Miliardář Elon Musk ve středu představil pokrok ve vývoji mozkových čipů. Jeho firma Neuralink hlásí úspěchy testování na opicích, které se díky implantátům naučily mimo jiné „psát myslí“. První testy na lidech plánuje do půl roku. Čipy by měly vyléčit slepotu či hluchotu a časem dokonce umožnit ochrnutým znovu se hýbat.
Společnost 24. listopadu na svém twitterovém účtu zveřejnila pozvánku na představovací akci. Mnozí se domnívali, že ji někdo napsal pomocí nervového rozhraní, a nejbohatší člověk planety oznámí zahájení testování na lidech. Ukázalo se ale, že na to si budeme muset ještě chvíli počkat.
Nov 30, 6 pm PT pic.twitter.com/I2J89Q7CYW
— Neuralink (@neuralink) November 24, 2022
Nejzásadnější novinkou z akce dle Seznam Zpráv je, že Musk předpokládá vložení čipů do lidského mozku během půl roku. „Předložili jsme většinu naší dokumentace Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a myslíme, že přibližně do šesti měsíců bychom měli první neurální rozhraní mít testované na člověku,“ oznámil Musk.
Znovu chodit nebo přehrát vzpomínky
Primárním cílem společnosti je umožnit ochrnutým lidem manipulovat se zařízeními jen pomocí mysli. Čip to v tuto chvíli zřejmě již zvládne, jak Musk odhalil na prezentaci, když přehrál video opice píšící na klávesnici pomocí své mysli.
„Zde můžete vidět Psyché, jednu z našich dalších opic, jak píše na klávesnici. Chci upozornit, že jde o telepatické psaní. Ve skutečnosti tedy nepoužívá klávesnici, ale posouvá kurzor na obrazovce pomocí své mysli, aby vybrala danou klávesu,“ uvedl miliardář.
Čip by podle vizionáře měl v budoucnu také vyléčit hluchotu nebo slepotu. A pokud lékaři vloží další implantáty do páteře, měly by ochrnutým lidem navrátit schopnost se pohybovat. „Myslím, že tohle je také pozoruhodné – i když někdo třeba neměl zrak nikdy, tak my věříme, že mu zrak dokážeme obnovit, protože zraková část mozkové kůry tam pořád je,“ uvedl majitel a spoluzakladatel společnosti.
Dlouhodobým cílem start-upu je propojení čipu s umělou inteligencí, a dokonce i zvýšení kapacity mozku. Musk také předpovídá, že by časem mělo být možné přehrát vlastní vzpomínky nebo si pouštět hudbu bez sluchátek.
Od prasat až po lidi
Jak informuje americká CNN, Musk založil Neuralink před pěti lety s cílem vyvinout technologii, která by umožnila propojení lidského mozku s počítačem. Testy začala v roce 2017 provádět na prasatech, vloni v dubnu pak miliardář zveřejnil video, na kterém měla čip voperovaný i opice. Díky implantátu hrála na počítači pomocí mysli hru Pong.
Vizionář tento pokrok oznámil už o dva měsíce dříve na sociální síti Clubhouse. „Jednou z věcí, kterou jsme chtěli zkoumat, bylo: Můžeme zařídit, aby spolu opice mohly hrát mind-pong? To by bylo docela cool,“ vysvětlil Musk. Řekl také, že čip údajně nezpůsobuje opici nepohodlí, přičemž ani nejde poznat, že jej má voperovaný.
Před testováním na lidech se však podle informací Seznam Zpráv chce ujistit, že čipy bude možné vyměňovat za novější modely. První implantáty pak budou pro lidi s vážným poškozením mozku. „Cena bude enormní, protože první implantace určitě budou s nějakými nekrytými riziky,“ uvedl již dříve Musk.