodinného domku označeného velkým červeným písmenem a číslicí: D 212. D jako dům, ale v tomto případě je to i zkratka pro demolici.

Organizace Člověk v tísni odhaduje, že tornádo silně zasáhlo asi 1600 domácností. Statici zatím určili k demolici více než 180 domů. Většinu venkovských baráčků se přesto daří zachránit, i když statici asi musejí přivírat oči.

Obydlí opravují dobrovolníci pod dohledem profesionálů, a to bez zbytečného papírování a stavebních plánů. Byrokracii se podařilo odbourat na nejnižší nutnou míru, tohle je přece mimořádná situace, přírodní katastrofa s devastujícími následky. Tornádo si od domorodců také předem nevyžádalo povolení, že zaútočí zrovna 24. června v 19 hodin a 30 minut.

Pokrok i posttraumatické šoky

Pokrok je patrný na každém kroku. Je to fráze, Morava přesto povstává z popela jak onen bájný pták Fénix. V pátek 25. června jsem Velkomoravskou ulici procházel v němém úžasu. Jako by Lužicemi prošla samozvaná povstalecká armáda, jak to dějiny znají z Afghánistánu anebo Sýrie. Nejvíc mi útok tornáda připomínal rozstřílenou Jugoslávii z počátku devadesátých let: poražené sloupy elektrického vedení, rozstřílená okna, shořelá auta… Jen obětí bylo naštěstí minimum, i když – co to znamená „minimum“, ztracený život nelze nahradit.

Po dalších dvanácti dnech přijíždím do úplně jiných Lužic, svým způsobem „uklizených“ z nejhoršího. To je ale jen vnější pohled novináře, pohroma totiž podle psychologů zanechává v lidech traumatické dopady a setkávají se i s posttraumatickými šoky. Doma je tu naděje, že bude lépe, ale i panika či úzkost. Stačí si představit, že během pár minut přijdete o dům, který jste opečovávali desítky let. A vaši předkové po celé generace.

Hodiny na nádraží v Lužicích, které přišlo o celou střechu, už opět ukazují přesný čas. Cvak, cvak, cvak, posunují se po minutě. Čas se na dědině přesto slévá v jakési bezčasí. Už dvanáct dnů se v Lužicích, Mikulčicích či Hruškách maká od nevidím do nevidím. Z dědin se vyvážejí tuny trosek, dováží se dřevo, cihly, tvárnice a další stavební materiál. A hlavně se přiváží dobrá vůle díky dobrovolníkům z celé republiky. Čas ale nakonec všechno zacelí. Všetky rany, hlavu hore!

Tagy:
Jihomoravský kraj demolice škody oprava trosky tornádo jižní Morava Lužice Hrušky Mikulčice
Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku
Reportáž

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

Živě
ON-LINE: Druhý den olympiády. Krejčíková slaví postup, konec hlásí ženská štafeta

Druhý den olympijských her v Tokiu byl ve znamení prvních klání. Nejvíce medailí vybojovala Čína, na kontě má hned tři zlatí. Úspěchy slavila česká výprava skrze postupy do dalších kol, úvodní zápasy dopadly dobře pro české tenistky Barboru Krejčíkovou a Markétu Vondroušovou. Soupeře pokořil také stolní tenista Lubomír Jančařík, postup slavily také veslařské posádky.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama