Britský herec a komik Rowan Atkinson se vyjádřil proti takzvané cancel culture (kultura rušení či vyloučení), která dle jeho slov narušuje svobodu projevu a vyvolává u něj strach z budoucnosti. Informoval o tom web Insider. Dříve se proti bojkotu nebo propouštění lidí kvůli jejich názorům a příspěvkům na sociálních sítích ohradili třeba australský muzikant Nick Cave nebo jiný britský herec a komik Ricky Gervais.
„Je důležité, abychom byli vystaveni širokému spektru názorů, ale to, co máme nyní, je digitální ekvivalent středověkého davu, který se potuluje po ulicích a hledá, koho by upálil,“ uvedl Atkinson v rozhovoru pro Radio Times. „Což je děsivé pro každého, kdo je obětí tohoto davu, a to mě naplňuje strachem z budoucnosti,“ doplnil.
66letý herec v rozsáhlém rozhovoru rovněž obvinil společnosti vlastnící sociální média z vytváření algoritmů, které vedou k toxickému on-line prostředí. „Problém, který na internetu máme, je, že algoritmy rozhodují o tom, co chceme vidět, což nakonec vytvoří zjednodušený, binární pohled na společnost. Vzniká tak situace, že jste buď s námi, nebo proti nám. A když jste proti nám, tak si zasloužíte být zrušen,“ prohlásil britský herec.
Rowan Atkinson, který se proslavil hlavní rolí v seriálu Mr. Bean, v minulosti bojoval za ochranu veřejného práva na svobodu projevu. Řadu let strávil také bojem proti legislativě, která ve Velké Británii zavedla podněcování k náboženské nenávisti jako trestný čin.
Ozvali se i Cave nebo Gervais
Proti cancel culture se v srpnu loňského roku vyjádřil i australský hudebník Nick Cave. „Jak to vidím já, cancel culture je protikladem milosrdenství. Z politické korektnosti se stalo nejnešťastnější náboženství světa. Z kdysi ctihodného pokusu učinit naši společnost spravedlivější je nyní něco, co ztělesňuje to nejhorší, co náboženství představuje,“ napsal Cave na svém webu v odpovědi na dotaz fanoušků. Cancel culture podle něj odmítá potýkat se s nepohodlnými myšlenkami, což dusí kreativní duši společnosti.
Proti cancel culture se dříve ohradil také jiný komik a herec Ricky Gervais, známý svým drsným humorem. „Pokud se rozhodnete nedívat se na komika, protože se vám nelíbí, je to vaše právo. Ale když se lidé snaží někoho vyhodit, protože se jim nelíbí jeho názor na něco, co nemá nic společného s jeho prací, to je to, co nazývám cancel culture, a to není cool,“ uvedl Gervais podle webu Independent.
Co je cancel culture?
Termín cancel culture si lze vykládat jako ostrakizaci a vyloučení jedince z profesního či obecně veřejného života, případně smazání jeho profilu na sociálních sítích. Děje se tak pod nejrůznějšími důvody nebo záminkami, ať už více či méně relevantními. V současné době nejčastěji kvůli údajnému šíření dezinformací, fake news, konspiračních teorií nebo nenávisti.
Řada odpůrců tohoto trendu, poukazuje na ostrakizaci jedinců s odlišným pohledem na svět, než je pohled těch, kteří ony jedince chtějí vyloučit ze společnosti.
Jedním z nejčerstvějších případů je třeba pozastavení účtů dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa na sociálních sítích Twitter a Facebook kvůli nedávným násilnostem ve Washingtonu.