reklama

Elon Musk chce propojit lidský mozek s počítačem. Projekt otestoval na praseti

Původem jihoafrický podnikatel a vynálezce Elon Musk si dal za cíl propojit lidský mozek s počítačem pomocí speciálního mikročipu. Projekt Neuralink už otestoval na praseti a podle vizionáře je technologie funkční. Povolení zkoušet svůj nový objev přímo na člověku ale zatím nemá. Speciální čip by mohl například pomoci postiženým lidem komunikovat s okolím.

reklama

„Naším cílem je vyřešit důležité problémy s páteří a mozkem pomocí zařízení implantovaného bez šití a jizev. Chcete mít zařízení, které si můžete v podstatě dát do hlavy a přitom se cítit a vypadat zcela normálně,“ uvedl Musk během oficiálního projevu. Čip, který pomáhá zaznamenávat mozkovou činnost a tu poté převádí na zvukové či obrazové signály, přitom ozkoušel na praseti jménem Gertruda.

Nechybějí peníze, ale lidé

Podle Karla Blahny, člena laboratoře experimentální neurofyziologie v Biomedicínském centru v Plzni, by vynález mohl zlepšit kvalitu života některých postižených osob. „Když si vezmeme pacienty s některými poruchami hybnosti, tam se nabízí první velká oblast, kdy může technologie pomoci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Blahna.

K tématu

Snímat mozkovou aktivitu pomocí elektrod umístěných na povrchu hlavy je už v současnosti běžné, ale Neuralink je v mnoha ohledech přesnější. „Když jdete dovnitř, tak už snímáte konkrétnější neuronální oblasti. Jste blíže k mozku,“ vysvětlil Roman Mouček z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Dalším cílem Elona Muska je vylepšit pomocí neuralinku schopnosti lidí tak, aby mozek komunikoval přímo s počítačem a umělou inteligencí. K tomu ale bude potřeba překonat mnoho úskalí, nejen technologických. „Jde o nějakou etiku. Jak se k tomu vůbec postaví lidi, jak se k tomu postaví společnost,“ dodal Mouček.

K nadcházejícímu rozvoji Neuralinku Muskovi rozhodně nechybějí peníze, protože se stal čtvrtým nejbohatším člověkem planety. Nedostatek má ale lidí. Musk věří, že prezentace projektu přiláká stovky odborníků, které pro pokračování potřebuje.

Elon Musk je zakladatelem společnosti SpaceX, která se zabývá vývojem kosmických technologií, a spoluzakladatelem výrobce elektrických automobilů Tesla. Má americké, kanadské a jihoafrické občanství.

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Slovensko

Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown

Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown

Státní tajemník ministerstva zahraničních věcí Martin Klus před jednáním krizového štábu uvedl, že se bude zabývat mimo jiné uzavíráním hranic. Podle informací slovenské televize JOJ by měl začít platit částečný lockdown od nasledujícího pondělí. Slovenské televizi JOJ to potvrdilo hned několik zdrojů. O tom, jak bude lockdown vypadat a probíhat, jedná Ústřední krizový štáb. Informaci přinesl web noviny.sk.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama