Elon Musk chce propojit lidský mozek s počítačem. Projekt otestoval na praseti

Čip v hlavě člověka od Elona Muska

Elon Musk chce propojit lidský mozek s počítačem

Původem jihoafrický podnikatel a vynálezce Elon Musk si dal za cíl propojit lidský mozek s počítačem pomocí speciálního mikročipu. Projekt Neuralink už otestoval na praseti a podle vizionáře je technologie funkční. Povolení zkoušet svůj nový objev přímo na člověku ale zatím nemá. Speciální čip by mohl například pomoci postiženým lidem komunikovat s okolím.

„Naším cílem je vyřešit důležité problémy s páteří a mozkem pomocí zařízení implantovaného bez šití a jizev. Chcete mít zařízení, které si můžete v podstatě dát do hlavy a přitom se cítit a vypadat zcela normálně,“ uvedl Musk během oficiálního projevu. Čip, který pomáhá zaznamenávat mozkovou činnost a tu poté převádí na zvukové či obrazové signály, přitom ozkoušel na praseti jménem Gertruda.

Nechybějí peníze, ale lidé

Podle Karla Blahny, člena laboratoře experimentální neurofyziologie v Biomedicínském centru v Plzni, by vynález mohl zlepšit kvalitu života některých postižených osob. „Když si vezmeme pacienty s některými poruchami hybnosti, tam se nabízí první velká oblast, kdy může technologie pomoci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Blahna.

Akcie Tesly letí vzhůru. Za Muskovu automobilku už pořídíte čtyři koncerny Volkswagen

Jaký je rozdíl mezi Harvardským privatizačním fondem Viktora Koženého a automobilkou Tesla? Zatímco někdejší finanční žralok lidem desetinásobné zhodnocení jejich úspor pouze sliboval, investice do akcií Tesly vám jistotu desetinásobku skutečně mohla přinést. Takový pocit dnes zažívají burziáni, kteří se pro firmu z podnikatelského impéria Elona Muska rozhodli přibližně před rokem.

Snímat mozkovou aktivitu pomocí elektrod umístěných na povrchu hlavy je už v současnosti běžné, ale Neuralink je v mnoha ohledech přesnější. „Když jdete dovnitř, tak už snímáte konkrétnější neuronální oblasti. Jste blíže k mozku,“ vysvětlil Roman Mouček z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Dalším cílem Elona Muska je vylepšit pomocí neuralinku schopnosti lidí tak, aby mozek komunikoval přímo s počítačem a umělou inteligencí. K tomu ale bude potřeba překonat mnoho úskalí, nejen technologických. „Jde o nějakou etiku. Jak se k tomu vůbec postaví lidi, jak se k tomu postaví společnost,“ dodal Mouček.

K nadcházejícímu rozvoji Neuralinku Muskovi rozhodně nechybějí peníze, protože se stal čtvrtým nejbohatším člověkem planety. Nedostatek má ale lidí. Musk věří, že prezentace projektu přiláká stovky odborníků, které pro pokračování potřebuje.

Elon Musk je zakladatelem společnosti SpaceX, která se zabývá vývojem kosmických technologií, a spoluzakladatelem výrobce elektrických automobilů Tesla. Má americké, kanadské a jihoafrické občanství.

Tagy: