Bývalí velitelé kolumbijských povstalců z organizace FARC v pátek přiznali vinu v kauze, v níž jsou obžalováni z podílu na únosech, vraždách, mučení či sexuálním násilí. Právě v pátek jim totiž vypršela lhůta, kterou jim v lednu dal zvláštní kolumbijský tribunál. Přiznáním viny si zajistili mírnější tresty a zřejmě se tak vyhnou vězení, informoval deník El Espectador.
„Přiznáváme, že ačkoli to v naší organizaci bylo zakázáno, děly se špatné činy vůči uneseným osobám. Tyto události se staly v kontextu obtížných válečných podmínek, ale nemělo k nim nikdy dojít,“ uvedlo sedm bývalých lídrů FARC ve 130stránkovém dokumentu. Ten zaslali kolumbijskému tribunálu a v pátek z něj citovali prostřednictvím videokonference.
Kromě toho, že přiznali zodpovědnost za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny, vyzvali také ostatní účastníky padesátiletého boje s vládou, aby přiznali pravdu, aby mohlo dojít „ke konečnému uzavření konfliktu“.
Tribunál nazvaný Zvláštní jurisdikce pro mír (JEP) totiž nevyšetřuje jen bývalé povstalce, ale i příslušníky vládních jednotek. Jednou z kauz jsou i takzvané falešně pozitivní případy, kdy vojáci zabili civilisty a pak je vydávali za povstalce. Důvodem mohla být i snaha o lepší „výsledky oceňované povýšením či vyznamenáním“.
Hrozilo jim 20 let, teď se mohou vězení vyhnout
JEP v lednu obžaloval osm bývalých velitelů FARC, jeden z nich mezitím zemřel. Mezi obžalovanými je i Rodrigo Londoňo, předseda strany, která vznikla v roce 2017 z organizace FARC a která se jmenovala Revoluční alternativní síla Kolumbie (též se zkratkou FARC). V lednu se strana přejmenovala na Comunes (Společně), aby se distancovala od ozbrojeného konfliktu. Obžalovaní jsou i dva současní senátoři Julián Gallo, známý jako Carlos Antonio Lozada, a Pablo Catatumbo, kteří v roce 2018 obsadili dvě z deseti křesel v parlamentu zaručených FARC mírovou dohodou.
Trestům vězení se mohou obžalovaní vyhnout, když přiznali vinu. Umožňuje to mírová dohoda z roku 2016, díky níž většina povstalců složila zbraně. Podle místních médií jim hrozilo až 20 let vězení, kdyby vinu nepřiznali.
Tribunál JEP viní bývalé velitele z podílu na asi 21 400 únosech z let 1993–2012. Každý desátý z unesených se domů nevrátil.