Podpora Ukrajiny a ukrajinských uprchlíků představuje jedno procento výdajů státního rozpočtu, zhruba mezi 17 a 19 miliardami korun. „Není to tak vysoká částka, aby z ní muselo být velké haló,“ reagoval místopředseda rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) na kritický postoj opoziční SPD k finanční podpoře napadené země. Podle předsedy hnutí Tomia Okamury probíhá pomoc Ukrajině na úkor českých občanů.
Podle Munzara není výdaj jednoho procenta státního rozpočtu na podporu „lidem, kteří utíkají před bombardováním svých domovů, a ženám s dětmi“ příliš vysoký. Prohlásil to v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS. Ocenil navíc, že se Ukrajinci v Česku zapojují do pracovního procesu a do zdravotního systému odvádějí víc peněz, než čerpají.
Oprávněnost výdajů je podle něj nezpochybnitelná. Situaci přirovnal k tomu, kdyby každý mohl jedním procentem svých příjmů pomoci někomu, kdo utíká před válkou. „Nad tím se většina normálních lidí vůbec nepozastaví,“ shrnul svůj pohled na věc poslanec.
S výší české státní pomoci Ukrajině však nesouhlasil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Podle něj se v současné době jedná o příliš velkou částku. „Půjčujeme si na pomoc jinému státu. Kdybychom hospodařili s přebytkem, dokážu si to představit,“ uvedl opoziční politik své výhrady. Zmínil zároveň, že SPD je proti výcviku ukrajinských vojáků na českém území. Postoj hnutí vysvětlil tím, že jsou jeho členové proti válce a přejí si mír.
„Řešením k míru není opuštění těch, kdo se brání, aby agresor rychleji vyhrál,“ vymezil se proti přístupu SPD Munzar. Připomněl také českou historickou zkušenost s ruskou okupací a zdůraznil nutnost pomoci bránící se straně a civilistům. „Jedno procento není žádná drastická částka, která zatěžuje státní rozpočet. Ten na ní nestojí,“ uzavřel.