Návrat z lyžařského zájezdu se změnil v obrovskou tragédii. Tuto středu je to přesně 20 let, kdy u jihočeských Nažidel havaroval autobus, ve kterém jelo padesát lidí včetně dětí. Dvacet z nich na následky nehody zemřelo. Řidič Pavel Krbec byl odsouzen za obecné ohrožení a padělání veřejné listiny.
Do cíle zbývalo zhruba 300 kilometrů – návrat do Karlových Varů byl plánovaný kolem půlnoci – možná právě proto, aby to řidič stihl, sešlápl plyn. Podle vyšetřovatelů byla jeho rychlost v době nehody kolem 110 kilometrů v hodině.
ČTETE TAKÉ: Myslivec na Opavsku zastřelil psa, umíral majitelce před očima. Trest je mírný, zuří lidé
Turisté zdemolovali dvě Ferrari za miliony. Děsivou nehodu u rodinné vily zachytila kamera
Zatímco v Bahrajnu vrcholil kvalifikační trénink na první letošní velkou cenu F1, v malém italském městě si v sobotu na veřejné komunikaci nejspíš zazávodili dva turisté ve vozech Ferrari. Za volantem však příliš zruční nebyli. Obě auta skončila v plotě zahrady rodinného domu. Řidiči z nehody vyvázli s lehkými zraněními, vozidla v souhrnné ceně více než patnáct milionů korun jsou však na odpis. Dokázat cizincům z Belgie, resp. Nizozemí, že mezi sebou skutečně závodili, bude podle italských médií obtížné.
„Moje žena telefonovala se synem, vyprávěli si přes mobil, co budou mít k večeři, že mamina vaří jahodový knedlíky, a najednou slyší, jak syn říká: ‚Ten řidič jede jako blázen…‘ a za chvíli slyšela drcení autobusu, hrozný křik a pak bylo ticho,“ říká pozůstalý Karel Hart.
U osady Nažidla silnice prudce klesala. Patrový autobus sjel pravými koly na nezpevněnou krajnici, dotkl se svodidel, pak řidič zatočil doleva, autobus přejel do protisměru a zřítil se ze sedmimetrového srázu. Nakonec se přetočil přes střechu. „Syn byl rozsekaný od toho, jak autobus letěl mezi břízy, urvala se střecha a byl konec,“ vzpomíná Hart na okamžik, kdy přišel o 21letého syna.
„Vybavím si usmrcené osoby, byly tam mezi nimi i děti, což bylo hrozné. Na místě nehody bylo ticho, jenom se ozývalo vyzvánění telefonů – známí a příbuzní sháněli svoje blízké,“ líčí zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu Český Krumlov Milan Richter.
„Ve chvíli, kdy se autobus otáčel ve vzduchu a kdy kolem něj lítalo sklo, tak se mi zdálo, že je to sen. Přítelkyně, která seděla vedle mě, je mrtvá,“ vzpomíná jiný účastník nehody.
Na místě zemřelo 17 lidí, dva pak v nemocnici. Poslední, dvacátá oběť, zemřela na následky po nehodě o dva roky později. „Vzpomínám na to každý den, vzhledem k tomu, že mi tam zemřelo pět nejbližších. Je to dost těžké,“ sdělil pozůstalý Josef Pudil.
Navždy černý den
Ránu osudu těžce nesou i blízcí, kteří na místě nehody nebyli. „Nikdy nezapomenu, jak se mi tenkrát v neděli den po nehodě začaly informace spojovat. Že podle prvních jmen obětí to byl lyžařský kurz, kde byli rodinní přátelé a spolužáci z ostrovského gymnázia. Bez dalších informací o jménech jsme ráno v pondělí přicházeli do školy a tam visely černé vlajky. Hned v osm ráno nám profesoři jména obětí přečetli. Spolužák z naší třídy přežil, viděli jsme ho, ale až za mnoho měsíců. Kamarádka, která seděla vedle něj u okénka, bohužel ne. 8. březen bude navždy černým dnem v našich srdcích,“ komentuje pro CNN Prima NEWS tehdejší studentka ostrovského gymnázia.
Vyšetřování ukázalo, že za nehodu mohl řidič. Překročil povolenou rychlost. U soudu dostal osm let nepodmíněně. Za volantem autobusu navíc seděl neoprávněně. Neprošel totiž profesním školením, to měl jen na taxislužbu a podle soudu si rozšíření na autobusy do průkazu vyznačil sám. Při nehodě mohla sehrát roli i únava řidiče, měl za sebou čtyři hodiny jízdy a za pět kilometrů ho měl kolega vystřídat. Z vězení vyšel po pěti letech, vinu veřejně nikdy nepřiznal.