
Mlynáři podraží mouku
Spotřebitelé v nejbližší době pocítí zdražení mouky. Cena jedné ze základních potravin poroste, protože zpracovatelé musí platit více za potravinářskou pšenici. Někteří výrobci očekávají zdražení až o 15 procent, protože rostou i další náklady.
Mouka zdražovala po začátku invaze na Ukrajinu. Tehdy se cena přehoupla přes 20 korun za kilogram. Pak ale začala klesat na 15 korun za kilogram. S tím je ale v nejbližší době konec.
ČTĚTE TAKÉ: Česko je blíž stavbě hlubinného úložiště jaderného odpadu. Obce neuspěly s rozkladem
Mlynáři totiž bojují s vysokou cenou základní vstupní suroviny, tedy potravinářské pšenice. Jedna tuna stála loni v lednu přes 4 802 korun. Letos je to už 5 227 korun a růst se nezastavuje.
„U mlýnů je podíl této suroviny v celkových nákladech velmi významný. V konečné ceně je to naprosto rozhodující,“ řekl předseda Svazu průmyslových mlýnů Pavel Hrdina.
Mlýn Perner na Liberecku ročně produkuje 150 tisíc tun mouky. Od března jeho majitelé platí za tunu pšenice šest tisíc korun. Kromě toho se jim zvyšují i ostatní náklady. „Máme trochu vyšší mzdy a k tomu zdražují náhradní díly a servisní služby,“ vysvětluje Daniel Perner, jednatel společnosti Mlýn Perner Svijany.
Podle něj vzroste cena mouky o deset až patnáct procent. „Průměrný člověk jí sní 80 kilogramů za rok, při tomto zdražení se jedná o stovky korun navíc,“ řekl Perner.
Po mlynářích zvednou ceny i pekaři
Vyšší cena mouky ale trápí i pekaře. Podle výkonného ředitele Svazu pekařů a cukrářů Bohumila Hlavatého je další významnou položkou i zvyšování platů. „Dá se tedy očekávat, že se ceny pečiva po dvou až třech letech začnou mírně hýbat,“ řekl Hlavatý.
Ostatní evropské státy se potýkají s nedostatkem pšenice. To ale není případ České republiky, která naopak svou produkci vyváží. Například do Německa vzrostl export, protože jejich loňská sklizeň byla o 17 procent slabší než v roce 2023.