reklama

Elon Musk chce propojit lidský mozek s počítačem. Projekt otestoval na praseti

Původem jihoafrický podnikatel a vynálezce Elon Musk si dal za cíl propojit lidský mozek s počítačem pomocí speciálního mikročipu. Projekt Neuralink už otestoval na praseti a podle vizionáře je technologie funkční. Povolení zkoušet svůj nový objev přímo na člověku ale zatím nemá. Speciální čip by mohl například pomoci postiženým lidem komunikovat s okolím.

reklama

„Naším cílem je vyřešit důležité problémy s páteří a mozkem pomocí zařízení implantovaného bez šití a jizev. Chcete mít zařízení, které si můžete v podstatě dát do hlavy a přitom se cítit a vypadat zcela normálně,“ uvedl Musk během oficiálního projevu. Čip, který pomáhá zaznamenávat mozkovou činnost a tu poté převádí na zvukové či obrazové signály, přitom ozkoušel na praseti jménem Gertruda.

Nechybějí peníze, ale lidé

Podle Karla Blahny, člena laboratoře experimentální neurofyziologie v Biomedicínském centru v Plzni, by vynález mohl zlepšit kvalitu života některých postižených osob. „Když si vezmeme pacienty s některými poruchami hybnosti, tam se nabízí první velká oblast, kdy může technologie pomoci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Blahna.

K tématu

Snímat mozkovou aktivitu pomocí elektrod umístěných na povrchu hlavy je už v současnosti běžné, ale Neuralink je v mnoha ohledech přesnější. „Když jdete dovnitř, tak už snímáte konkrétnější neuronální oblasti. Jste blíže k mozku,“ vysvětlil Roman Mouček z Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

Dalším cílem Elona Muska je vylepšit pomocí neuralinku schopnosti lidí tak, aby mozek komunikoval přímo s počítačem a umělou inteligencí. K tomu ale bude potřeba překonat mnoho úskalí, nejen technologických. „Jde o nějakou etiku. Jak se k tomu vůbec postaví lidi, jak se k tomu postaví společnost,“ dodal Mouček.

K nadcházejícímu rozvoji Neuralinku Muskovi rozhodně nechybějí peníze, protože se stal čtvrtým nejbohatším člověkem planety. Nedostatek má ale lidí. Musk věří, že prezentace projektu přiláká stovky odborníků, které pro pokračování potřebuje.

Elon Musk je zakladatelem společnosti SpaceX, která se zabývá vývojem kosmických technologií, a spoluzakladatelem výrobce elektrických automobilů Tesla. Má americké, kanadské a jihoafrické občanství.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
Zaplatíme péči o české pacienty s covidem, nabízí Německo. Pokud o to ČR požádá
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama