Bývalí velitelé kolumbijských povstalců z organizace FARC v pátek přiznali vinu v kauze, v níž jsou obžalováni z podílu na únosech, vraždách, mučení či sexuálním násilí. Právě v pátek jim totiž vypršela lhůta, kterou jim v lednu dal zvláštní kolumbijský tribunál. Přiznáním viny si zajistili mírnější tresty a zřejmě se tak vyhnou vězení, informoval deník El Espectador.
„Přiznáváme, že ačkoli to v naší organizaci bylo zakázáno, děly se špatné činy vůči uneseným osobám. Tyto události se staly v kontextu obtížných válečných podmínek, ale nemělo k nim nikdy dojít,“ uvedlo sedm bývalých lídrů FARC ve 130stránkovém dokumentu. Ten zaslali kolumbijskému tribunálu a v pátek z něj citovali prostřednictvím videokonference.
Hrál za Kolumbii, pak z ní pašoval drogy. Další fotbalista šel sedět kvůli kokainu
Hned 34 odehraných zápasů za reprezentaci není úplně špatnou vizitkou, 11 let vězení životopis už ale dost kazí. Bývalý fotbalista Jhon Viáfara dostal u texaského soudu tvrdý trest za to, že se podílel na importu kokainu do Spojených států amerických. Odkud? Ze své rodné Kolumbie, která je drogovým byznysem proslulá. Nejde o prvního hráče, jenž se připletl k narkotrafikanství.
Kromě toho, že přiznali zodpovědnost za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny, vyzvali také ostatní účastníky padesátiletého boje s vládou, aby přiznali pravdu, aby mohlo dojít „ke konečnému uzavření konfliktu“.
Tribunál nazvaný Zvláštní jurisdikce pro mír (JEP) totiž nevyšetřuje jen bývalé povstalce, ale i příslušníky vládních jednotek. Jednou z kauz jsou i takzvané falešně pozitivní případy, kdy vojáci zabili civilisty a pak je vydávali za povstalce. Důvodem mohla být i snaha o lepší „výsledky oceňované povýšením či vyznamenáním“.
Hrozilo jim 20 let, teď se mohou vězení vyhnout
JEP v lednu obžaloval osm bývalých velitelů FARC, jeden z nich mezitím zemřel. Mezi obžalovanými je i Rodrigo Londoňo, předseda strany, která vznikla v roce 2017 z organizace FARC a která se jmenovala Revoluční alternativní síla Kolumbie (též se zkratkou FARC). V lednu se strana přejmenovala na Comunes (Společně), aby se distancovala od ozbrojeného konfliktu. Obžalovaní jsou i dva současní senátoři Julián Gallo, známý jako Carlos Antonio Lozada, a Pablo Catatumbo, kteří v roce 2018 obsadili dvě z deseti křesel v parlamentu zaručených FARC mírovou dohodou.
Trestům vězení se mohou obžalovaní vyhnout, když přiznali vinu. Umožňuje to mírová dohoda z roku 2016, díky níž většina povstalců složila zbraně. Podle místních médií jim hrozilo až 20 let vězení, kdyby vinu nepřiznali.
Tribunál JEP viní bývalé velitele z podílu na asi 21 400 únosech z let 1993–2012. Každý desátý z unesených se domů nevrátil.