reklama

Po tornádu s nadějí i bez ní: Úžasní dobrovolníci i sebevražda, pomáhá šéfdirigent

Opravy následků ničivého tornáda jsou v plném proudu. „Dneska mi přijeli pomoct umělci z Brna, to je úžasná solidarita,“ pochvaluje si 69letý Vojtěch Svoboda z Lužic. Bednění pro novou střechu zrovna pomáhá stavět Dan Kalousek, šéfdirigent orchestru Městského divadla Brno. Z přízemního domu vlastně zůstaly jen obvodové zdi.

reklama

Vojtěch Svoboda je přesto životním optimistou. I po tornádu. „Vím, všichni to nezvládajů tak jak já. Jedna paní vedle z Mikulčic raději skočila z mostu,“ vypráví.

Z ocelových nosníků střechy na Svobodově domu zůstala jen pokroucená hromada šrotu. Pana domácího jsme u trosek potkali už druhý den po řádění tornáda, tehdy se radoval z jediné věci. Že s manželkou vůbec přežili. A jejich syn po dalších jedenácti dnech dodává: „Měli štěstí. Než se schovali do prádelny, máma schytala hned několik zranění od poletujících cihel anebo skla. Dva dny si ji nechali v nemocnici.“

Zbyly mu jen obvodové zdi

S nadějí i bez ní. To je název jedné inscenace současného dramatika Tomáše Vůjtka. Ve čtyřech vesnicích v moravském Podluží, které běsnící živel místy srovnal se zemí, teď stejné drama prožívají v reálu. A to už jedenáct dnů. Většina poškozených naštěstí vsadila na naději a v téhle víře jim hodně pomáhají dobrovolníci přijíždějící z celé republiky.

Ve svátek svatého Cyrila a Metoděje jsme v domě u Svobodů našli hned sedm dobrovolníků. Umělců z Brna. „Ve chvíli, kdy řádilo tornádo, jsme měli zrovna zkoušku koncertu k výročí hudebního skladatele Zdeňka Merty. Spontánně jsme se domluvili na brigádě, kterou zrovna dneska realizujeme,“ vypráví Dan Kalousek, šéfdirigent orchestru Městského divadla Brno. Na střeše nepomáhají jen muzikanti, ale i zpěváci smíšeného sboru Ars Brunensis, kterému Kalousek také šéfuje.

„Ti lidé potřebují pomoc,“ říká stroze šéfdirigent a zároveň sbormistr. Nechce zbytečně květnatě popisovat, proč dneska sedm umělců přijelo do Lužic. „Mají dobré srdce,“ chválí je majitel napůl zříceného domu Vojtěch Svoboda. Použitelné jsou de facto jen obvodové zdi, na kterých právě roste bednění věnce a dřevěné krovy. „Dneska tu byl znova statik, většina poškozených stropů bude muset také dolů,“ líčí Vojtěch Svoboda mladší.

Stropy mají spoustu děr směrem k otevřenému nebi. „Veškerý nábytek v přízemí rozstřílely kousky cihel, tašek, skla a všeho možného, co přineslo tornádo,“ popisuje syn. „Podívejte se, tohle jsou záseky letícího skla a dalších předmětů. To je jako gilotina,“ ukazuje jeho otec stopy živlu na vnitřních stěnách. V bytě zůstalo jen pár židlí a stůl. Koberce, matrace, skříně, to vše je kaput. Zkázu dokončily deště z minulých dnů, neboť provizorní plachta na střeše nebyla dokonalou krytinou.

Přišly jste mi dát pusu?

Umělci z Brna se také vzdali jednoho společného honoráře a na krizový štáb do Lužic přivezli 30 tisíc korun v hotovosti. „Jeden kolega pochází přímo z Lužic, proto jsme jeli sem. Ale že jsme skončili zrovna u pana Svobody, to je náhoda. Je to hodně zničený dům a poslal nás sem krizový štáb.“

Během rozhovoru přicházejí dvě mladé dívky z Charity ČR a ptají se: „Dobrý den, vy jste pan Svoboda?“ A bývalý horník zdejších lignitových dolů po havířsku žertuje: „Co to říkáte, že jste mi přišly dát pusu?“ Holky nemají na žerty náladu, přinesly smlouvu. Česká katolická charita se rozhodla pomoci právě panu Svobodovi, výši částky si ale nikdo z přítomných nepřeje zveřejnit. Jsou to desetitisíce, škoda na domě se přitom blíží ke čtyřem milionům.

Rodina se teď logicky upíná hlavně k verdiktu pojišťovny. „Občas někdo přijde a dá mi pár tisíc rovnou do kapsy. Jedna paní mi darovala ojetý automobil, ten můj už je ve šrotu, tornádo ho úplně zničilo,“ rekapituluje Vojtěch Svoboda starší.

„Víc než peníze se tady teď podle mě cení práce. Po nás tu dneska něco zůstane,“ dodá hrdě další z brněnských umělců. Stavební činnost samozřejmě řídí lidé od fochu, na vše dohlížejí tesaři a zedníci, které zajišťuje krizový štáb.

Nezůstalo jim vůbec nic

„Odvezla jsem dneska z domu strašně moc sutin,“ vypráví 47letá dobrovolnice paní Barbora. A vyzdvihuje, že i muzikanti a zpěváci dokážou zabrat v dělnické pozici. Když je třeba. „Nechtěla bych být v kůži majitelů domu. Nezůstalo jim vůbec nic. A ta žena je navíc docela dost zraněná. A přece tu tragédii nesou statečně,“ klaní se před manželi Svobodovými.

Na rozloučenu pak Vojtěch Svoboda znova zdůrazní, že se opravdu narodil jako optimista. Dobře si totiž uvědomuje, že každý není tak odolný. „Někteří to psychicky nezvládli. Jedna paní z Mikulčic skončila po tornádu se zraněním v nemocnici v Kyjově. Z toho ji dostali za dva dny, ale zranila se jí i duše, což lékaři nepoznali. A když ji pustili, skočila v Kyjově ze železničního mostu rovnou na koleje.“

Většina poškozených sice věří na naději a pomoc dobrých lidí, jiné ale zkáza rodného gruntu hodně zranila. A jak se ukazuje, mohou to být i smrtelná zranění.

Tagy:
katastrofa Brno charita pomoc dobrovolníci umělci tornádo brigáda Lužice
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Jsme ve válce, tvrdí Litva. Běloruská „cestovka“ sváží do země tisíce uprchlíků

Nová migrační krize na hranici Evropské unie. Bělorusko pod taktovkou diktátora Lukašenka stupňuje prostřednictvím migrantů z Iráku tlak na sousední Litvu. Ta už letos zadržela téměř čtyři tisíce běženců. To je asi padesátkrát více než loni. Minsk mezitím nadále posiluje letecké spojení s Irákem a litevští politici otevřeně mluví o hybridní válce.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

reklama